Na poniedziałkowym posiedzeniu 29 września 2015 rząd RFN przedstawił projekt zmian w ustawie azylowej. Planowane zmiany ustalono w tempie ekspresowym, w cztery dni po szczycie azylowym w Berlinie - w którym brali udział rząd i premierzy landów.
Zmiany obejmują przede wszytkim zaostrzenie reguł dla stawiających wniosek o azyl, szybsze rozstrzyganie wniosków, finansowanie azylantów przez landy i federację, świadczenia socjalne dla azylantów, zakwalifikowanie dalszych krajów jako "bezpieczne" oraz wydalanie azylantów do krajów pochodzenia.
Zmiany muszą być zatwierdzone przez Bundestag, a następnie przez Bundesrat.
Pierwsza debata w Bundestagu o planowanych zmianach odbędzie się już pierwszego października. Według rządu Bundestag miałby zmiany uchwalić już w połowie października, po czym ustawa przechodzi do Bundesratu i po jej zatwierdzeniu weszłaby w życie już pierwszego listopada.
W Bundestagu CDU i SPD mają większość, także uchwalenie zmian w ustawie jest pewne, problematyczne będzie głosowanie w Bundesracie, przedstawicielstwie landów, gdzie koalicja rządowa posiada 24 głosy, potrzebuje 35 i jest zdana na głosy dwóch lub trzech landów w których współrządzą Zieloni, odrzucający ze względów ideologicznych planowane zmiany.
Planowane zmiany ostro skrytykował szef Lewicy - Die Linke Bernd Riexinger, także kolacja rządowa nie będzie mogła liczyć na głosy Turyngii i Brandenburgii. Dużo będzie terz zależeć od Hesji gdzie rządzi CDU z Zielonymi oraz od Badenii-Wirtembergii gdzie rządzą Zieloni z SPD. Oba landy przyjmują sporą liczbę uchdźców.
Ekspresowe tempo zmian jest spowodowane zbliżającymi się wyborami do landtagów w 2016 roku. Wybieranych będzie pięć landtagów z tego trzy 13 marca 2016 roku.
Saksonia-Anhalt CDU/SPD
Badenia-Wirtembergia Zieloni/SPD
Nadrenia/Palatynat SPD/Zieloni
Meklemburgia-Pomorze Przednie SPD/CDU
Berlin SPD/Zieloni
Według sondaży przedwyborczych Zieloni prawdopodobnie stracą władzę we wszystkich wymienionych landach. Ekspresowa reakcja rządu i landów wynika też min. z tego by przeszkodzić wybór NPD do landtagów, co przeczyłoby propagowanemu obecnie obrazowi niemieckiej pomocy humanitarnej. (W wyborach w 2011 w Saksonii-Anhalcie NPD uzyskała 3,6% w Meklemburgii weszła do landtagu z 6%).
Postanowione szybsze rozpatrywanie wniosków azylowych jest związane z liczbą ponad miliona azylantów znajdujących się obecnie na terytorium RFN. Już na początku tego roku wiceprzewodniczący Bundestagu Johannes Singhammer (CSU) wskazywał na to, że w RFN przebywa około 600.000 osób, których wnioski o azyl został odrzucone lub których prawo czasowego pobytu upłynęło.
Tutaj dochodzimy do sedna sprawy - prawo azylowe jest prawem federalnym, o prawie pobytu i wydalaniu decydują landy, i tak np rządzona przez kolicję Lewica/SPD/zieloni Turyngia nie deportowała przez pewien czas żadnej osoby. Należy też wspomnieć, że koalicja rządowa - pat w Bundesracie - nie reagowała w żaden sposób na zwiększony napływ azylantów ekonomicznych z krajów bałkańskich zauważany już mniej więcej od roku 2012. Ich napływ oraz polityka landów - spowodowała obecny masowy exodus do Niemiec.
30 maja 2015 przebywało na terytorium RFN 1.114.349 obcokrajowców którzy złożyli wnioski na azyl, których wnioski zostały odrzcone, oraz osób które otrzymały status uchodźcy, status tolerowania oraz zezwolenie na pobyt ze względów humanitarnych. Osób których wnioski na azyl zostały odrzucone było 536.997, ale wliczone w to są osoby które pobyt przedłużały i obecnie są legalnie.
Niemcy zaczęły szukać winnych i winą obarczono inne kraje, którym przy okazji próbowano narzucić ideologię niemieckich Zielonych. Blokada kwot azylantów na szczycie brukselskim spowodowała ekspresowe tempo reform ustawy azylowej proponowanych obecnie przez rząd RFN.
Na europejskim szczycie azylowym w Brukseli omawiano też na wniosek Niemiec regulację tzw krajów bezpiecznych tzn. krajów których obywatele nie będą mogli złożyć wniosków o azyl w krajach Unii Europejskiej. W ten sposób Merkel zapbezpiecza się przed możliwą przegraną w Bundesracie, bo postanowienia Komisji UE są wiążące dla krajów członkowskich. Chodzi tutaj o obywateli krajów bałkańskich, którzy składają wniosek o azyl, przebywają w RFN kilka miesieęcy, po czym po odmowie wracają i po upływie roku kalendarzowego ponownie przybywają do Niemiec jako azylanci. W sierpniu 2015 złożono w RFN 36.422 wniosków na azyl. 38,2% wnioskodawców to obywatele Albanii, Bośni i Hercegowiny, Kosowa, Macedonii, Montenegro i Serbii, z Syrii pochodziło 10.440 azylantów.
Z krajów bałkańskich nikt nie dostaje azylu politycznego, zaledwie 0,1- 0.3% wnioskodawców zezwala się na pobyt stały w RFN z powodów humanitarnych (np. wszyscy krewni są w RFN). W wypadku Bośnii-Hercegowiny oznacza to, że cała prodcedura azylowa jest utrzymywana dla może 30 osób rocznie. Z powodu tej małej grupy osób Zieloni nie wyrażali żadnej zgody na zmiany w ustawie azylowej. Wymienionym krajom bałkańskim które pozbywają się odpowiedzialności za swoich obywateli nie groził żaden niemiecki polityk, a kraje te otrzymują także subwencje z UE.
Azylanci w RFN od stycznia do końca sierpnia 2015
1. Syria 55.587
2. Albania 38.245
3. Kosowo 33.824
4. Serbia 20.864
5. Irak 13.629
6. Afganistan 13.120
7. Macedonia 10.244
8. Erytrea 6.039
9. Bośnia-Hercegowina 5.420
10. Pakistan 4.183
wybory w 2016 r
https://www.bundestag.de/wahltermine
13. März |
Sachsen-Anhalt |
Landtag |
5 Jahre |
13. März |
Baden-Württemberg |
Landtag |
5 Jahre |
13. März |
Rheinland-Pfalz |
Landtag |
5 Jahre |
Herbst |
Mecklenburg-Vorpommern |
Landtag |
5 Jahre |
Herbst |
Berlin |
Abgeordnetenhaus |
5 Jahre |
skład Bundesratu:
http://www.bundesrat.de/SharedDocs/bilder/DE/artikel/rubrik-bundesrat/zusammensetzung.jpg%3F__blob%3Dposter%26v%3D13
obecne koalicje w landach
http://www.deftz.de/Geo/Landtagskoalition.aspx
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/03/Zusammensetzung_des_deutschen_Bundesrates.svg/2000px-Zusammensetzung_des_deutschen_Bundesrates.svg.png
oficjalne komunikaty rządu RFN z tą ilustracją:
http://www.bundesregierung.de/Content/DE/Infodienst/2015/09/2015-09-25-bund-und-laender-einigen-sich-auf-massnahmen/0-bund-und-laender-einigen-sich-auf-massnahmen.html
http://www.bundesregierung.de/Content/DE/Artikel/2015/09/2015-09-29-asyl-fluechtlingspolitik.html;jsessionid=DE798A0A1851FCD755B267285B177345.s2t1
http://www.spiegel.de/politik/deutschland/fluechtlinge-bundesregierung-beschliesst-neues-asylgesetz-a-1055193.html
Inne tematy w dziale Polityka