politically.correct politically.correct
1340
BLOG

Prusy Wschodnie - idylla pod bombowcami

politically.correct politically.correct Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 10

W różnych publikacjach o Prusach Wschodnich znajdują się do dzisiaj informacje o rzekomym idyllicznym życiu w tym najbardziej na wschód położonym skraju Niemiec. „Wschodniopruski” spokój zniszczyło natarcie Armii Czerwonej w 1944.

Rozpowszechnianie tego stereotypu rozpoczęło Ministerstwo Propagandy Rzeszy w 1944 roku.

Mit idyllicznego życia w Prusach Wschodnich przed 1944 r. obalił członek Ziomkostwa Wschodniopruskiego Norbert Matern w swojej publikacji z roku 1986.

Autor Norbert Matern urodził się w 1934 w Braunsberg (Braniewo), doktoryzował się z politologii, pracował w mediach oraz jako publicysta, angażował się społecznie, jest laureatem nagrody kulturalnej Ziomkostwa Prus Wschodnich w roku 1988 (źródło: wikipedia).


 Norbert Matern: Prusy Wschodnie gdy padły bomby - Königsberg, Allenstein, Braunsberg, Gumbinnen, Insterburg, Memel, Tilsit; wydawnictwo Droste (Fotografowana historia najnowsza), Düsseldorf 1986; 120 stron, 140 zdjęć, 49,80 DM

 Norbert Matern: Ostpreußen als die Bomben fielen – Königsberg, Allenstein, Braunsberg, Gumbinnen, Insterburg, Memel, Tilsit; Droste Verlag (Fotografierte Zeitgeschichte), Düsseldorf 1986; 120 S., 140 Abbildungen, 49,80 DM


Album ten został omówiony w artykule w tygodniku DIE ZEIT 26 września 1986 r. pod tytułem:
 

Legenda jest korygowana: bomby na miasta Prus Wschodnich - podczas gdy narodowo-socjalistyczna propaganda pisała o „lotach zakłócających” (zaburzających)

Eine Legende korrigiert: Bomben auf Ostpreußens Städte Während die NS-Propaganda von „Störflügen“ schrieb

Autorka Esther Knorr-Anders wprowadza do artykułu notką o autorze: Norbert Matern urodzony w Braunsberg w 1934, zaprzecza niniejszym albumem często rozpowszechnianej opinii, że ludność wschodniopruska aż do ucieczki i wypędzenia mało odczuwała wojnę.

Norbert Matern, 1934 in Braunsberg (Ostpreußen) geboren, widerspricht mit dem vorgelegten Bildband der häufig geäußerten Meinung, daß „die ostpreußische Bevölkerung bis zur Flucht und Vertreibung wenig vom Krieg gespürt habe.“


Autorka omawia wpierw w skrócie historię lotnictwa wojskowego by wprowadzić do tematu - bombardowań Prus Wschodnich - pierwszą dotkniętą atakami lotniczymi wioską była Tharau 22 czerwca 1941 r.

W latach 1942-1943 dochodziło coraz częściej do nalotów z coraz większymi stratami.

Jeszcze w pierwszych miesiącach roku 1944 sugerowano mieszkańcom zachodnich Niemiec, że Prusy Wschodnie nie są dotknięte wojną i tam ewakuowani znaleźliby bezpieczeństwo. Naloty bagatelizowano rozpowszechniając informację np. o nalocie na Insterburg podczas którego 3 osoby zostały zabite i 5 rannych, ponieważ nie były w bunkrach.


 Autorka omawia potem naloty dywanowe na Królewiec 27-30 sierpnia 1944 r. podczas których około 660 brytyjskich bombowców zniszczyło około 50% miasta. Artykuł kończy się wspomnieniami świadków naocznych.

Autorka wymienia też, że latem 1939 r. w Prusach Wschodnich dobrze wiedziano o mobilizacji. U wielu rodzin chłopskich dokwaterowano żołnierzy Wehrmachtu.

Uzupełnię artykuł z Die Zeit statystyką wyborczą - w wyborach do Reichstagu 31 lipca 1932 r. NSDAP uzyskała w Prusach Wschodnich47,1% głosów (Rzesza 37,4%) a w wyborach 6 listopada tegoż roku odpowiednio 39,7% (33,1%).

Gehenna ludności żydowskiej w Prusach Wschodnich rozpoczęła się jeszcze wcześniej bo już krótko po dojściu Hitlera do władzy w 1933 r. Z gminy żydowskiej w Królewcu (trzeciej co do wielkości w Niemczech po Berlinie i Wrocławiu) została w chwili wybuchu wojny tylko jej połowa, a holokaust przeżyło tylko kilkanaście osób. Mieszkańcy Królewca i innych miast dobrze mogli zaobserwować jak znikają ich sąsiedzi.


 

W dobie internetu nie jest trudno znaleźć materiały obalające mity i stereotypy dotyczące Prus Wschodnich w okresie wojny zapoczątkowane przez Ministerstwo Propagandy Rzeszy a kolportowane do dzisiaj przez politycznie poprawnych historyków i politologów, niestety też i polskich, zdemaskowanych w mojej poprzedniej notce.
 

http://www.zeit.de/1986/40/bomben-auf-ostpreussens-staedte

http://pdfarchiv.zeit.de/1986/40/bomben-auf-ostpreussens-staedte.pdf

 

http://niemcy.europa.salon24.pl/607174,nieregulowane-przesiedlenia-czy-dzikie-wypedzenia-manipulacje-i


 

 

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (10)

Inne tematy w dziale Kultura