quwerty quwerty
1148
BLOG

Pokrętne tłumaczenia bankowców - jak kręcono kredyty frankowe ?

quwerty quwerty Kredyty Obserwuj temat Obserwuj notkę 19

 Jak ukręcono  akcję  kredytów  frankowych, dokładnie  nie wiadomo..

..

wiadomo ,, tajemnica  bankowa..."

Nie  jest tak , że  przedstawiciele banków nie opowiadali  o kredytach frankowych..

.. jednak  każda  z tych opowieści,  narracji  ma jakiś mankament - coś w ich relacjach nie pasuje, budzi bardzo poważne  wątpliwości.


     Pokażę to na przykładzie  obszernego  artykułu autorstwa:

Marcina Żółtanieckiego , dyrektora ds. tradingu w Raiffeisen Polbank.

http://wyborcza.pl/1,155290,19614276,czy-banki-mialy-franki.html


Zastosuję zabieg techniczny polegający  na obrazkowym  pokazania  tego  jak  i gdzie  przepływają pieniądze; widząc jak zmieniają  swe miejsce   grube pliki  banknotów;  prawie  że namacalnie  można odebrać  to, w jak zawiły sposób  rodził  się  kredyt   frankowy.


I owszem znalazłem punkt  krytyczny  opowiastki bankowca; poza tym jest coś takiego  jak mowa  ciała;  specjaliści  potrafią  na podstawie  mowy  ciała   z dużą dozą prawdopodobieństwa określić  czy  ktoś  mówi  szczerze, czy jest pewny tego co mówi- czy tylko  ma nadzieje , że słuchacze  "kupią" jego wątpliwy  dla niego samego wywód.

- W przypadku  tekstu pisanego  jest  "mowa  języka" ; można  zauważyć pewne  zwroty, zabiegi retoryczne  które świadczą podobnie jak mowa  ciała; w  cytowanym artykule są takie  "wtręty"...


Przechodząc  do meritum:


cytuję:

" Mechanizm postaram się przybliżyć na poniższym przykładzie.

Bank A pożycza Kowalskiemu 100 tys. franków.

W związku z tym udaje się do zagranicznych instytucji finansowych z pytaniem, czy jest ktoś, kto chciałby mu udzielić pożyczki we frankach. Po 2008 roku i upadłości Lehman Brothers chęć do udzielania długoterminowych niezabezpieczonych pożyczek na rynku międzybankowym spadła praktycznie do zera, dlatego też zagraniczna instytucja finansowa - podmiot B - udzielająca pożyczki we frankach prosi o zabezpieczenie w postaci pożyczki zwrotnej (na ten sam okres) w innej walucie (chodzi o opisywaną wcześniej transakcję CIRS).

Dwie pożyczki

Ponieważ bank A ma jedynie zdeponowane środki od swoich klientów w złotówkach, proponuje podmiotowi B udzielenie pożyczki zwrotnej w tej właśnie walucie. . Tym samym w przypadku kłopotów finansowych bądź niewypłacalności jednej ze stron druga będzie mogła się zaspokoić ze środków zdeponowanych u niej na rachunku. Tak więc bank A pożycza od podmiotu B kwotę 100 tys. franków w zamian za pożyczkę zwrotną w kwocie odpowiadającej aktualnej wartości tego zabezpieczenia w złotych. Zakładając aktualny kurs franka na poziomie 4 zł, pożyczka zwrotna wynosi 400 tys. zł."


Przedstawię  to obrazowo:

image I  w zasadzie  jest to dobry początek  w kierunku  kredytu  frankowego..

..

 kłopot  tylko w tym, że w przypadku  kredytu   indeksowanego do waluty CHF  , bank  potrzebuje  złotówek - nie CHF , aby przelać  je na rachunek  Klienta.

Dalszy  tok postępowania Analityk Banku Raiffeisen  przedstawia  tak:

cytuję:

"W przypadku kredytu indeksowanego bank dokonuje konwersji waluty (również na międzynarodowym rynku walutowym), gdzie sprzedaje franki za złote, którymi następnie uznaje rachunek Kowalskiego."

Tak więc  bank w Polsce  najpierw uruchamia środki z depozytów  w PLN  aby pozyskać  CHF  a potem   CHF  wymienia na PLN.

image



Jeszcze  ciekawszy  obrazek uzyskamy , jeśli rozważyć  taki przypadek:

skoro  bank w Polsce  sprzedaje  CHF na rynku  międzynarodowym , to dlaczego ma nie wymienić   ich w  banku, który mu je  "pożyczył" ?


image


Jakby trochę  pachnie  absurdem...

Trudno  byłoby samemu  na   taki  pomysł  wpaść....


A co do  "mowy  ciała"

to  jest w  artykule  Analityku Banku  Raiffeisen taki wtręt:

" W związku z tym udaje się do zagranicznych instytucji finansowych z pytaniem, czy jest ktoś, kto chciałby mu udzielić pożyczki we frankach. Po 2008 roku i upadłości Lehman Brothers chęć do udzielania długoterminowych niezabezpieczonych pożyczek na rynku międzybankowym spadła praktycznie do zera"


-  Analityk podkreśla z jakim trudem  udawało się bankom zdobywać dla Klientów te  franki  , które i tak zamieniano potem  na  złotówki- przynajmniej tak wygląda scenariusz  kreacji kredytu  frankowego wg  bankowców.








quwerty
O mnie quwerty

Od maja 2010 wskazuję na sprzeczność narracji MAK z elementarnymi faktami,śladami oraz prawami fizyki. "Jeszcze nigdy tak niewielu nie stanęło przeciw tak Wielu by bronić prawdy dotyczącej tragicznego zdarzenia lotniczego." "Jeszcze nigdy tak nie skompromitowało się środowisko techników, ekspertów, naukowców milcząc gdy do narzucania kłamliwej narracji łamie się elementarne prawa fizyki i ignoruje wiedzę."

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (19)

Inne tematy w dziale Gospodarka