W nawiązaniu do dzisiejszego artykułu Pana Aleksadra Ściosa o umowie gazowej pomiędzy Polską i Rosją cogito.salon24.pl/227381,umowa-gazowa-ostateczna-normalizacja postanowiłem rozszerzyc temat i przypomniec jeszcze raz wiele istotnych informacji. Zdaniem wielu osób, również moim temat jest tak ważny, że wymaga ciągłego powtarzania aż do oddalenie niebezpieczeństwa od Polski i Polaków.
Najwięksi zwolennicy bezpieczeństwa energetycznego Polski i przeciwnicy umowy gazowej zginęli w Smoleńsku
12 kwietnia 2010 roku nawet Gazeta Wyborcza poinformowała, że najwięksi przeciwnicy umowy gazowej i zwolennicy bezpieczeństwa Polski zginęli w Smoleńsku
http://wyborcza.biz/biznes/1,101562,7769088,W_katastrofie_w_Smolensku_zgineli_rzecznicy_dywersyfikacji.html
(...)Jak po katastrofie pod Smoleńskiem będą wyglądać debaty o bezpieczeństwie energetycznym? Ze sceny politycznej odeszli najgłośniejsi zwolennicy zapewnienia Polsce dostaw gazu i ropy z różnych źródeł(...)
Tekst stawia sprawę jasno. W Smoleńsku zginęli wszyscy najwięksi zwolennicy zapewnienie Polsce bezpieczeństwa energetycznego w tym nawet szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Franiciszek Gągor.
(...)Bezpieczeństwem energetycznym zajmował się szef Sztabu Generalnego gen. Franciszek Gągor, który także zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. Przed rokiem na międzynarodowej konferencji "NATO - wyzwania i zadania" gen. Gągor wskazywał, że NATO potrzebuje "prawa energetycznego", aby radzić sobie z nowymi zagrożeniami spowodowanymi przez wykorzystywanie energii jako broni w konfliktach międzynarodowych.(...)
A że wypowiedzi generała Gągora nie są bezpodstawne świadczą poniższe wypowiedzi ekspertów zagranicznych, którzy analizowali strategię i politykę Gazpromu.
GAZPROM I WŁADIMIR PUTIN
http://www.europeanenergyreview.eu/data/docs/Viewpoints/Putin%20and%20Gazprom_Nemtsov%20en%20Milov.pdf
Z tekstu wynika, że Gazprom swoją potęgę i wpływy osiągnął gdy zainteresował się nim osobiście Władimir Putin. Można powiedziec, że Gazprom to przedłużenie polityki niepodzielnie panującego od wielu lat W.Putina.
Informacje o Gazpromie
Wunderwaffe Kremla - Gazowa Dywizja Kremla
http://www.wprost.pl/ar/129995/Wunderwaffe-Kremla/
(...) Europejscy politycy zdają się nie dostrzegać, że Gazprom to nie jest zwyczajna firma, tylko rosyjska broń. „To nic innego jak gazowa dywizja Kremla" – komentował Edward Lucas, czołowy publicysta „The Economist".„Gazprom to nie jest firma, to najważniejszy element rosyjskiej polityki" – podreśla „Financial Times”. (...)
Gazprom, czyli ZSRR-bis
„Strategia Gazpromu polega na podpisywaniu dwustronnych umów z poszczególnymi krajami UE, skutecznie rozbijając w ten sposób wspólny front unijny" – uważa prof. Dieter Helm z Oxford University(...)
(...) Beztroskie zachowanie europejskich polityków robiących interesy z Gazpromem można porównać do kapitalistów, o których pisał Lenin: „Sprzedadzą nam sznurek, na którym ich powiesimy". „Władimir Putin wykorzystuje Gazprom jako pałkę" – można przeczytać w książce o superkoncernie(...)
Walerij Paniuszkin, Michaił Zygar: Gazprom. Rosyjska broń
http://www.psz.pl/tekst-12149/Walerij-Paniuszkin-Michail-Zygar-Gazprom-Rosyjska-bron
(...)W Rosji gospodarka i polityka to jedno, Gazprom i polityka to jedno, Gazprom i Rosja to jedno. A może bardziej poprawne będzie stwierdzenie, że Gazprom to państwo w państwie(...)
(...)Książka przedstawia, jak ważne jest dla władzy utrzymanie kontroli nad spółką. Kiedy już zdano sobie sprawę z potęgi, jaką może być Gazprom w rękach Kremla, zapewniono państwu większościowy pakiet udziałów i postawiono na czele ludzi lojalnych(...)
Tak jak wspomniałem wcześniej przeciwko umowie gazowej z Rosją, która naraża Polskę na duże straty protestowało wiele osób, które zginęło w Smoleńsku.
Przeciwko tej umowie ostro protestowal prezydent L.Kaczyński i Biuro Bezpeczeństwa Narodowego pod przewodnictwem Aleksandra Szczygła oraz wiele innych osób, które zginęły w Smoleńsku.
Sama umowa gazowa ma bardzo duże zależności w nawiązaniu do wydarzeń przed 10.04.2010 roku.
19 lipca 2009 roku. Prezydent L.Kaczyński rozpoczyna zainteresowanie kontraktami gazowymi.
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Prezydent-chce-znac-szczegoly-w-sprawie-kontraktow-gazowych-1988078.html
Prezydent chce znać szczegóły w sprawie kontraktów gazowych
Prezydent zwrócił się do rządu o udostępnienie kontraktu na skroplony gaz z Kataru, oraz instrukcji na negocjacje z Gazpromem - nieoficjalnie dowiedział się ’Wprost".
Oba wnioski trafiły na biurko premiera Donalda Tuska.
1 wrzesień 2009 Gaz i Katyń.
Premier D.Tusk zmienia plany wizyty i zabiera W.Putina na samotną 30 minutową przechadzkę po sopockim molo.
Półgodzinnym spacerem po sopockim molo rozpoczęło się spotkanie Donalda Tuska i Władimira Putina. Premierzy rozmawiali o współpracy gospodarczej. Tusk poruszył też sprawę katyńską.
Po spotkaniu „w cztery oczy” premierów, zaplanowano rozmowy z udziałem delegacji obu rządów w hotelu Sheraton. Nie doszło jednak do nich. Szef gabinetu premiera Tuska Sławomir Nowak wyjaśnił, że zmiany w harmonogramie spotkania spowodowane są nieplanowanym, porannym spacerem obu premierów po molo w Sopocie.
Cytat z : http://www.radiozet.pl/Wiadomosci/Polska/Tusk-zabral-Putina-na-molo
Zdjęcie NR.1:http://www.se.pl/multimedia/galeria/29666/57236/wadimir-putin-i-donald-tusk/
W.Putin i D.Tusk rozmawiają przez 30 minut w cztery oczy bez udziału tłumaczy i dziennikarzy.
Jest to sytuacja bardzo rzadka w świecie polityki.
Zdjęcie nr.2: http://konflikty.wp.pl/gid,11449464,kat,355,title,Tusk-i-Putin-na-molo,gpage,4,img,11449467,galeria.html
Teraz wiem dlaczego, tu jest tak pięknie – zachwycał się premier Władimir Putin po nieoczekiwanym początku spotkania z Donaldem Tuskiem, czyli przechadzce po sopockim molo. Jednak spacer miał swoją cenę – z braku czasu odwołano planowane rozmowy polskiej i rosyjskiej delegacji.
O czym w cztery oczy rozmawiali odcięci od dziennikarzy przez kordon ochroniarzy szefowie rządów polskiego i rosyjskiego?Nie wiadomo.
O czym rozmowa?
O czym rozmawiali w cztery oczy Putin i Tusk?
Rzecznik rządu Paweł Graś już kilka dni temu nie wykluczał, że „jednym z tematów rozmowy może być” sprawa zbrodni katyńskiej.
- Premier znany jest z tego, że jeśli chodzi o prawdę historyczną, nie owija w bawełnę – mówił 26 sierpnia w TVN24 Graś. Z drugiej strony szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak zapowiadał na początku sierpnia, że rozmów o trudnej historii nie będzie, ponieważ „jest całe mnóstwo innych tematów”.
Są nimi przywrócenie ruchu w Zatoce Pilawskiej, a przede wszystkim dostawy ropy dla Polski i nowy kontrakt gazowy. (cytaty z artykuły TVN24)
Cytaty z :http://www.tvn24.pl/0,1617369,0,1,tusk-zabral-putina-na-molo,wiadomosc.html
27 wrzesień 2009 roku. D.Tusk i W.Putin spotkają się w Katyniu. Pomysł strony polskiej.
http://www.polityka.pl/kraj/302710,1,tusk-z-putinem-w-katyniu.read
Informacja pochodzi z dobrze poinformowanego kompetentnego źródła. Spotkanie byłoby kulminacyjnym punktem obchodów rocznicy zbrodni katyńskiej. Jak się dowiedzieliśmy, strona rosyjska pozytywnie odniosła się do pomysłu.
Listopad 2009 r. Lech Kaczyński przeciwny nowej umowie gazowej.
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/369857,prezydent_umowa_gazowa_z_rosja_wysoce_dyskusyjna.html
Prezydent Lech Kaczyński nazwał w środę „wysoce dyskusyjnymi” rozwiązania zawarte w długoterminowej umowie gazowej, którą Polska negocjuje z Rosją. Zdaniem prezydenta kontrakt ten utrudni budowę gazoportu.
L. Kaczyński zaznaczył, że umowa z Gazpromem ma być zawarta aż na 28 lat, a poziom dostaw z Rosji w połączeniu z krajowym wydobyciem pokryje 100 proc. polskiego zapotrzebowania. „To wszystko napawa mnie głębokim niepokojem” – dodał.
† Lech Kaczyński zginął 10.04.2010 roku w Smoleńsku.
Listopad 2009. Poseł Aleksandra Natalli-Świat przeciwna umowie gazowej.
http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/umowa;gazowa;z;rosja;coraz;blizej,166,0,560806.html
- Rząd PO-PSL chce uzależnić Polskę od jednego dostawcy- podkreśliła wiceszefowa PiSAleksandra Natalli-Świat na konferencji prasowej w Sejmie.
† Posłanka Aleksandra Natalia-Świat zginęła 10.04.2010 roku w Smoleńsku.
5 grudnia 2009. W.Putin spotka się z D.Tuskiem w kwietniu najprawdopodobniej przyjmie propozycję D.Tuska i przyleci w kwietniu 2010 roku do Katynia
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80708,7334676,Putin_spotka_sie_z_Tuskiem_w_Kaliningradzie.html
(...)Na kwiecień planowane jest spotkanie Władimira Putina i Donalda Tuska - poinformował radca ambasady Rosji Dmitrij Polianski.
Dyplomata podkreślił, że oprócz forum gospodarczego w Kaliningradzie w kwietniu przyszłego roku Rosję i Polskę czeka inne ważne wydarzenie - wspólne uroczystości upamiętniające rocznicę tragedii w Katyniu. Polianski nie podał szczegółów.
Znana rosyjska historyk, członkini rosyjsko-polskiej Komisji ds. Trudnych, profesor Inessa Jażborowska z Rosyjskiej Akademii Nauk nie wykluczyła w ubiegłym miesiącu,żePutin przyjmie propozycję Tuska iwiosną 2010 roku, w 70. rocznicę mordu NKWD na polskich oficerach, przyjedzie do Katynia, aby uczcić ich pamięć.(...)
11 grudnia 2009 roku. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego przeciwny nowej umowie gazowej.
http://www.bbn.gov.pl/portal/pl/2/2014/Seminarium_Strategie_dla_sektora_paliw_nafty_i_gazu.html
(...)W swoim wystąpieniu nawiązał do założeń Strategii Bezpieczeństwa Narodowego podkreślając, że wśród zagrożeń bezpieczeństwa o charakterze zewnętrznym największe znaczenie ma uzależnienie polskiej gospodarki od dostaw surowców energetycznych z jednego źródła, a aby temu zagrożeniu przeciwdziałać należy dążyć m.in. do zapewnienia alternatywnych źródeł energii i zróżnicowanego zaopatrzenia w surowce energetyczne.
Szef BBN zwrócił również uwagę na fakt, że nie znamy jeszcze wyniku prowadzonych obecnie przez administrację rządową i PGNiG negocjacji w sprawie aneksu do umowy międzyrządowej i kontraktu na dostawy gazu z Federacji Rosyjskiej. Odnosząc się do dotychczasowych oświadczeń przedstawicieli rządu i PGNiG w tej sprawie Aleksander Szczygło stwierdził, że przedłużenie umowy międzyrządowej o 28 lat nie będzie sukcesem, tylko związaniem Polski niekorzystnym politycznym zobowiązaniem aż do roku 2037.
†Szef BBN Aleksander Szczygło zginął 10.04.2010 w Smoleńsku.
http://ndb2010.salon24.pl/210074,smolensk-geneza
21 stycznia 2010 roku. Kancelaria Prezydenta Lecha Kaczyńskiego grozi Komisją Śledczą jeśli rząd D.Tuska umorzy Gazpromowi 1.2 milarda długu i podpisze wyjątkowo niekorzystną dla Polski umowe gazową.
Kancelaria prezydenta Lecha Kaczyńskiego protestowała także przeciw zawieszeniu i odwołaniu przez rząd D.Tuska zarządu EuropolGazu, który sprzeciwiał sie tej umowie.
http://gazownictwo.wnp.pl/janusz-kowalski-kancelaria-prezydenta-rp-o-kulisach-zawieszenia-zarzadu-europol-gazu,99709_1_0_0.html
27 stycznia 2010 Kancelaria Prezydenta L.Kaczyńskiego potwierdza oficjalnie chęc uczestniczenia w obchodach rocznicy zbrodni katyńskiej.
http://www.wprost.pl/G/elements_gallery/0_1273412256.jpg
27 stycznia 2010 roku nowa umowa gazowa pomiedzy Rosją i Polską zostaje podpisana. Jednocześnie następuje także umorzenie 1.2 miliarda złotych długu Gazpromu.
http://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/108573,polska-umorzy-wielki-dlug-gazpromu.html
oraz ustalane są taryfy za tranzyt rosyjskiego gazu dzięki którym Gazprom będzie płacił Polsce mniej niż Białorusi i Ukrainie co jest ewenementem.
28 styczeń 2010 roku.D.Tusk ogłasza rezygnację z kandydowania na prezydenta. Wypowiada następujące słowa. Decyzję motywuje dalekowzrocznością.
http://fakty.interia.pl/raport/wybory-2010/news/tusk-nie-bede-kandydowal-na-prezydenta,1431156
Na pierwszej liście pasażerów był Jarosław Kaczyński. Bardzo chciał lecieć, jednak tuż przed wyjazdem ustalili z bratem, prezydentem RP, że prezes PiS zostanie w kraju, by czuwać w szpitalu przy ciężko chorej matce, Jadwidze.
http://www.gs24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100417/KRAJ/926739297
Czy Unia Europejska dba o Polskę lepiej niż Polska samo o siebie?
Można powiedziec, że sprawa porozumienia gazowego wydawała się sprawą łatwą i przyjemną dla rządzących.
Polska podpisuje korzystą dla Rosji a niekorzystną dla Polski umowę gazową, której się nikt nie sprzeciwia bo przeciwnicy giną w Smoleńsku.
Niestety dla duetu Tusk-Putin z jakiś przyczyn zainterweniowała Unia Europejska, która wygląda na to, że bardziej dba o interes Polski niż ona sama. Przez wiele miesięcy przy dużej niecierpliwości Rosji Unia Europejska groziła Polsce Trybunałem Sprawiedliwości za tą umowę gazową.
Wielce możliwe, że to dzięki tym sprzeciwom UE mieliśmy takie nagłe zwroty akcji jak niespodziewane przekazanie Polsce zapisów czarnej skrzynki samolotu rządowego Tu-154m. Wbrew opinii "medialnych ekspertów" zapisy te są nieudolnie dopracowane i zawierają wiele nielogicznych fragmentów.
W wrześniu mielismy wiele ważnych zwrotów w sprawie Smoleńska, które były ścisle powiązane z działaniami wokół umowy gazowej.
Opisałem je w ostatnich wpisach:
http://ndb2010.salon24.pl/225548,smolensk-niedzwiedzia-przysluga-s-lawrowa
Pierwszy zwrot akcji dotyczył oświadczenia szefa rosyjskiej dyplomacji S.Ławrowa, który obiecał przekazanie KILKUSET TYSIĘCY STRON DOKUMENTÓW.
Oświadczenie to tak naprawdę szkodzi śledztwu i jest najprawdopodobniej związane z wypowiedzią Donalda Tuska, który 31 sierpnia D.Tusk obiecywał, że Unia Europejska zaakcpetuje umowę gazową z Rosją i obiecywał, że jest na tyle silny aby przeciwstawic sie Unii Europejskiej.
http://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/300459,tusk-o-umowie-gazowej-wkrotce-bedziemy-gotowi.html
(...)Uwagi niektórych urzędników europejskich traktujemy poważnie, chociaż nie mają one znaczenia fundamentalnego dla samej umowy" - zaznaczył Tusk.
Jak wyjaśnił, uwagi ze strony Komisji Europejskiej nie kwestionują istoty umowy. "Tylko niektóre z(..) przepisów i nie sądzę, żeby stanowiły przeszkodę do podpisania tej umowy" - powiedział premier.
Podkreślił jednocześnie, że polski rząd nie pozwoli "aby umowy polskie dotyczące gazu były poddawane jakimś większym restrykcjom, czy reżimom, niż umowy innych państw europejskich z tymi samymi eksporterami gazu (Gazprom - PAP)". Zapowiedział, że Polska będzie skutecznie starała się o równe traktowanie w tej kwestii.(...)
Jak widac to oświadczenie D.Tuska przyniosło natychmiastowy skutek i S. Ławrow obiecał kilkaset tysięcy stron dokumentów, których Polska nie byłaby w stanie przetłumaczyc przez najbliższe 20 lat biorąc pod uwagę, że tłumaczenie 1300 stron zajęło jej prawie 2 miesiące.
Jednak Unia Europejska znowu zainterweniowała i pojawiły się nowe zwroty akcji, które opisałem w ostatnim wpisie.
http://ndb2010.salon24.pl/226768,eksperyment-gra-czy-sprzezenie-zwrotne-wokol-smolenska
Były one związane z następujacymi wydarzeniami:
6 września 2010 roku.
http://forsal.pl/artykuly/448150,umowa_gazowa_niemcy_ratuja_nas_przed_rosja.html
Niemcy chcą sprzedac Polsce swoje nadwyżki gazu co podważa sens podpisywania umowy gazowej z Rosją gdyż obecna obowiązuje do 2022 roku.
7 września 2010 roku
http://www.tvp.info/informacje/biznes/pawlak-umowa-gazowa-wymaga-przeredagowania/2633170
Polska musi zmienic treśc umowy gazowej tak, aby spełniała ona normy prawa unijnego.
http://wyborcza.pl/10,82983,8345341,Umowa_gazowa_niezgodna_z_prawem_UE.html
Umowa gazowa niezgodna z prawem Unii Europejskiej
Rosja odpowiedział przekazniem informacji o eksperymencie na symultorze Tu-154m, który podważa w sposób znaczny wiarygodnośc zapisów czarnej skrzynki samolotu rządowego Tu-154m.
W międzyczasie rząd usuwa tych, którzy mogliby przeszkodzic w przyszłości w polityce i reformuje Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, ktore tak przeszkadzało i krytykowało umowę gazową z Rosją a teraz bedzie raczej pełniło rolę kurtuazyjną.
2 wrzesnia 2010 roku
http://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/447378,biuro_bezpieczenstwa_narodowego_tnie_etaty_o_jedna_trzecia.html
Zamiast nadzoru i kontroli, analityka koncepcyjna
Według Kozieja istota transformacji sprowadza się do dwóch najważniejszych zmian: "Pierwszą jest zmiana samej misji Biura z nadzorczo-kontrolnej na misję analityczno-koncepcyjną, w ramach której przygotowywalibyśmy merytoryczne materiały dla prezydenta, uzbrajając go w wiedzę merytoryczną niezbędną do zajmowania się sprawami bezpieczeństwa narodowego"
NATO PODTRZYMUJE OFERTĘ POMOCY
Na pocieszenie pozostaję informacja, że generałowie NATO krytykują postępowanie Polski w sprawie Smoleńska i wciąż podtrzymują ofertę pomocy, którą polski rząd D.Tuska nie za bardzo jest zainteresowany.
http://post.salon24.pl/227275,co-na-to-nato
Ktoś może się w tym miejscu zapytac, dlaczego w takim razie NATO nie pomaga. Dla znających politykę odpowiedz jest jasna : organizację zagraniczne mogą współpracowac tylko z oficjalnym rządem danego kraju chyba, że dany kraj został uznany przez opinię międznarodową za totalitarny i zagrażający demokracji i wtedy sa możliwe kontakty z opozycją (choc najczęściej nieoficjalne)
Więc wygląda na to, że aby uzyskac pomoc zachodu w sprawie Smoleńska, Polacy muszą zmienic rząd albo społeczeństwo musi informowac bardziej zachodnią opinię publiczną o tym co naprawde w Polsce się dzieje i że Polska z demokracją nie ma już nic wspólnego.
C.D.N
Inne tematy w dziale Polityka