Paskudne smoki nie lubiły żadnej świętości, nie tylko bohaterów chrystusowych jak św. Michał Archanioł czy św. Jerzy i wielu innych, ale też nie cierpiały one pobożnych dziewic. W tradycji religijnej dziewictwo uważano za skarb i „wonne kwiaty Kościoła”, za obraz cnoty anielskiej.
Dziewictwo jest jedną z trzech rad ewangelicznych na drodze do Zbawienia. Dlatego smok jako uosobienie szatana i bezwzględny przeciwnik każdej świętości czyhał na cnotliwe niewiasty. Chciał je pożreć, zlikwidować ich dziewictwo, a przez to doprowadzić do zniszczenia skarbu jakim jest cnota dziewicza. Ten czyn smoka miał jeszcze inną motywacje. Dziewicą była Przenajświętsza Panienka, którą chciał pożreć swego czasu apokaliptyczny smok: „I stanął smok przed niewiastą, która miała porodzić, aby, skoro tylko porodzi, pożreć jej dziecię” Ap 12, 4. Jednak nie mógł tego dokonać, dlatego mścił się później na świętych dziewicach, Jej naśladowczyniach.
Hagiografia katolicka naliczyła kilka postaci świętych dziewic walczących ze smokami a najsłynniejsze to św. Małgorzata i św. Marta.
Więcej na ten temat, czyli pełny artykuł z ilustracjami, jest na stronie internetowej ( po prostu kliknąć!):
Teraz parę informacji na temat smoków, w tym naszego smoka wawelskiego oraz kilka wskazówek o książce.
(wystarczy kliknąć) :
www.smoki-smokoznawcy.blog.pl
www.smok-wawelski-ksiazka.blogujacy.pl
www.marek-sikorski-autor.blog.pl
A to film z promocji książki o smoku wawelskim i wystawie:
http://www.youtube.com/watch?v=k1pc9nX2vAc
Pozdrawiam!
Marek Sikorski
Zajmuję się mitem walki ze smokami, w tym naszym smokiem wawelskim. Na ten temat napisałem książkę pt. "Smok wawelski w kręgu mitu i historii". Wydałem też książkę pt. "Smoki i smokobójstwo" , "Na tropach smoka wawelskiego" oraz "Rozważania o chwalebnym smokobójstwie". Ostatnio wydałem zbiór opowiadań pt. "Zgubny urok".
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura