Jak wiadomo z Bibli homo sapiens już raz postanowił zbudować wieżę Babel. Przy projekcie pracowały grupy zawodowe posługujące się różnymi językami, standardami wykonawczymi, kodami kulturowymi i ambicjami grupowymi. Całość wyszła nieco krzywo i w końcu zawaliła się. Wszystkich połączyło uczucie rozczarowania i chaosu.
O ile we współczesnych czasach problem różnic językowych jest przy obecnej technice i wykształceniu możliwy do przezwyciężenia a standardy wykonawcze podlegają ciągłej unifikacji o tyle brakuje narzędzi do modernizacji kodów kulturowych i moderowania ambicji/interesów grupowych (narodowych i etnicznych). Onegdaj w r.1996 próbowałem zwrócic uwagę na kwestię poprawy komunikacji tak technicznie jak psychologicznie jednak nie odbiło się to szerszym echem.
UE ociera się o syndrom wieży Babel, czyli o niemożność współpracy zespołów ludzkich o wysokiej różnorodności w celu realizacji założonego ambitnego choć ograniczonego głównie do Europy celu. Obecnie ułatwia nieco sprawę widmo ocieplenia klimatu stwarzające znacznie silniejszą motywację międzyludzkiej solidarności niż budowa biblijnej wieży Babel.
Jednak budowanie sprawnych struktur a przede wszystkim skutecznych operacyjnie procesów rozwojowych w Europie nie będzie możliwe bez ciągłej WEWNĘTRZNEJ rewizyty i usprawniania przez europejskie organy prawodawcze, sądownicze i wojskowe, państwa członkowskie, ośrodki lobbystyczne, ugrupowania polityczne i centra finansowe własnych systemów zapewnienia jakości. Dopiero wtedy, po wyeliminowaniu albo przynajmniej po znacznym ograniczeniu własnych wewnętrznych sprzeczności celów, postulatów, prawodawstwa, orzeczeń sądowych oraz opinii (jak np. wzmacniana w dużej skali przez niektóre media epidemia hipokryzji), osiągnie się lokalną wydajność operacyjną. Dopiero wtedy takie ośrodki osiągną zdolność oferowania i negocjowania zapewnienia jakości w przedsięwzięciach i obszarach działalności większych środowisk. Dopiero wtedy też będzie możliwa ewentualna wzajemna zewnętrzna koordynacja rozwoju systemów zapewnienia jakości.
Inne tematy w dziale Społeczeństwo