1002
BLOG
Niebezpieczny mikroplastik:Plastiki zwiększają ryzyko demencji i parkinsona
BLOG
Plastikowe naczynia stały się integralną częścią naszego codziennego życia. Jednak powolny rozkład tworzyw sztucznych powoduje również przedostawanie się mikro- i nanoplastików do łańcucha pokarmowego. Badania jasno pokazują, w jakim stopniu cząsteczki te zwiększają ryzyko choroby Parkinsona i demencji.
Nowe badania wykazują, że nanoplastiki – mikroskopijne cząsteczki powstające z plastikowych przedmiotów codziennego użytku w wyniku powolnego rozkładu – wiążą się z białkami powiązanymi z chorobą Parkinsona i demencją. Nanocząsteczki polistyrenu powoli rozpuszczają się z plastikowych butelek, kubków i sztućców, które następnie wiążą się z alfa-synukleiną w organizmie człowieka. Jest to związane z obiema chorobami. Takie wnioski płyną z nowego badania przeprowadzonego przez Nicholas School of the Environment na Duke University i Wydział Chemii w Trinity College of Arts and Sciences.
Według Andrew Westa , głównego badacza badania, najbardziej zaskakującym odkryciem było ścisłe wiązanie między tworzywem sztucznym a białkiem w lizosomach neuronów . Lizosomy to organelle trawienne w komórkach, które wykorzystują enzymy do rozkładania odpadów i resztek komórkowych. „Nasze badanie sugeruje, że pojawienie się mikro- i nanoplastików w środowisku może stanowić nowe wyzwanie w zakresie ryzyka i postępu choroby Parkinsona” – stwierdził West w komunikacie prasowym. Jest to szczególnie niepokojące, biorąc pod uwagę spodziewany wzrost zawartości tych substancji zanieczyszczających w naszej wodzie i żywności – dodał.
W związku z tym większości przypadków choroby Parkinsona można zapobiec. Musisz „tylko” usunąć cały plastik. Unikanie wszelkich plastikowych przyborów kuchennych (szczególnie wszystkich jednorazowych plastikowych) byłoby bardzo pomocne. Im mniej tego plastiku trafia do środowiska, tym mniejsze jest zanieczyszczenie mikro- i nanoplastikami oraz innymi szkodliwymi chemikaliami w naszym łańcuchu pokarmowym.
Wyjaśniają to również wyniki dwóch innych badań ( tutaj i tutaj ).
Inne tematy w dziale Rozmaitości