Instytut Ordo Iuris zadeklarował dziś bezpłatną pomoc prawną osobom, których uczucia religijne zostały naruszone w trakcie spektaklu „Klątwa" na motywach dramatu Stanisława Wyspiańskiego, w reżyserii Olivera Frljića. Premiera tego spektaklu miała miejsce w ubiegłą sobotę, 18 lutego 2017 roku. Zgodnie z art. 196 Kodeksu Karnego obraza uczuć religijnych i publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej jest w Polsce karalne.
To pełne nienawistnego, emocjonalnego przekazu widowisko jest prezentowane w instytucji kultury finansowanej w znacznej mierze ze środków publicznych – podkreślają prawnicy z Ordo Iuris.
Jednocześnie, biorąc pod uwagę kontekst politycznie motywowanej zbrodni na Marku Rosiaku z października 2010 r., jak również na ostentacyjną gloryfikację spektaklu przez niektórych posłów opozycji, Instytut Ordo Iuris w korespondencji skierowanej w dniu dzisiejszym do Sekretarza Generalnego Rady Europy i innych urzędników tej instytucji międzynarodowej, wskazuje na spektakl jako egzemplifikację niedopuszczalnego kreowania przez niektóre środowiska polityczne, atmosfery nienawiści w polskiej debacie publicznej.
Instytut Ordo Iuris w korespondencji do RE wyraził także oczekiwanie reakcji potępiającej mowę nienawiści. Zwraca przy tym uwagę że sytuacja, gdy na tle politycznym wzywa się do zabijania polityków, jest drastycznie sprzeczna z wartościami Rady Europy i poważnie narusza postanowienia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka – czytamy na stronie internetowej:
http://www.ordoiuris.pl/wolnosci-obywatelskie/ordo-iuris-interweniuje-w-radzie-europy-w-zwiazku-ze-spektaklem-klatwa
Również dzisiaj w sprawie spektaklu w warszawskim Teatrze Powszechnym wypowiedział się rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski.
Komunikat ws. spektaklu „Klątwa”
Spektakl „Klątwa” w reżyserii Olivera Frljića, który wystawiono w Teatrze Powszechnym w Warszawie ma znamiona bluźnierstwa.
Podczas spektaklu dokonuje się publiczna profanacja krzyża, przez co ranione są uczucia religijne chrześcijan, dla których krzyż jest świętością. Oprócz symboli religijnych znieważa się osobę św. Jana Pawła II, co jest szczególnie bolesne dla Polaków. Ponadto nie może być przyzwolenia na nawoływanie do nienawiści i deprecjonowania ludzkiego życia. Podobnie nie można się zgodzić na znieważanie flag państwowych, w tym przypadku flagi Państwa Watykańskiego.
Odpowiedzią na spektakl „Klątwa”, który wypacza pojęcie sztuki i piękna, niech będzie modlitwa wynagradzająca za bluźnierstwo oraz promocja wartości m.in. w środkach społecznego przekazu w myśl słów: „Zło dobrem zwyciężaj!”.
Ks. Paweł Rytel-Andrianik
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski
http://episkopat.pl/rzecznik-episkopatu-spektakl-klatwa-ma-znamiona-bluznierstwa/
Inne tematy w dziale Kultura