30 czerwca 2003r. Instytut Pamięci Narodowej wydał postanowienie o umorzeniu śledztwa w sprawie wzięcia udziału w dokonywaniu zabójstw obywateli polskich narodowdości żydowskiej dn. 10 lipca 1941 r. w Jedwabne, tj. czynu ściganego z art.1.pkt.1 dekretu z 31 sierpnia 1944 r. o wymiarze kary dla faszystowsko-hitlerowskich zbrodniarzy winnych zabójstw i znęcania się nad ludnością cywilną i jeńcami oraz dla zdrajców narodu polskiego.
W postanowieniu występuje stwierdzenie, że w obrębie stodoły, w której zamordowano ok 40 mężczyzn a następnie żywcem spalono kilkaset kobiet, starców i dzieci narodowosci żydowskiej znaleziono 33 łuski nabojów karabinowych kaliber 7,92 z których "26 zostało odstrzelonych z niemieckiego karabinu maszynowego MG-42" produkowanego od. 1942r.
Dla ustalenia typu broni, z której odstrzelono w/w naboje stosowano 10 łusek porównawczych odstrzelonych z karabinów MG-34 i MG-42, dostarczonych przez Federalny Urząd Kryminalny w Wiesbaden (RFN).
Problem jednak w tym że naboje 7,92 używano również w karabinach typu Kar98 Mauser będących w masowym użyciu przez Niemców od początku II wojny światowej oraz w MG-34/41 (krótsza lufa, szybkostrzeność jak MG-42). Wg Postanowienia IPN polscy eksperci nie dysponowali w/w łuskami po nabojach odstrzelonych próbnie z karabinu 5-cio strzałowego typu Kar98 Mauser ani z karabinu MG-34/41 (używanego wówczas jedynie w wykonaniu przedprodukcyjnym) przy ustalaniu rodzaju broni użytej na terenie stodoły w Jedwabne.
Oprócz tego w trakcie ekshumacji 30 maja 2001 polscy eksperci pracujący przy ekshumacji otrzymali polecenie od Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego RP aby po dotarciu do szątków ludzkich jedynie ocenić je wizualnie.
Postanowienie IPN stwierdza: "Treść polecenia wywołała stanowczy protest członków ekipy archeologiczno-antropologicznej i medyków sądowych. Eksperci wskazali, że nakazany sposób postępowania wyklucza możliwość udzielnia odpowiedzi na szereg istotnych pytań, np. co do ilości zwłok oraz przyczyn śmierci poszczególnych ofiar."
Jednocześnie od wielu lat jest szeroko rozpowszechniana na świecie, przetłumaczona na języki obce sztuka teatralna Nasza Klasa, która zawiera taki oto opis egzekucji 40 mężczyzn w stodole w Jedwabne 10 lipca 1941:
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Kultura