Aktualizuję moja poprzednią notkę , w której wyłożyłem własne wyjaśnienie - dlaczego pozornie gorsza od atomowych serwów zagrywka szybująca ( to starsze określenie z czasów gdy grałem w siatkówkę i to nieźle...) bywa tak trudna do odbioru...
Gdy pisałem tamten tekst nie sprawdziłem , co sądzi na temat zagrywki szybującej .. nauka; ale jak prawie wszystko ..i to zostało zbadane.
Naukowcy przedstawili inne wyjaśnienie niż moje ( siła rzeczy zdecydowanie bardziej ..przyziemne)- okazuje sie , że ma tu znaczenia Liczba Reynoldsa !!! Nie do końca burzy to moje wyjaśnienie - do czego nawiażę na końcu.
ale nim przedstawię pogląd nauki przedstawię zaktualizowaną moja wersję:
Nawet serwujący nie do końca ma wpływ na to czy zagrywka będzie trudna, czy bardzo trudna do odbioru.
Zadaniem serwującego jest uderzyć piłkę tak, aby nie miała żadnej rotacji, nawet mały ruch obrotowy spowoduje, że piłka będzie bardzo łatwa do odbioru.
Trudność odbioru polega na tym że tor lotu jest chaotyczny , piłka może przed zawodnikiem lekko się wznieść, opaść , polecieć lekko w lewo czy prawo- nie można tego przewidzieć, nie są to jakieś wielkie ruchy ale wystarczy paro centymetrowe odchylenie i piłka odbije się nie tak jak zamierzał to zrobić odbierający; szczególnie trudne jest to przy odbiorze sposobem dolnym, gdyż nie można dokładnie skorygować położenia ułożonych do odbicia rąk. Dlatego, o ile to możliwe , odbierający serwis typu float stara się przyjąć go na palce - wtedy łatwo jest skorygować położenie dłoni czy nawet palców w momencie dotyku; tak z reguły odbiera takie serwisy np. Kubiak.
Na rozgrzewkę:
20 najlepszych zagrywek:
https://www.youtube.com/watch?v=__0Ps_KuQLw
***
A teraz podejście i wyjaśnienie naukowe - już nie takie proste.
https://volleyballmag.com/floatserve/
While in laminar flow the boundary layer is uniform and so there are no lift forces measured on the smooth sphere or either type ball. Figure 5 below is a comparison of lift forces to Reynolds number for the Molten balls. During the wind tunnel tests the balls experienced a sharp, unpredictable sideways force at the drag crisis and then a small but steady lift under turbulent flow.
Generalnie chodzi o to , że w badaniach a tunelu aerodynamicznym stwierdzono , że w trakcie lotu piłki dochodzi do skokowej zmiany przepływu z laminarnego , na turbulentny; o ile w trakcie lotu laminarnego siły odchylające są praktycznie zerowe to przy przejściu skokowym do przepływu turbulentnego na chaotyczny pojawiają się siły działające w bok, odchylające lot piłki przy czym kierunek działania tych sił jest nieprzewidywalny. Pojawia sie tu ta słynna liczba Reynoldsa ale dla zwykłego zjadacza siatkówki i tak jest to nie do odszyfrowania.
Badano zachowanie piłki przy różnych prędkoŚciach.
Liczbę Reynoldsa stosuje się powszechnie jako kryterium pozwalające na oszacowanie stateczności ruchu płynu. Nie jest to z pewnością kryterium doskonałe, nie udało się go jak dotąd zastąpić żadnym innym, bardziej precyzyjnym kryterium. W praktyce wielkość liczby Reynoldsa pozwala na określenie kiedy ruch płynu jest laminarny, a kiedy może pojawić się turbulencja.
...
A czy hala w Słowenii może mieć znaczenie dla zagrywki typu float ?
Zdaje się , że tak;
dochodzi jeszcze jeden czynnik - mikro ruchy powietrza , na które to ma wpływ :
- temperatura w hali
- zachowanie kibiców !!!
Gdy nie obracająca się piłka wchodzi skokowo w fazę opływu turbulentnego piłka odchyli się nie tylko w kierunku mniejszej gęstości powietrza ale może zostać też dodatkowo "popchnięta" przez lokalny ruch powietrza; gdy złoża się te dwie siły - efekt będzie istotny.
Niezależnie od tego , który opis lepiej opisuje rzeczywistość - zapewne ..naukowy, to zagrywka szybująca bywa bardzo trudna do odbioru, ale źle wykonana jest bardzo łatwa w przyjęciu- gdy piłka choćby leciutko się obraca , przepływ powietrza staje się laminarny i ..po efekcie.
Dobra zagrywka szybująca to efekt dłuuuugich ćwiczeń na treningach
Oczywiście lepiej zagrywać z wyskoku - z jak największego pułapu.
https://www.youtube.com/watch?v=NRV0rMeSOBI
..
.
Od maja 2010 wskazuję na sprzeczność narracji MAK z elementarnymi faktami,śladami oraz prawami fizyki. "Jeszcze nigdy tak niewielu nie stanęło przeciw tak Wielu by bronić prawdy dotyczącej tragicznego zdarzenia lotniczego." "Jeszcze nigdy tak nie skompromitowało się środowisko techników, ekspertów, naukowców milcząc gdy do narzucania kłamliwej narracji łamie się elementarne prawa fizyki i ignoruje wiedzę."
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Sport