szpak80 szpak80
181
BLOG

Aresztowanie rosyjskiego szpiega w ONZ, pierwsze takie.

szpak80 szpak80 Kultura Obserwuj notkę 0

FBI zatrzymało w Nowym Jorku Igora Melecha, szefa sekcji języka rosyjskiego w biurze służb konferencyjnych sekretariatu ONZ i jego wspólnika Williego Hirscha - ilustratora medycznego, fotografa. Poinformowano przy tym, że Melech nie posiada immunitetu dyplomatycznego.

"Gruby mężczyzna o siwych włosach i okularach w rogowych oprawkach, Melech – zakuty w kajdanki, gdy zabierano go do siedziby FBI, wymamrotał: "Byliśmy dobrze przygotowani... byliśmy dobrze przygotowani”. W innym momencie powiedział: "To po prostu pokazuje, że wszyscy są gotowi”. Nie doprecyzował [o co mu chodziło]".

Nie doprecyzował być może dlatego, że mówił do kogoś innego, mając jednocześnie nadzieję lub pewność, że zostanie to przekazane publicznie.

A wydarzyło się to pod koniec października 1960 r.

"Wczoraj wieczorem agenci FBI szybko podjęli działania, aby złapać Rosjanina zatrudnionego w ONZ i urodzonego w Niemczech ilustratora medycznego. Obaj mężczyźni są oskarżeni o szpiegostwo na rzecz Związku Radzieckiego. Trzeci mężczyzna, obywatel Rosji przebywający obecnie poza granicami kraju, został uznany za współspiskowca, ale nie za oskarżonego. W ich domach na Manhattanie zatrzymano Igora Jakowlewicza Melecha (47 l.), szefa sekcji języka rosyjskiego w biurze służb konferencyjnych Sekretariatu ONZ, oraz Williego Hirscha (52 l.), który przybył do tego kraju w młodości, ale nigdy nie uzyskał obywatelstwa. Wczoraj para została postawiona w stan oskarżenia przez federalną ławę przysięgłych w Chicago. Jeden z zarzutów zarzuca mężczyznom próbę uzyskania [map] i zdjęć lotniczych Chicago

image


"Melech został zatrzymany w swoim mieszkaniu, gdy odbywało się przyjęcie urodzinowe jego 6-letniego syna. Hirsch był sam w swoim czteropokojowym mieszkaniu w modnej części Greenwich Village. Melech, który przybył do Stanów Zjednoczonych w 1955 roku, mieszkał z żoną Iriną i dwójką dzieci – chłopcem Mikailem i dwuletnią córką Mariną.

"Pracując w ONZ, Melech zarabiał 11,000 dolarów rocznie. Z aktu oskarżenia przeciwko niemu wynika, że był on również znany jako Peter Stephens i jako „Cygan”. Hirsch z kolei miał używać nazwiska John Gilmore, został zatrzymany, gdy jego żona i córka były na spacerze. Hirsch i jego rodzina mieszkali w tym mieszkaniu przez ostatnie 10 lat. Jeden z lokatorów opowiedział o aresztowaniu niskiego, krępego Hirscha i stwierdził z niedowierzaniem: "To był najmilszy facet w budynku”.

image


Oprócz zarzutów o szpiegostwo obu mężczyznom postawiono także zarzuty niezarejestrowania się w Departamencie Stanu jako agenci obcego rządu.
Według szefa FBI J. Edgara Hoovera Melech nawiązał kontakt z niezidentyfikowanym mieszkańcem Chicago za pośrednictwem Hirscha w październiku 1958 roku. Hoover powiedział, że Melech później potajemnie spotkał się ze swoim zamierzonym informatorem w Chicago, Nowym Jorku i Newark w stanie New Jersey".

image

Zatrzymanie swojego agenta Sowieci nazwali haniebnym czynem. Melech i Hirsch trafili do aresztu, kaucje wyznaczono na 50 tys. dolarów, groziło im do 25 lat więzienia i 25 tys. dol. grzywny.

"Zatrzymanie Melecha było pierwszym faktycznym aresztowaniem sowieckiego członka personelu ONZ, chociaż często stawiano zarzuty, że Rosjanie wykorzystywali ONZ jako bazę szpiegowską".


image

"FBI twierdzi, że trzecią osobą w tej sprawie jest Kirill S. Doronkin, były montażysta filmowy w dziale radiowo-wizualnym biura informacji publicznej przy ONZ.
Jak podało FBI, w styczniu 1959 roku misja Stanów Zjednoczonych przy ONZ zwróciła się do sekretarza generalnego Daga Hammarskjolda o zwolnienie Doronkina z powodu jego działalności „w pozyskiwaniu zdjęć lotniczych obszaru Chicago”. Doronkin nie został ponownie zatrudniony po wygaśnięciu kontraktu 3 marca 1959 roku i kilka dni później opuścił kraj.
Zeszłego wieczoru w siedzibie ONZ jeden z pracowników zapamiętał Doronkina jako raczej spokojną osobę, która nie sprawiała wrażenia, że ​​może być zaangażowany w szpiegostwo.
Od czasu II wojny światowej co najmniej dwudziestu Rosjan posiadających status dyplomatyczny zostało wydalonych z tego kraju lub wyjechało pod zarzutem szpiegostwa. Melech jest pierwszym Rosjaninem aresztowanym w tym kraju za szpiegostwo od aresztowania płk. Rudolfa Iwanowicza Abela w 1957 roku. Abel odsiaduje 30 lat więzienia".

image
Igor Melech [GRU], rosyjski pracownik Organizacji Narodów Zjednoczonych oskarżony o szpiegostwo,
opuszcza gmach sądu w Nowym Jorku wraz z żoną po tym, jak wczoraj wpłaciła ona kaucję w wysokości 50 000 dolarów, oświadczając, że otrzymała je w formie pożyczki od ambasady sowieckiej w Waszyngtonie. Dała też słowo, że zaalarmuje władze, jeśli jej mąż będzie próbował opuścić USA przed rozprawą.

image


"William K. Kleinman, prawnik pana Melecha, przedstawił wczoraj przed sędzią Williamem B. Herlandsem dokumenty opisujące pana Melecha jako drugiego sekretarza Ministerstwa Spraw Zagranicznych Związku Sowieckiego. W piśmie podpisanym przez ambasadora ZSRS Michaiła Mienszykowa stwierdzono, że pan Melech otrzymał stanowisko drugiego sekretarza w 1943 r. i nadal je zajmuje".

image


"Prokurator Stanów Zjednoczonych S. Hazard Gillespie, jr., kwestionując wniosek o immunitet złożony w imieniu pana Melecha, przedstawił pismo Departamentu Stanu, w którym zaprzecza, jakoby pan Melech posiadał lub kiedykolwiek miał status dyplomatyczny. Nalegał, aby pan Melech i Hirsch zostali wydaleni do Chicago i postawieni przed sądem pod zarzutem szpiegostwa.
Sędzia Herlands, po odstąpieniu od decyzji, wypuszcza pana Melecha na wolność za kaucją w wysokości 50 000 dolarów. Hirsch, lat 52, urodzony w Niemczech ilustrator medyczny, przebywa w więzieniu, zamiast kaucji w wysokości 50 000 dolarów".

"Sędzia federalny orzekł, że Igorowi Melechowi, rosyjskiemu pracownikowi Organizacji Narodów Zjednoczonych, nie przysługuje immunitet dyplomatyczny, i nakazał wydalenie go do Chicago w celu postawienia zarzutów o szpiegostwo.
Za pośrednictwem adwokata Melech podnosił, że przysługuje mu immunitet dyplomatyczny, przybywając do Stanów Zjednoczonych w 1955 r. w celu przyjęcia na stanowisko w ONZ podróżował na podstawie paszportu dyplomatycznego. Poinformował także, że w chwili przybycia oficjalnie był drugim sekretarzem radzieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Sędzia Herlands stwierdził w swojej decyzji: "Sąd musi stwierdzić, że obowiązujące przepisy prawa nie przyznają oskarżonemu Melechowi immunitetu od czynów zarzucanych mu w akcie oskarżenia”.

"Rząd wycofał dziś [24.03.1961] zarzuty szpiegostwa wobec Igora Jakowlewicza Melecha, sowieckiego pracownika ONZ pod warunkiem opuszczenia przez niego kraju do 17 kwietnia. Departament Sprawiedliwości ogłosił, że sędzia federalny Edwin A. Robson z Sądu Okręgowego w Chicago wycofał je na wniosek prok. generalnego Roberta F. Kennedy'ego.
Pan Kennedy powiedział, że decyzję o wniosku podjęto po konsultacjach pomiędzy Departamentami Stanu i Sprawiedliwości "w przekonaniu, że tak będzie najlepiej służyć krajowi i zagranicznym interesom politycznym Stanów Zjednoczonych”.


Szpieg sowiecki Melech Igor Jakowlewicz jest dzisiaj prezentowany przez rosyjski MSZ jako jeden z "pułku nieśmiertelnych", z pominięciem kariery w ONZ, z pominięciem faktycznego zajęcia jak i samej "wpadki" przy jego wykonywaniu.

image


"Akademia Dyplomatyczna rosyjskiego MSZ": "Od lipca 1941 był wykładowcą w Wojskowym Instytucie Języków Obcych. Od lutego 1942 r. we Flocie Północnej jako oficer łączności. Pod koniec 1943 roku został przydzielony do sowieckiej misji wojskowej w Anglii, gdzie przebywał do 1946 r. Odznaczony orderem wojny ojczyźnianej 2 stopnia, czerwoną gwiazdą, odznaką honorową i 15 medalami. I.Y. Melech pracował w Akademii na stanowisku profesora nadzwyczajnego, kierownika katedry anglistyki".


szpak80
O mnie szpak80

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura