Zainspirowany dwoma tekstami o pomniku pod Ossowem pod którym rząd Donalda Tuska planował cykliczne spotkania z delegacją rosyjską, postanowiłem odświeżyć sobie znajomośc znaczeń polskiego języka i odpowiedzieć na pragnienie i potrzebę dziennikarza Gazety Wyborczej. Pierwszy tekst przeczytałem na blogu: http://giz3.salon24.pl/
Blogowiczgiz 3miasto analizuje artykuł dziennikarza Gazety Wyborczej, Adama Leszczyńskiego , który rozpoczął swój wpis słowami:
(...)Ktoś mieszkańcom Ossowa powinien był wytłumaczyć, czym jest pomnik żołnierzy rosyjskich i po co się go stawia(...)
Zastanawiając się głębiej przychodzi myśl, że po pierwsze zapewne dziennikarz za czasów młodości opuścił daną lekcję historii i nie wie, że nie wszyscy bolszewicy to byli rosjanie. Jednak fakt ten omówiony przez @giz 3miasto jest wprowadzeniem do tytułu mojego wpisu, który jest zarazem odpowiedzią oraz spełnieniem marzenia dziennikarza GW.
W związku z tym, że w polityce funkcjonuje zasada, że trzeba mówic językiem ludu postanowiłem, że jako przedstawiciel ludu okaże taki sam szacunek i będę pisał w języku władzy. Znaczy się wyjaśniając - będę używał tego samegoźródła wiedzy co władza.
Ktoś dziennikarzowi GW powinien wytłumaczyć czym jest pomnik... i po co go się stawia.
pomnik (słownik jezyka polskiego)
1. «posąg, obelisk, płyta itp., wzniesione ku czci jakiejś osoby lub dla upamiętnienia jakiegoś wydarzenia»
http://sjp.pwn.pl/szukaj/pomnik
Widac więc wyraznie, że pomnik to przedmiot wzniesiony ku czci. Więc odkryjmy co oznacza składanie czci.
Aby odkryć znaczenie słowa "ku czci" musimy zrozumieć czym jest słowo hołd
http://pl.wikiquote.org/wiki/Ho%C5%82d
Hołd – uroczysty pokłon, oddanie czci
I w taki oto sposób doszliśmy do sedna. Czyli Bronisław Komorowski oraz rząd Donalda Tuska zgodnie z słowami swoich polityków chcieli składać coroczny hołd...
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ho%C5%82d_lenny
Hołd lenny, łac. homagium – ceremonia uroczystego przekazania lenna przez seniora swojemu wasalowi. Podczas tej uroczystości następowało homagium - wasal klękał przed swoim seniorem i składał mu uroczystą przysięgę wierności, zobowiązując się do niesienia pomocy swojemu seniorowi w radzie (łac. consilium) i ofiarując pomoc zbrojną (łac. auxilium). Następowała wówczas inwestytura, czyli formalne przekazanie lenna wasalowi.
W taki sposób w oparciu o tłumacznie pojęc języka polskiego i przy wydatnej pomocy dziennikarza Gazety Wyborczej Adama Leszczyńskiego odkryliśmy co planował rząd Donalda Tuska i Bronisława Komorowskiego.
Wydaje mi się, że nie ma lepszego czasu na taką uroczystość niż 9 dni po zaprzysiężeniu na urząd.
Co prawda sam Adrzej Kunert metodą „na Palikota” tłumaczył, że gdy pisał słowo "pomnik: to miał na myśli ładniejszy nagrobek.
Jednak portal TVN24 nie ukrywal, że to pomnik i to żołnieży radzieckich. No cóż zdaje sobie sprawę, że czasami nie ma czasu na uzgodnienie wspólnej linii.
Protest przy pomniku żołnierzy Armii Czerwonej w Ossowie
Na koniec jakże wymowny tekst, który napisał poseł Aleksander Chłopek
" Kilka słów o pomniku w Ossowie. Tak, o pomniku, choć dr Kunert zaprzecza. Więc kilka słów o wymowie tego pomnika. Przerażającej wymowie.
Znamy wszyscy powiedzenie: "zakopać topór wojenny". Oznacza zgodę na pokój, więcej niż zgodę, oznacza pragnienie pokoju. Przymierze.
Na pomniku w Ossowie sterczą z ziemi niezakopane ostrza bagnetów. "
Inne tematy w dziale Polityka