O legendzie Artura Grottgera w Kłobucku i Radziejowicach
.
Artur Grottger, autoportret, 1867 r.
.
Artur Grottger (ur. 1837 – zm. 1867), rysownik, malarz. Uczył się we Lwowie, kształcił się w Krakowie, w Wiedniu i w Paryżu. Otrzymał stypendium przyznane przez cesarza Franciszka Józefa. W pewnym okresie życia był prześladowany przez rząd austriacki. Pracował jako ilustrator we wielu pismach wiedeńskich. Mieszkał długo we Wiedniu, we Lwowie, a potem w Paryżu. Jego twórczość, nacechowana tematyką patriotyczną, była powszechnie znana i uznawana w środowiskach polskich i zagranicznych.
Malował obrazy o tematyce historycznej, np. „Ucieczka Henryka Walezego z Polski” i obrazy związane z martyrologią narodową, np. „Pochód na Sybir”, był też znanym portrecistą.
Sławę przyniosły mu cykle rysunków o tematyce nawiązującej do tragedii powstania styczniowego, walki o wyzwolenie narodowe oraz związanej z potępieniem wojny. To cykle „Warszawa I”, „Warszawa II”, „Polonia”, „Lituania” oraz „Wojna”. Dzieła te licznie popularyzowano w postaci wydawniczej dzięki powszechnie stosowanej wtedy metodzie reprodukcji fotograficznej.
Artur Grottger to artysta malarz zaliczany do grona największych polskich patriotów, to człowiek o wielkim sercu i miłości do Ojczyzny; a to jego słynne słowa: „Kocham Polskę i kwita!”. Słowa te nie są frazesem, lecz echem dawnej polskiej maksymy rycerskiej: „Amor Patriae Nostra Lex”.
.
"Polonia", strona tytułowa, 1863 r.
.
Na zaproszenie Biblioteki Gminny Kłobuck w Kłobucku przeprowadziłem dnia 19 listopada 2018 r. oraz 20 listopada 2018 r. dwie prelekcje na temat twórczości Artura Grottgera. Jedno spotkanie było dla dorosłych a drugie dla młodzieży.
.
.
Prelekcja dla młodzieży w Bibliotece w Kłobucku
.
Prelekcja dla dorosłych w Bibliotece w Kłobucku
.
W Gminnej Bibliotece Publicznej w Radziejowicach miale również dwie prelekcje o Arturze Grottgerze.
Jedna dla dorosłych a druga dla młodzieży. Odbyły się one dnia 29 listopada 2018 r.
.
.
GBP w Radziejowicach zorganizowała wystawę o Arturze Grottgerze.
.
Spotkania w Kłobucku i w Radziejowicach były okazją do zaprezentowania moich książek.
Na temat moich książek zob.: http://mareksikorskiksiazki.blogspot.com/
.
.
Zajmuję się mitem walki ze smokami, w tym naszym smokiem wawelskim. Na ten temat napisałem książkę pt. "Smok wawelski w kręgu mitu i historii". Wydałem też książkę pt. "Smoki i smokobójstwo" , "Na tropach smoka wawelskiego" oraz "Rozważania o chwalebnym smokobójstwie". Ostatnio wydałem zbiór opowiadań pt. "Zgubny urok".
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura