Prelekcja w GBP w Lipkach.
Uczestnikami są  dla dzieci  klasy IV,V i VI Filialnej Szkoły Podstawowej w Lipkach (8 maja 2015 rok)
Prelekcja w GBP w Lipkach. Uczestnikami są dla dzieci klasy IV,V i VI Filialnej Szkoły Podstawowej w Lipkach (8 maja 2015 rok)
Drachenstein Drachenstein
273
BLOG

W LIPKACH BYŁ TEŻ SMOK WAWELSKI

Drachenstein Drachenstein Kultura Obserwuj notkę 0

Niektórzy wspaniali ludzie uważają,  że śmieszą sprawą jest zajmowanie się smokiem wawelskim. W takim razie dlaczego kiedyś niektórzy wielcy polscy historycy i nawet kilku wspólczesnych pisało o smoku wawelskim i to bardzo poważne rozprawy na jego temat?

To jest jednak ważny temat. Smok wawelski - to sławny kiedyś narodowy mit, który dziś sprowadzony został do świata mizernych bajek. Mit smoka wawelskiego jest chwalebną częścią naszej kultury narodowej.

Bajeczna historia o pokonaniu smoka wawelskiego oraz o Kraku - legendarnym władcy jest symbolem obrazującym zaszczytną ideę zwycięstwa nad złem.

Jednakże paradoksem tej bajecznej historii jest fakt, że według wielu źródeł historycznych, w tym tych najstarszych, nie był to smok, lecz potwór.

Nie każdy potwór musiał być smokiem! Dlaczego doszło w polskiej historiografii do zamiany motywu potwora w smoka wawelskiego?

Dlaczego przez wiele stuleci pisano, że to niby Krak pokonał smoka, chociaż źródła historyczne mówią co innego?

Z jakiego powodu pisali o tej bajecznej historii katoliccy duchowni? Czy Wincentemu Kadłubkowi chodziło tylko o bajki ? Chyba nie?!

Z jakiej przyczyny wspominali o smoku wawelskim dawni słynni przyrodnicy - znawcy smoków?

Co właściwie przedstawia rzekomy pomnik smoka wawelskiego w Krakowie? Jaki sekret kryje w sobie obraz Witolda Pruszkowskiego "Smok podwawelski"?

O tym i o innych osobliwościach mitu smoka wawelskiego opowiadano w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lipkach dnia 8 maja 2015 roku. Na zaproszenie tejże Biblioteki miałem tu prelekcje o smoku wawelskim. Słuchaczami byli uczniowie IV, V i VI klasy Filialnej Szkoły Podstawowej w Lipkach.

Przeprowadziłem dosłownie kilkadziesiąt prelekcji o smoku wawelskim. Wszystkie siłą rzeczy były wspaniałe, a ta w Lipkach miała w sobie też coś szczególnego. Po prostu dzieci dały oczarować się mitem smoka wawelskiego. 

Jaki będzie skutek tego, to zobaczymy, gdyż o tym będzie świadczyć ilość wypożyczonych książek „Smok wawelski w kręgu mitu i historii”.  Biblioteka w Lipkach ma  w swoich zbiorach kilka egzemplarzy tej książki. Za jakiś czas zadzwonię i zapytam się ile razy wypozyono książkę o smoku wawelskim.

Niniejszy tekst napisałem na prośbę dzieci – słuchaczy dzisiejszej prelekcji. One bowiem chciały opublikować w internecie pamiątkową fotografię z tego spotkania i tak też jak widać stało się.

Pozdrawiam!

Marek Sikorski

Na temat autora i jego książek zob. stronę:

www.marek-sikorski-autor.blog.pl

Film na temat książki o smoku wawelskim:

 

Zobacz galerię zdjęć:

Marek Sikorski, "Smok wawelski w kręgu mitu i historii", Wyd. Sativa Studio 2012.
Marek Sikorski, "Smok wawelski w kręgu mitu i historii", Wyd. Sativa Studio 2012. Wybrane przykłady książek Marka Sikorskiego Plakat reklamujący książkę "Smok wawelski w kręgu mitu i historii".

 Zajmuję się mitem walki ze smokami, w tym naszym smokiem wawelskim. Na ten temat napisałem książkę pt. "Smok wawelski w kręgu mitu i historii". Wydałem też książkę pt. "Smoki i smokobójstwo" , "Na tropach smoka wawelskiego" oraz "Rozważania o chwalebnym smokobójstwie". Ostatnio wydałem  zbiór opowiadań pt. "Zgubny urok".

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura