szpak80 szpak80
1611
BLOG

Umarł, aby żyć - mrożąca krew w żyłach akcja podziemia

szpak80 szpak80 Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

Stanisław Miedza-Tomaszewski (1913-2000) ps. Bartoszek, Malarz, Miedza, Wiśniewski  - absolwent ASP (06.1939) rysownik, plastyk, grafik, architekt wnętrz, żołnierz Armii Krajowej.
Podczas niemieckiej okupacji pracował w Departamencie Informacji, dokumentował zbrodnie Niemców na ziemiach polskich. Oprócz fotografowania, podobnie jak jego brat Jerzy (autor m.in. ponad 1000 zdjęć z powstania warszawskiego), robił odbitki ze zdjęć przyniesionych przez Niemców do wywołania w zakładzie w którym pracował. Dokumentacja została przerzucona do Londynu i stanowiła dowód w procesach norymberskich.

 

aut. Stanisław-Miedza Tomaszewski (1942)

W 1941 Stanisław Miedza-Tomaszewski po aresztowaniu przez gestapo został osadzony w więzieniu na Pawiaku, nie mogąc już znieść przesłuchań poprosił o truciznę, zamiast tego został przez więźniów z konspiracyjnej komórki celowo zarażony tyfusem, co pozwoliło na przeniesienie go do szpitala zakaźnego, gdzie udał nagły atak wyrostka robaczkowego. W związku z tym został przetransportowany do szpitala na Woli, gdzie również działała komórka konspiracyjna. Prof. dr Józef Grzybowski i dr Leon Manteuffel-Szoege (ps.„Krab”) przeprowadzili pozorowaną operację, w trakcie której pacjent został zamieniony na przygotowane zwłoki niedawno zmarłego mężczyzny. Lekarze oznajmili dyżurnemu agentowi gestapo, że pomimo udanego zabiegu operowany zmarł. Najniebezpieczniejszą część akcji - wydanie ciała Niemcom - wykonał dr Leon Manteuffel-Szoege w asysćie innego konspiratora - Zdzisława Gamby, działacza Grup Szkolnych ONR, jako salowego. Akcja się udała, Niemcy przjęli zwłoki i zakończyli śledztwo. W mieście ukazały się klepsydry Stanisława Miedzy-Tomaszewskiego i odbył się jego pogrzeb – a on sam otrzymał fałszywe dokumenty i rozpoczął nowe życie.

Przed i po swojej "śmierci", do 1946, "Miedza" był jednym z projektantów Grobów Pańskich w kościele św. Anny w Warszawie. Groby Pańskie i żłóbki bożonarodzeniowe w tym kościele, projektował także podczas stanu wojennego i do końca lat 80.

prof.Józef Grzybowski, chirurg i anatom, profesor Uniwersytetu Warszawskiego oraz Zdzisław Gamba zostali zamordowani przez Niemców w pierwszych dniach powstania w szpitalu na Płockiej, dr Leon Manteuffel-Szoege był jednym z trzech lekarzy, którzy przeżyli maskarę na Woli.

Na podstawie wspomnień powstał film "Umarłem, aby żyć".

Stanisław Miedza-Tomaszewski był ojcem chrzestnym prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz mężem Ireny, siostry Jadwigi Kaczyńskiej.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Miedza-Tomaszewski
http://www.przewodnik-katolicki.pl/nr/spoleczenstwo/grob_opleciony_drutem_kolczastym.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Leon_Manteuffel-Szoege
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Tomaszewski_(fotografik)
http://www.wprost.pl/ar/79524/Fotografie-znalezione-w-ruinach/
http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/123514

szpak80
O mnie szpak80

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Kultura