Drachenstein Drachenstein
160
BLOG

Znowu o smokach. Tym razem w Kamieńcu Ząbkowickim i w Prudniku

Drachenstein Drachenstein Rozmaitości Obserwuj notkę 0

Smokobójstwo kojarzy się niektórym ludziom ze światem bajek. W rzeczywistości to wielki mit kulturowy – chwalebna idea walki ze złem, bo smoka utożsamiano z szatanem, czyli przyczyną wszelkiego nieszczęścia na świecie.


Oczywiście współcześnie mówienie o walkach ze smokami bardziej odnosi do świata „fantasy”. Jednakże sprawa ma się inaczej. Przez wiele stuleci uczeni i teologowie uważali, ze smoki istnieją i prowadzenie z nimi walki należy do szlachetnych czynów rycerskich. Dziś smok to przedmiot zabawy, ale w dawnych wiekach był on uważany za przyczynę ludzkich nieszczęść nawet takich jak choroby. Smoki swoim oddechem rozsiewały zarazę.

image


Paradoksem smoczych historii jest fakt, że dawno temu uczeni, lekarze i aptekarze przypisywali niektórym częściom ciała smoka lecznicze własności. Wierzono w uzdrawiające działanie krwi smoka, sadła smoczego, kości smoka oraz kamienia smoczego. Kamień smoczy był do połowy XVIII wieku w Europie najsłynniejszym „panaceum” medycznym. Jego historia sięga XV wieku. Zachował się on do naszych czasów i jest wystawiony jako eksponat w Muzeum Przyrody w Lucernie. W 2006 roku specjalna komisja naukowa przeprowadziła badania nad tym przedmiotem, a wyniki okazały się rewelacyjne.
O tym i innych smokach historiach miałem ostatnio kilka spotkań autorskich i prelekcji.

 

image


W środę, dnia 24 listopada 2015 roku, w Bibliotece Publicznej w Kamieńcu Ząbkowickim przeprowadziłem prelekcję na temat mitu smoka wawelskiego i przy okazji zaprezentowałem moją książkę pt. „Smok wawelski w kręgu mitu i historii”.

 

image

Plakat reklamowy

 

image

Prelekcja w BP w Kamieńcu Ząbkowickim


We czwartek, 26 listopada br. byłem w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Prudniku. Tu miałem dwie prelekcje. Rano dla dzieci pt. "Smoki , rycerze i smokobójstwo" a wieczorem dla dorosłych pt. "Kamień smoczy. Historia pewnej mistyfikacji medycznej”. Spotkania te były okazją do zaprezentowania mojej książki pt. "Smoki i smokobójstwo”.

image

Plakat reklamowy

image

Plakat reklamowy

 

image

Prelekcja w MBP w Prudniku

image

Marek Sikorski podpisuje swoje książki, MBP w Prudniku

 

Temat kamienia smoczego wzbudza zainteresowanie wielu Czytelników. W środę, dnia 9 grudnia br. mam prelekcje o kamieniu smoczym. Odbędzie się ona w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu.

 LINK DO STRONY NA TEMAT SPOTKANIA AUTORSKIEGO WE WROCŁAWIU

http://www.wbp.wroc.pl/index.php/dla-czytelnikow/kalendarz-dla-czytelnikow/icalrepeat.detail/2015/12/09/386/-/-

 

image

Na temat moich książek polecam stronę:

www.marek-sikorski-autor.blog.pl

FILM NA TEMAT MOJEJ KSIĄŻKI O MICIE SMOKA WAWELSKIEGO:

 

 

 Zajmuję się mitem walki ze smokami, w tym naszym smokiem wawelskim. Na ten temat napisałem książkę pt. "Smok wawelski w kręgu mitu i historii". Wydałem też książkę pt. "Smoki i smokobójstwo" , "Na tropach smoka wawelskiego" oraz "Rozważania o chwalebnym smokobójstwie". Ostatnio wydałem  zbiór opowiadań pt. "Zgubny urok".

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości