Bardzo interesujący artykuł pojawił się niedawno na BBC.
Jak donosi angielskie medium, kraje skandynawskie odnoszą znaczne sukcesy w walce z przemocą w szkole. Według najnowszych badań, doświadczanie przemocy w szkole zostawia (NIESPODZIANKA!) ślady na całe życie, a jej ofiary są wielokrotnie bardziej niż inni ludzie narażone na choroby psychiczne i fizyczne w wieku dojrzałym. W związku z tym, w skandynawskich szkołach prowadzi się szeroko zakrojone działania prewencyjne, oparte przede wszystkim o edukację oraz kampanie informacyjne, skierowane tak do opiekunów, jak i samych dzieci. Celem jest tutaj daleko idąca zmiana mentalności i sprawienie, aby przemoc w szkole została powszechnie uznana za zjawisko szkodliwe i patologiczne. Badania wskazują, że to właśnie powszechne potępienie prześladowania słabszych uczniów przez silniejszych w danym środowisku stanowi najlepsze zabezpieczenie przed agresywnymi zachowaniami i pozwala wytwarzać najskuteczniejsze schematy reagowania.
Dodajmy, że schematy te nie mają charakteru agresywnego. Jedną z najważniejszych komponent skutecznej walki z przemocą w szkole jest nieodpowiadanie przemocą na przemoc, ale stosowanie środków cywilnych.
"Dawniej uznawano przemoc w szkole za rzecz naturalną, a wręcz w wielu wypadkach korzystną -- pokutowała opinia, że 'hartuje charakter'. Wiele czasu musiało upłynąć, zanim badacze zaczęli postrzegać je jako zjawisko negatywne", czytamy w artykule.
Należy cieszyć się z tego obrotu sprawy i mieć nadzieję, że podobne rozwiązania wkrótce zostaną wprowadzone i w polskich szkołach. Przemoc w szkole stanowi jedną z najgorszych zaraz naszego życia społecznego, a jej wyrugowanie może stać się wielkim krokiem naprzód w przebudowie europejskiej kultury, opartej w znacznej mierze na normalizacji stosunków nienormalnych i patologicznych.
P.S.
Należy dodać, że podkreślenie roli mentalności zbiorowej jako czynnika najskuteczniej blokującego zachowania agresywne stanowi ogromnie ważny przyczynek do dyskusji nad obecności przemocy w życiu społecznym i międzynarodowym w ogóle, pokazuje bowiem, że pewne zachowania praktycznie znikają samoczynnie, jeżeli nie ma na nie społecznego przyzwolenia (to dla tych, którzy twierdzą, że pacyfizm jest "utopią").
Link: https://www.bbc.com/future/article/20220307-the-best-way-to-stop-bullying
Maciej Sobiech
Pacyfizm, anarchopacyfizm i krytyka społeczna. Dumny członek Peace Pledge Union i War Resister's International. Żyję w świecie 4D: degrowth, dystrybucja, demilitaryzacja, demokracja.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Społeczeństwo