Okupowana Polska, media niemieckie w języku polskim.
"Nowy układ gospodarczy Rzeszy i ZSRR
Obejmuje on obszerniejsze ramy niż dotychczasowe porozumienia - Wymiana towarowa do 1942 r. - Niemcy dostarczać będą produktów a Sowiety surowców
Berlin, 11 stycznia [1941] - W dniu 10 stycznia zostały zakończone rokowania gospodarcze, prowadzone w Moskwie od końca października ubiegłego roku [1940] pomiędzy Niemcami i Związkiem Sowietów przez podpisanie rozszerzonego układu gospodarczego. Układ w imieniu strony niemieckiej podpisał poseł w ministerstwie spraw zagranicznych dr E. Schnurre, w imieniu strony sowieckiej komisarz ludowy dla handlu zagranicznego ZSRR A.J. Mikojan.
Nowy układ opiera się na niemiecko-sowieckim układzie podstawowym z dani 11 lutego 1940 r. i stanowi dalszy etap na drodze realizacji programu gospodarczego, podjętego w roku 1939 pomiędzy oby rządami. Układ dotyczy uregulowania wymiany towarowej pomiędzy Niemcami i Związkiem Sowietów aż do dnia 1 sierpnia 1942. Wysokość przewidzianych obustronnych dostaw wykracza poza ramy dostaw z okresu pierwszego roku obowiązywania układu w sposób poważny. Niemcy dostarczają ZSRR przemysłowych artykułów zbrojeniowych, natomiast Związek Sowietów zobowiązuje się dostarczyć Niemcom surowców przemysłowych, produktów naftowych i środków żywności, głównie zboża. Rokowania zgodnie z istniejącymi pomiędzy Niemcami i ZSRR, przyjaznymi stosunkami toczyły się w duchu wzajemnego zrozumienia i zaufania.
Wszystkie kwestie gospodarcze, łącznie z zagadnieniami wynikającymi z faktu włączenia do terytorium ZSRR nowych obszarów zostały rozwiązane w sposób odpowiadający obustronnym interesom.
Inne tematy w dziale Kultura