szpak80 szpak80
459
BLOG

Muzycy rock i pop powerbowani przez STASI w NRD ale nie przez SB w PRL :)

szpak80 szpak80 Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 11


Niemki i Niemcy grający muzykę w NRD byli werbowani przez STASI jedna za drugim...

"Służba Bezpieczeństwa [STASI] była zawodowo podejrzliwa.
Prawie nigdzie indziej inwigilacja i szpiegostwo nie była tak intensywna, jak w środowisku muzyki rockowej i popowej"

"Jednym z „dyplomatów” był klawiszowiec Puhdys, Peter Meyer. Od 1973 r. pod kryptonimem „Peter” udzielał „informacji o osobach i faktach”, jak stwierdzono w raporcie końcowym Wydziału Głównego XX".

"Osiemnaście dni po upadku muru berlińskiego Meyer został „pochowany”. Większość jego akt została zniszczona."

***

"Ale prawie przez cały czas NRD Stasi grała razem z nami. W marcu 2007 roku członek zespołu Peter „Cäsar” Glasses publicznie ujawnił się jako nieoficjalny pracownik (IM) Bezpieczeństwa Państwowego. Przez 22 lata „śpiewał” także dla Stasi jako IM „Klaus Weber”.

"W NRD potencjalne ryzyko związane z bezpieczeństwem muzyki rockowej było całkiem dobrze pod kontrolą: żadnemu zespołowi nie wolno było grać zawodowo bez pozwolenia, koncerty były monitorowane, a teksty sprawdzane. Jednak kontrola zewnętrzna nie wystarczyła; chcieli także śledzić sytuację wewnętrznie. Rekrutowano tajnych informatorów Stasi lub umieszczano ich w grupach, przynajmniej po jednym w każdej grupie, zwłaszcza jeśli pozwolono im wyjechać na Zachód. Zespół Karussell, w pewnym sensie następca Renfta w NRD, miał dwóch tajnych współpracowników, gitarzystę Petera Glassesa i klawiszowca Wolfa-Rüdigera Raschke („IM Wolf Kaiser”), którzy nic o sobie nie wiedzieli".

"Stasi była także zaangażowana w Puhdys, jeden z odnoszących największe sukcesy zespołów rockowych NRD, za pośrednictwem klawiszowca i saksofonisty Petera Meyera. Pod kryptonimem „IM-Peter” Meyer dostarczał informacji o sprawach wewnętrznych od 1973 do 1989 r., co stało się znane dopiero w 1993 r. Dopiero wtedy muzyk poinformował o tym swoich kolegów z zespołu. Jako szef sekcji muzyki rockowej Komitetu ds. Sztuk Rozrywkowych NRD i dzięki swoim kontaktom ze Stasi chciał jedynie stworzyć wolność dla muzyki rockowej. Ale on „na nikogo nie doniósł” – wyjaśnił Meyer".

"W zespole Pankow z Berlina Wschodniego, z którego pochodzi piosenka „Langeweile” z 1988 r., piosenkarz André Herzberg dowiedział się z akt Stasi w 1996 r., że jeden z jego najbliższych przyjaciół, gitarzysta Pankow Jürgen Ehle, był przez lata znany jako „IM -Peters" szpiegował dla Stasi - w dobrej wierze,"

***

"Tatjana Besson ze wschodnioniemieckiego zespołu punkowego „Die Firma” była informatorką Stasi o kryptonimie Kim.

 Z akt Stasi jasno wynika, że znajdowała się ona na jej liście jej płac i nadano jej pseudonim "Kim".

***

"Pierwszy wokalista grupy [Die Firma] Frank „Trötsch” Tröger (zm. 2015) przyznał w wywiadzie telewizyjnym, że był informatorem Stasi, a bez tego nie mógłby zarejestrować grupy i grać legalnych koncertów.

***

"Schlüsselpositions-IM Rose" i GMS „Erika”, IMS Peters, IM Höhne i niezliczona ilość innych osób dostarczyły kopie tekstowe przed nagraniem piosenek, tacy ludzie jak późniejszy prezenter ORB Lutz Bertram, autor tekstów Gerhard Gundermann czy piosenkarka „Firmy” – Tatjana...

szpak80
O mnie szpak80

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (11)

Inne tematy w dziale Kultura