Wraz z zachodzącymi, nierzadko głębokimi i dynamicznymi zmianami w Europie coraz częściej można usłyszeć o nurtach mających wcześniej marginalne znaczenie. Jednym z nich jest identytaryzm. Identytaryzm ciężko zaszufladkować do konkretnej idei, nie pasuje też do typowej osi podziału politycznego prawica - lewica.
Genezy tego ruchu należy upatrywać w głębokim kryzysie tożamości europejskiej, nasilającego się szczególnie w ostatnich latach. Identytaryści jako swój główny postulat głoszą obronę tożsamości i kultury europejskiej. Ważną i niezwykle istotną częścią manifestu tego ruchu jest całkowita negacja oraz sprzeciw wobec postawy pokolenia 68, które uważa się za głownego sprawcę stopniowej stagnacji i niekorzystnych zmian w społeczeństwach europejskich. Identytaryści podkreślają swój bunt przeciw panującemu porządkowi, aczkolwiek bunt ten nie wyraża się w negacji tradycyjnych wartości, tylko w pełnej ich afirmacji. Te główne postulaty wyraża także symbol identytarystów - jest to lambda, która w starożytnej Grecji była używana jako symbol Spartan.
Identytaryści nie tworzą jednolitego środowiska. Co prawda obecne środowiska identytarystów we Francji - min. Generation Identinaire nawiązuje do nurtu europejskiej nowej prawicy francuskiego filozofa i publicysty Alaina de Benoista, aczkolwiek w tym środowisku istnieje całe spektrum poglądów, szczególnie na sprawy ekonomiczne - wśród identytarystów są zarówno socjaliści jak i konserwatywni liberałowie.
Jeszcze inną kwestią jest stosunek identytarystów do państwa czy też narodu. Wśród części identytarystów głoszony jest postulat "nie narodowość a tożsamość". Część identytarystów ma jasną sformułowaną koncepcję zjednoczonej europy, składającej się z setek autonomicznych regionów. Innym nurtem wśród identytarystów jest stworzenie niezależnych, silnych państw narodowych składających się z mniejszych regionów, mających szerokie uprawnienia w zakresie autonomii.
Manifest francuskich identytarystów
https://www.youtube.com/watch?v=fYJB-wjrGsM
Absolwent Geografii.
Zainteresowania: filozofia historii, współczesna historia Polski, religie i cywilizacje, socjologia. Profil na lubimy czytać http://lubimyczytac.pl/profil/1888660/czaro44
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Społeczeństwo