Jak rozmawiam z moimi polskimi parobkami? To tytuł rozmówek skierowanych do niemieckich pracodawców - wielkich obszarników lub ich ekonomów. Pierwsze wydanie słowniczka ukazało się w roku 1903, drugie w 1920, trzecie w 1939!, co świadczy o konieczności i zapotrzebowaniu na taki słownik w 1903 roku oraz w latach międzywojennych. Polscy robotnicy wyjeżdżali na roboty w rolnictwie do Niemiec dobrowolnie (też i w 1939 r.), co świadczy o biedzie w Rosji, potem w Polsce w okresie międzywojennym.
Pierwsze i drugie wydanie ukazało się nakładem Illustrierte Landwirtschaftliche Zeitung – Ilustrowanej Gazety Rolniczej, autorem słownika był Johannes Malcher nauczyciel w Glatz (Kłodzko), co widać na karcie tytułowej wydania z 1939 roku.
Potem ukazały się wydania wojenne bez daty i ze zmianami w tekście. Słownik ten był podstawą dla podobnych rozmówek niemiecko-francuskich i włoskich.
http://www.worldcat.org/title/wie-spreche-ich-mit-meinen-polnischen-landarbeitern-dt-poln-sprachfuhrer/oclc/72239099/editions?referer=di&editionsView=true
Powyższe informacje można sprawdzić w katalogu wirtualnym - należy nanieść tytuł i na dole zakreślić skrzyneczkę Deutschland
https://kvk.bibliothek.kit.edu/index.html?digitalOnly=0&embedFulltitle=0&newTab=0
https://kvk.bibliothek.kit.edu/index.html?lang=en&digitalOnly=0&embedFulltitle=0&newTab=0
Wie spreche ich mit meinen polnischen Landarbeitern?
Deutsch-polnischer Sprachführer / bearb. von Joh. Malcher, Lehrer in Glatz
|
Malcher, Joh.
|
Berlin : Ill. Landwirtsch. Zeitung, [1903]
|
67 S ; 8"
|
[F.]
|
Inne tematy w dziale Polityka