Dnia 6 października 2016 roku przeprowadziłem prelekcję w Bibliotece Publicznej w Sobótce. Tematem była historia mitu smoka wawelskiego Przy okazji zaprezentowałem moje książki o smokach: „Smoki i smokobójstwo” oraz „Na tropach smoka wawelskiego”.
Spotkanie zorganizował Pan Michał Hajdukiewicz – kierownik Biblioteki w Ślężańskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Sobótce, w ramach imprezy FANTASY - STYCZNY TYDZIEŃ SOBÓTKA 2016.
Pokonanie smoka wawelskiego jest sławnym mitem narodowym. Bajeczna opowieść o tym oraz o Kraku – legendarnym władcy – obrazuje zaszczytną ideę zwycięstwa nad złem. Źródła do dziejów kultury narodowej wskazują, że Polacy byli kiedyś z tego dumni.
Pewnym paradoksem tej bajecznej opowieści jest fakt, że według wielu źródeł historycznych, w tym tych najstarszych, nie był to smok, lecz potwór.
W dziejach polskiej historiografii doszło do zamiany motywu potwora w smoka wawelskiego. Kiedyś pisano i to nawet w poważnej literaturze, że to niby Krak walczył i pokonał smoka, a źródła historyczne podają coś innego.
Wincentemu Kadłubkowi, autorowi najstarszego tekstu o tej postaci, nie chodziło o bajki, lecz o zupełnie inną sprawę i to poważną.
O smoku wawelskim wspominali w swoich dziełach zagraniczni dawni uczeni, historycy i przyrodnicy. Jednakże nie był jedynym potworem krakowskim. Rzekomy pomnik smoka wawelskiego koło Smoczej Jamy w Krakowie przedstawia zupełnie coś innego, niż to, o czym powszechnie się mówi.
Również opowiedziałem o znanym obrazie Witolda Pruszkowskiego Smok podwawelski, który kryje w sobie pewien sekret.
Na zakończenie spotkania wręczyłem przedstawicielom sobótczańskiej biblioteki pamiątkowy Dyplom Pogromcy Smoka.
Biblioteka zorganizowała też wystawę pt. „Na tropach smoka wawelskiego”. Autorką wystawy jest Katarzyna Walkusz - właścicielka Wydawnictwa Sativa Studio ( zob.: http://www.sativastudio.pl ). Wystawa będzie przez dłuższy czas udostępniona.
Pozdrawiam!
Marek Sikorski
...
Na temat autora zob.:
http://www.marek-sikorski-autor.blog.pl
...
Zajmuję się mitem walki ze smokami, w tym naszym smokiem wawelskim. Na ten temat napisałem książkę pt. "Smok wawelski w kręgu mitu i historii". Wydałem też książkę pt. "Smoki i smokobójstwo" , "Na tropach smoka wawelskiego" oraz "Rozważania o chwalebnym smokobójstwie". Ostatnio wydałem zbiór opowiadań pt. "Zgubny urok".
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Rozmaitości