wiesława wiesława
503
BLOG

Lobbing po polsku. Przypadek rządowego projektu ustawy o leczeniu bezpłodności

wiesława wiesława Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 7

11 kwietnia br. na posiedzeniu plenarnym sejmu odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu „Ustawy o leczeniu niepłodności” (w skrócie ULN), po którym projekt został skierowany do prac w sejmowej Komisji Zdrowia.  Komisja Zdrowia na posiedzeniu w dniu 24.04.2015 r. powołała nadzwyczajną podkomisję do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o leczeniu niepłodności, druk nr 3245, oraz poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów, druk nr 608. 

 W pracach tej nadzwyczajnej podkomisji jako rządowy ekspert brała udział lek. med. Katarzyna Kozioł. Pani Kozioł aktywnie uczestniczyła w posiedzeniach podkomisji nadzwyczajnej, które odbyły się m.in. 13 maja i 9 czerwca. Wygłaszane przez nią opinie, w świetle aktualnej wiedzy naukowej, mogą budzić wątpliwości co do ich obiektywizmu, jednoznacznie wspierając przy tym interes przedsiębiorców świadczących usługi w zakresie zapłodnienia in vitro.

Katarzyna Kozioł jest współwłaścicielką Przychodni Lekarskiej NOVUM K. Kozioł P. Lewandowski Spółka Jawna z siedzibą w Warszawie, ul. Bociania 13.

Przychodnia NOVUM świadczy usługi w zakresie zapłodnienia pozaustrojowego. Znajduje się na zaakceptowanej przez Ministra Zdrowia, liście ośrodków medycznych realizujących programy zdrowotny pn.: „Program – Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016” w okresie od 1 lipca 2014 r. do 30 czerwca 2016 r. i dofinansowanych z budżetu Ministerstwa Zdrowia.

Minister Zdrowia przyznał przychodni NOVUM 9 973 280,00 zł na prowadzenie biznesu in vitro w okresie 1.07.2014 – 30.06.2016.

Na posiedzeniu plenarnym sejmu w dniu 11 czerwca w trakcie drugiego czytania projektu ULN poseł Czeslaw Hoc zapytał przedstawiciela ministra zdrowia o sprawę oddelegowania p. Kozioł do prac legislacyjnych nad ustawą o zapłodnieniu pozaustrojowym jako rządowego eksperta. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki odpowiedział, że nie widzi żadnego konfliktu interesów, gdy ekspert rządowy, który wręcz autorytatywnie wypowiada się na posiedzeniu podkomisji Komisji Zdrowia, a jest bezpośrednio zainteresowany wynikiem prac legislacyjnych, bo jest wspólnikiem spółki jawnej, która prowadzi usługi zapłodnienia pozaustrojowego, i jednocześnie jest świadczeniodawcą jako prezes tego towarzystwa.

Tą odpowiedź wiceministra należy uznać za jawny skandal. Tak samo jak za poważny skandal należy uznać ustanowienie przez stronę rządową ekspertem w toku pracy legislacyjnych osoby pozostającej w drastycznym konflikcie interesów poprzez bezpośrednie osobiste zainteresowanie uchwaleniem korzystnych dla przedsiębiorców in vitro rozwiązań ustawowych. 

Będąc współwłaścicielem kliniki in vitro  Katarzyna Kozioł jest osobą, której interesy majątkowe są ściśle związane z kształtem regulacji tworzącej prawne ramy dla biznesowej działalności jej przedsiębiorstwa. Okoliczność ta nakazuje postrzegać zaangażowanie Katarzyny Kozioł w prace sejmowe nad rządowym projektem ustawy legalizującej in vitro jako działalność lobbingową.

Instytut Ordo Iuris  uważa za konieczne przeprowadzenie postępowania w celu wyjaśnienia, czy czynności lobbingowe podejmowane przez p. Katarzynę Kozioł w toku prac legislacyjnych nad projektem ustawy o in vitro można zakwalifikować jako czynności zawodowego lobbingu na rzecz osób trzecich. W razie takiej kwalifikacji, zasadne będzie zastosowanie środków przewidzianych, na wypadek naruszenia obowiązku wpisu do rejestru lobbystów, przez w art. 19 ustawy o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa.

 

http://www.ordoiuris.pl/czy-rzad--jako-eksperta--skierowal-do-prac-nad-ustawa-o-in-vitro-lobbyste-,3624,i.html

 

wiesława
O mnie wiesława

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (7)

Inne tematy w dziale Polityka