"Jak wiadomo, Chiny chcą zbudować lądowy szlak transportowy, którym będą płynęły towary z Azji do Europy i odwrotnie. Bardzo ważną rolę w tym szlaku ma pełnić Polska, jako że u nas ma dochodzić do podziału tego wielkiego strumienia towarów na mniejsze". (...)
No i zaczęła się kontrakcja. Dwa niemieckie think tanki, GPPI i MERICS, wysmażyły raport, z którego wynika, że wkrótce obecność Chin może stać się w UE znacząca. Niemcy zwrócili uwagę na duże inwestycje infrastrukturalne, które Chińczycy chcą współfinansować, oraz na fakt, że Pekin ewidentnie stara się nawiązać bliższe relacje z Polską, Węgrami i Rumunią. Oczywiście, nie byliby Niemcami, gdyby nie stwierdzili, że Pekin promuje nowy, bardziej autorytarny model polityczny, który może być atrakcyjny dla Warszawy i Budapesztu.
Uwaga! Niemcy, którzy bardzo blisko współpracują z reżimem Putina, który ma na sumieniu kilka wojen i którzy chcą wybudować gazociąg, aby Rosja mogła dalej się zbroić, niepokoją się Chińczykami, którzy w żadnym stopniu militarnie nie zagrażają Europie.
Jako że nawet Niemcy mają – choć mocno zaburzone – poczucie wstydu, informacje z niemieckich think tanków pojawiły się w mediach za pośrednictwem hiszpańskich mediów. Wiadomo, Hiszpania leży daleko od Niemiec, Polski i Rosji, więc hiszpańskie gazety mogą udawać bezstronne. (...)" /28.02.2018/
http://wgospodarce.pl/opinie/46888-niemiecka-hipokryzja-ujawnia-sie-na-chinskim-tle
Wymienione w artykule dwie agencje wpływu, a w przypadku tej drugiej coś więcej, to GPPi i MERICS, czyli:
Global Public Policy Institute
Założony w 2003 r. siedziba w Berlinie. Za autoprezentacją: "koncentruje się na zagadnieniach związanych z polityką zagraniczną i globalnym zarządzaniem /global governance/. Misją Instytutu jest poprawa globalnego zarządzania poprzez badania, doradztwo polityczne i debatę" :)
Mało o finansowaniu ale wśród sponsorów projektów znajdujemy Robert Bosch Stiftung i Volkswagen Stiftung, a w radzie doradczej zasiada - Alexander Soros (natomiast ze znanych nam Danuta Hübner, która głosowała ostatnio za rezolucją PE skierowaną przeciwko Polsce).
Zarządzanie (mix pracowników niemieckiego MSZ i "specjalistów od uchodźców", przewija się też Uniwersytet Sorosa w Budapeszcie - znowu Soros):
prezes (trzeba go odszukać w innym miejscu niż "kadra zarządzająca"): Wolfgang Reinicke (Uniwersytet Sorosa w Budapeszcie, założyciel jednego z wydziałów/przybudówek - School of Public Policy)
Thorsten Benner, Director /wcześniej m.in.: w również "niezależnym" German Council on Foreign Relations in Berlin - Deutsche Gesellschaft für Auswärtige Politik e. V, sponsorzy - niemiecki MSZ (Auswärtiges Amt), Deutsche Bank, European Aeronautic Defence and Space Company, Robert Bosch Foundation./
Julia Steets, Director
Philipp Rotmann, Associate Director
Katrin Kinzelbach, Associate Director
Wade Hoxtell, Head of Operations
Z kolei MERICS to Mercator Institute for China Studies - założony w 2013 r. w Berlinie. Za autoprezentacją: przodujący niemiecki think tank i największy europejski zajmujący się wyłącznie Chinami". Oczywiście non-profit. Założony (18.4 mln.€ na 5 lat) w 2013 przez Stiftung Mercator "jedną z największych niemieckich fundacji prywatnych" (kapitał zakładowy: 113,6mln.€ /2013/, od 2008 m.in. z Fundacją Volkswagena tworzy Radę Ekspertów Fundacji na rzecz Integracji i Migracji). MERICS "koncentruje się na politycznym, ekonomicznym, społecznym, technologicznym i ekologicznym rozwoju Chin i ich globalnym wpływie". Założyciel i co interesujące do stycznia 2018 r. prezes MERICS - Sebastian Heilmann - politolog i sinolog, był szefem kilku niemieckich rządowych projektów, a także tych opłacanych przez niemieckie fundacje polityczne. W latach 2010-13 był szefem grupy "Polityka przemysłowa i technologiczna Chińskiej Republiki Ludowej", grupa była finansowana przez Federalne Ministerstwo Badań. Od 2012 red. The China Quarterly. Od 2013 kieruje berlińskim MERICS, w 2014 przedstawiciel (1z15) na Forum Dialogu-Niemiecko Chińskiego. Autor prac m.in.: Chińska polityka zagraniczna i handel zagraniczny (2012).
Zdaje się, że coś idzie nie po myśli i potrzebna jest zmiana:
"MERICS ogłosił w dniu 11 stycznia 2018 r., że Heilmann z powodów rodzinnych od 1 września 2018 r. Powróci do swojej profesury na Uniwersytecie w Trewirze", zerkając do komunikatu:
"W drugim okresie finansowania i kolejnej fazie ekspansji (2019-2023) Fundacji MERICS, Mercator zamierza ponownie pozyskać wybitne osobistości do zarządzania MERICS.
Komisja poszukiwawcza będzie wspierać Stiftung Mercator w obsadzaniu stanowisk zarządzających w MERICS.
Profesor Heilmann będzie aktywnie wspierać płynne przejście w zarządzaniu MERICS i skuteczne szkolenie następcy, i nadal będzie ściśle związany z MERICS w słowie i w czynie".
Chyba prawie nie wiadomo kto jest szefem bo Heilmanna coś nie można już znaleźć w prezentacji.
"Rada doradcza" (advisory board) MERICS:
dr Thomas Bagger - dyrektor ds. polityki zagranicznej w Biurze Federalnym Prezydenta Niemiec, 2011-7 dyrektor ds. planowania polityki w niemieckim MSZ, w latach 2009-11 - dyrektor biura ministra spraw zagranicznych w Berlinie. Dyrektor ds. planowania w MSZ, pisał przemówienia dla szefów MSZ - Klausa Kinkela i Joschki Fischera, przed dołączeniem do MSZ pracował w niemieckim Instytucie Spraw Międzynarodowych i bezpieczeństwa.
Poza nim znajdujemy w radzie - "panów od Chin" (z fundacji i uniwersytetów); prawnika od Azji; szefów fundacji: Roberta Boscha, BMW, Mercator, i fundacji klimatycznej; pracowników prasy i telewizji: "chiński" korespondent Süddeutsche Zeitung, szefowa placówki ZDF - państwowej telewizji niemieckiej w Londynie; przedstawiciela firmy BASF w Chinach.
Co niemal niesamowicie zaskakuje nie ma tu ani jednego Chińczyka, taki non-profit think tank od Chin.
Żeby nie być gołosłownym: Marc Bermann, Uta-Micaela Dürig, Prof. Dr. Jörn-Carsten Gottwald, Caio Koch-Weser, Diana Zimmermann Prof. Dr. Eberhard Sandschneider, Dr. Michael Schaefer, Michael Schwarz, Dr. Sabine Stricker-Kellerer, Kai Strittmatter, Prof. Dr. Markus Taube, Jörg Wuttke,
https://www.merics.org/en/about-us/
https://en.wikipedia.org/wiki/Mercator_Institute_for_China_Studies
https://de.wikipedia.org/wiki/Stiftung_Mercator
https://www.merics.org/en/team/advisory-board
https://en.wikipedia.org/wiki/Global_Public_Policy_Institute_(GPPi)
http://www.gppi.net/team/?L=0%27...#c84
Inne tematy w dziale Polityka