Żyjemy w czasach, które zaczynają odrywać człowieka od tradycji i z nią związanej kultury. Trudno jest mówić na tematy bezpośrednio niezwiązane z życiem, a jeszcze trudniej o tym słuchać, tym bardziej jak sprawa dotyczy np. smokobójstwa.
Przez wiele stuleci walkę ze smokami uważano za czyn realny, szlachetny a nawet bogobojny. Ze smokami rzekomo walczyli rycerze a nawet niektórzy święci Pańscy. Smokobójstwo to wielki mit w dziejach kultury, mit walki ze złem. Jednak, mimo że ów temat jest odległy od codzienności udało mi się coś o tym publicznie opowiedzieć.
Dnia 23 kwietnia 2015 roku w Domu Kultury w Głuchołazach miałem spotkanie autorskie zorganizowane przez tamtejszą Bibliotekę Publiczną. Zaprezentowałem moje książki o smokach w tym najnowszą pt. „Smoki i smokobojstwo”. Spotkaniu towarzyszyła prelekcja z ilustracjami dotycząca motywu smokobójstwa w sztuce i literaturze. Słuchaczami byli uczniowie gimnazjum i liceum w Głuchołazach. Nie ukrywam, że trochę wzbudziłem zainteresowanie tym zagadnieniem i mam nadzieję, że niektórzy z nich sięgną po moje książki o smokach a są one od dawna z zbiorach Biblioteki w Głuchołazach.
Na temat autora i jego książek zob. stronę:
www.marek-sikorski-autor.blog.pl
Przy okazji film o mojej książce na temat smoka wawelskiego:
Zajmuję się mitem walki ze smokami, w tym naszym smokiem wawelskim. Na ten temat napisałem książkę pt. "Smok wawelski w kręgu mitu i historii". Wydałem też książkę pt. "Smoki i smokobójstwo" , "Na tropach smoka wawelskiego" oraz "Rozważania o chwalebnym smokobójstwie". Ostatnio wydałem zbiór opowiadań pt. "Zgubny urok".
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Rozmaitości