Kiedyś uczeni i teologowie byli przekonani, że smoki istnieją i mają szatańskie pochodzenie. Opowiadano, że spotykano je w morzu, w powietrzu, w górach, w świecie podziemnym, a nawet w grobowcach. Dawny świat uważał, że u jego początków miała miejsce kosmiczna walka bogów i herosów ze smokami. Idea smokobójstwa pojawiła się też w chrześcijaństwie. Wielu świętych Pańskich i kilka błogosławionych dziewic oraz niektórzy pobożni rycerze pokonywali te diabelskie stwory. Przez stulecia wierzono, że ciało smoka ma lecznicze własności. Dawni medycy leczyli przy użyciu sadła smoczego, krwi smoka i kamienia smoczego. Ów kamień był do około połowy XVIII wieku w Europie najsłynniejszym panaceum medycznym. Jego historia sięga początków XV wieku. Zachował się on do naszych czasów i jest wystawiony jako eksponat w Natur-Museum w Lucernie.
O tych i innych smoczych osobliwościach opowiadałem 19 maja 2016 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Trzcianka (powiat czarnkowsko-trzcianecki).
Spotkanie było okazją do zaprezentowania moich książek o smokach: Na tropach smoka wawelskiego oraz Smoki i smokobójstwo.
Następnego dnia, tj. 20 maja 2016 roku, miałem prelekcję dla dzieci w Hucie.
Serdecznie dziękuję Dyrektorowi Biblioteki Panu Włodzimierzowi Igasińskiemu oraz Pracownikom Biblioteki za życzliwość i gościnność !
Na temat moich książek zob.:
http://www.marek-sikorski-autor.blog.pl/
Zajmuję się mitem walki ze smokami, w tym naszym smokiem wawelskim. Na ten temat napisałem książkę pt. "Smok wawelski w kręgu mitu i historii". Wydałem też książkę pt. "Smoki i smokobójstwo" , "Na tropach smoka wawelskiego" oraz "Rozważania o chwalebnym smokobójstwie". Ostatnio wydałem zbiór opowiadań pt. "Zgubny urok".
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Rozmaitości