Zamek w Otmuchowie, fragment grafiki z I. poł. XVIII wieku
Zamek w Otmuchowie, fragment grafiki z I. poł. XVIII wieku
Drachenstein Drachenstein
1656
BLOG

Zamek w Otmuchowie i jego legenda

Drachenstein Drachenstein Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Zamek w Otmuchowie swoją monumentalnością wywiera olbrzymie wrażenie. Obecny stan zamku to tylko jego część, bo prawie połowę z tej budowli zlikwidowano na początku XIX wieku. Jednakże jego architektoniczna bryła inspirowała zapewne powstawanie dziwnych niesamowitych historii, a jedną z nich, najbardziej znaną, jest legenda o pewnym rycerzu i sokole. Otóż rycerz Henryk zakochał się w pięknej Emmie z Nysy. Owa kobieta była baronową, a Henryk tylko ubogim kasztelanem na zamku a jedynym jego towarzyszem był sokół. Wszelkie marzenia o ożenku były z powodu różnić majątkowych i stanowych nierealne. Pewnego dnia pojawiła się koło zamku w Otmuchowie piękna Emma razem z drużyną myśliwych. Zażądała od kasztelana przygotowanie wieczerzy, lecz on nie miał nic do jedzenia. Rozpacz przed gniewem ukochanej pchnęła go do dziwnego czynu. Kasztelan sporządził posiłek z sokoła, jedynego przyjaciela w samotnym żywocie na zamku. Gdy Emma dowiedziała się o tej ofierze rozbudziło się jej serce, zrozumiała, że prawdziwa miłość objawia się przez ofiarowanie tego co najcenniejsze. W tym przypadku był to sokół – przyjaciel samotnego rycerza. Dzięki tej rozbudzającej miłość w sercu  ofierze rycerz Henryk poślubił piękną Emmę. Żyli oni długo i szczęśliwie.

Legenda ta nie jest samoistnym tworem otmuchowskim. Rozpowszechniano ją w piśmiennictwie w XIX wieku, ale jej motyw pochodzi ze słynnego opowiadania „Sokół” , z „Dekameronu” Boccaccia (XIV w.). Być może w XIX wieku, bo wtenczas pojawiła się ta legenda, zależało komuś, aby do tej monumentalnej zamkowej budowli dopisać jakaś niesamowitą historię, tak aby mroczne dzieje zamku czymś ozdobić i w ten sposób przyciągnąć uwagę.

Dzieje zamku są mniej romantyczne, a nawet tragiczne. Na przestrzeni dziejów był wielokrotnie niszczony i przebudowywany.

Średniowieczne dzieje zamku są mało znane, jest pewne, że jego historia sięga XII wieku. O jego istnieniu jako kasztelanii dowiadujemy się z bulli papieskiej z 1155 roku, która zatwierdziła dobra kościelne i wymieniła kasztelanię w Otmuchowie. Również inne dokumenty kościelne, jeden z 1245 roku, a drugi z 1261 roku, wymieniają zamek otmuchowski. O istnieniu zamku w średniowieczu wiemy też z RocznikówJana Długosza, który pod rokiem 1241 podaje wiadomość o pobycie Mongołów pod zamkiem.

Zamek ten miał znaczenie obronne, swego czasu stał się miejscem schronienia biskupa Tomasza II w czasie konfliktów zbrojnych z księciem Henrykiem IV. Wiadomo, że  zamek odbudowano w 1295 roku.

Od początku XIV wieku zamek odgrywał rolę skarbca kościelnego biskupstwa wrocławskiego i rezydencji biskupiej. W XIV wieku przebudowano go z polecenia biskupa wrocławskiego Przecława z Pogorzeli.

W 1430 roku dowódca zamku Mikołaj von Alzenau oddał  husytom zamek i zapłacił pieniądze za swobodne jego opuszczenia przez załogę. Tenże tchórzliwy czyn owego dowódcy zamku uznano za zdradę. Został on schwytany i ukarany ścięciem głowy. Zamek wykupiła z rąk  husytów kapituła otmuchowska za dużą kwotę, bo 110 kup groszy czeskich. Spory o zamek trwały przez następne lata, a husyci ponownie go zdobyli i to pod wodzą słynnego Hinko Kruszyny z Lichtenbergu, któremu biskup wrocławski Konrad musiał w 1444 roku zapłacić okup wysokości 2000 węgierskich guldenów.

W latach 1484-1485 biskup wrocławski Jan Roth dokonał przebudowy zamku. W czasach nowożytnych, w okresie rządów biskupa wrocławskiego Andrzeja Jenina (1585-1596) przeprowadzono gruntowniejszą jego przebudowę nadając mu rezydencjonalny charakter, wzbogacony elementami sztuki renesansu.

W czasie działań wojny trzydziestoletniej (1618-1648), w roku 1646, zamek został w roku 1646 zniszczony.

Biskupi wrocławscy doceniali charakter obronny zamku  i przystąpili ponownie do jego odbudowy. Rozpoczął to biskup Karol Ferdynand Waza , a kontynuował biskup Franciszek Ludwik von Neuburg. Z jego inicjatywy wybudowano też tzw. Dolny Zamek z ogrodami i założeniami parkowymi.

Jego następca, biskup Filip Ludwik von Sinzendorf przeprowadził ostatnią przebudowę zamku a dotyczyła ona schodów. Zbudowano specjalne schody tzw. ośle (zwane też końskimi schodami, lecz nazwa „ośle schody” są nazwą historyczną pochodzącą ze źródeł pisanych). Po nich przemieszczał się tenże biskup w lektyce zaprzężonej w osły, gdyż był on częściowo sparaliżowany. Wskutek sekularyzacji w 1810 roku z nakazu króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III  zamek przestał być biskupią własnością i rezydencją.  Przekazano go darze, w dowód zasług, baronowi Wilhelmowi von Humboldt (1767-1835), zasłużonemu politykowi, ministrowi i uczonemu. Humboldt nakazał zburzyć skrzydło północno-zachodnie budowli.W ten sposób zamek zmniejszył swoją przestrzeń prawie o połowę i w tej postaci przetrwał do czasów teraźniejszych.Ostatni właściciel zamku, Bernard von Humboldt, przekazał go miastu w 1928 roku.

Obecnie zamek w Otmuchowie jest ośrodkiem hotelowo-wypoczynkowym.

napisał Marek Sikorski

Opracowano na podstawie książki:

Marek Sikorski, Otmuchów w kręgu zabytków i historii, Wyd. Sativa Studio 2011, s. 13-17.

Na temat Otmuchowa zob. strony internetowe:

www.otmuchow-zabytki.blog.pl

www.ottmachau-geschichte-kunstwerke.blog.pl

www.otmuchow-przewodnik.blogspot.com

www.ottmachau-stadtfuehrer.blogspot.com

Na temat autora zob. strony internetowe:

www.marek-sikorski-autor.blog.pl

www.mareksikorskiksiazki.blogspot.com

 

 

 

Zobacz galerię zdjęć:

Marek Sikorski, Otmuchów w kręgu zabytków i historii, Wyd. Sativa Studio 2011.
Marek Sikorski, Otmuchów w kręgu zabytków i historii, Wyd. Sativa Studio 2011. Marek Sikorski, Otmuchów. Mały przewodnik po zabytkach, Wyd. Sativa Studio 2014. Marek Sikorski, Ottmachau. Kleiner Stadtfuehrer, Wyd. Sativa Studio 2014. Marek Sikorski, autor książek Marek Sikorski jest autorem książki o smoku wawelskim Wybrane przykłady książek Marka Sikorskiego "Smok wawelski w kręgu mitu i historii" - książka Marka Sikorskiego Widok zamku w Otmuchowie, fot. M.Sikorski Dziedziniec zamku w Otmuchowie, fot. M.Sikorski

 Zajmuję się mitem walki ze smokami, w tym naszym smokiem wawelskim. Na ten temat napisałem książkę pt. "Smok wawelski w kręgu mitu i historii". Wydałem też książkę pt. "Smoki i smokobójstwo" , "Na tropach smoka wawelskiego" oraz "Rozważania o chwalebnym smokobójstwie". Ostatnio wydałem  zbiór opowiadań pt. "Zgubny urok".

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura