quwerty quwerty
200
BLOG

Dokręcanie na siłę półbeczki Tu-154 przez prof.Kowaleczkę- a i tak się nie udało.

quwerty quwerty Katastrofa smoleńska Obserwuj temat Obserwuj notkę 8

REKONSTRUKCJA OSTATNIEJ FAZY LOTU SAMOLOTU TU-154M     Opracował:prof. dr hab. inż. Grzegorz Kowaleczko

http://faktysmolensk.niezniknelo.com/files/pliki/REKONSTRUKCJA%20OSTATNIEJ%20FAZY%20LOTU%20SAMOLOTU%20TU-154M_31.12.2013.pdf

  Zdawałoby się  (  w zasadzie słusznie) ,  że   laik nie będzie  w stanie  zakwestionować czegokolwiek w pracy wykonanej przez  najlepszego  specjalistę w  Polsce  z tej dziedziny.

Jednak - po  wnikliwym  czytaniu  tych fragmentów pracy , które omawiają  ogólne  założenia , wynikające z podstawowych zasad aerodynamiki z którymi  można zapoznać się czytając opracowania  w  necie-   stwierdziłem ,że praca  zawiera istotny błąd  w  założeniach, który  wpłynął na wynik końcowy.

  Warto zaznaczyć , że mimo  przebijającego  z pracy zamiaru potwierdzenia  danych z raportów  MAK/Laska- nie udało się tego zrobić:  wg obliczeń  profesora  Kowaleczki maksymalny kąt obrotu  wyniósł  121 stopni, podczas  gdy wg  KBWLLP  było  to  150  stopni.

 Dodatkowo trzeba  zauważyć, że  w przypadku  takich skomplikowanych obliczeń  parametrycznych , gdy wartość wielu  parametrów  jest obarczona  błędem Autor  winien był podac  wynik  w zakresie ( wynikającym z szacowanego błędu) np 97-121 stopni.

( zbadano jedynie  wrażliwość końcowego  kąta przechylenia od siły zderzenia  z brzozą- a to daleko  nie wszystko ..)

spadał na ziemię w pozycji od „przechylenie 93 stopnie” (wariant 10Ton) do pozycji plecowej –139 stopni (wariant 15Ton)

**

 Jaki błąd w założeniach  popełnił  prof. Kowaleczko ???


Nie uwzględnił, że  samolot w przechyleniu  uległ  przeciągnięciu  ( stall ) - co skutkowało zmianą  w sekwencji  obrotu( jego  spowolnieniem); brak w pracy jakiejkolwiek wzmianki na ten temat.

Przeciągnięcie – w aerodynamice lotniczej – zjawisko znacznego, gwałtownego spadku siły nośnej i gwałtownego przyrostu oporu aerodynamicznego, na skutek zbyt dużego kąta natarcia skrzydła – ściślej przekroczenia krytycznego kąta natarcia skrzydła. Towarzyszy temu na ogół wystąpienie chwilowej, częściowej lub całkowitej utraty sterowności.

- Przy jakim kącie  przechylenia  mogło  dojść do przeciągniecia??

Można to oszacować na podstawie ogólnego wykresu  , który  podaje   procentowy wzrost minimalnej  prędkości  potrzebnej dla utrzymania lotu bez przepadnięcia  w zależności  od kąta  przechylenia.

image

I tak już  dla kąta  50 stopni będzie to  wzrost  o  30%.

Przykładowo: Tu-154  w konfiguracji  do lądowania ma minimalną  wymagana do utrzymania lotu  bez przeciągnięcia  ok 225 km/h;

225  x 1,3 =292,5 km/h.

   Czyli  przeciągnięcie- stall  - miało  by miejsce  już  po przekroczeniu kąta  50 stopni, zapewne nawet  wcześniej, gdyż  samolot  z urwaną  końcówką  i  uszkodzonymi  miejscowo slotami  ma gorsze  własności  aerodynamiczne.


Pan  profesor  Kowaleczko  tego  nie uwzględnił,


w  związku z  tym  jego obliczenia  i wnioski są wątpliwe.

quwerty
O mnie quwerty

Od maja 2010 wskazuję na sprzeczność narracji MAK z elementarnymi faktami,śladami oraz prawami fizyki. "Jeszcze nigdy tak niewielu nie stanęło przeciw tak Wielu by bronić prawdy dotyczącej tragicznego zdarzenia lotniczego." "Jeszcze nigdy tak nie skompromitowało się środowisko techników, ekspertów, naukowców milcząc gdy do narzucania kłamliwej narracji łamie się elementarne prawa fizyki i ignoruje wiedzę."

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (8)

Inne tematy w dziale Polityka