murgrabia czorsztyński murgrabia czorsztyński
469
BLOG

Marsz szlakiem Heimwehr Danzig, czyli jak gdański ratusz pozazdrościł "Kadrówki".

murgrabia czorsztyński murgrabia czorsztyński Polityka historyczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 10


Rocznica 1 września w żadnym mieście Polski nie jest okazją do radosnych uroczystości, ale dniem pamięci  narodowej, zadumy i  modlitwy za niezliczone ofiary niemieckich zbrodni wojennych.

Dziwi więc inicjatywa gdańskiego ratusza, dziwi podwójnie poprzez zaangażowanie w imprezę licznych obywateli państwa niemieckiego.

Dziwi tym bardziej, że radosny korowód ma ruszyć szlakiem który 80 lat temu pokonała SS Heimwehr Danzig, zbrodnicza, paramilitarna bojówka, powstała z inicjatywy ówczesnych włądz Wolnego Miasta Gdańska, którym to władzom nie po drodze było z państwem polskim i jego obywatelami.

Ale najbardziej ta zaplanowana na 1 września impreza dziwi, bo Gdańska nie zamieszkuje już, ani nim nie zarządza ludność niemieckojęzyczna.

Nie zamieszkuje, ani nie zarządza między innymi dlatego, że osiemdziesiąt lat temu oddziały Heimwehr Danzig wymaszerowały z miasta w kierunku Westerplatte. I Niemcy powinni o tym pamiętać.




Podczas wizytacji w czerwcu 1939 Wolnego Miasta Gdańska Reichsführer-SS Heinrich Himmler w czasie spotkania z Albertem Forsterem uznał, że miejscowe siły SS są za słabe i należy je wzmocnić. Wkrótce Senat Wolnego Miasta Gdańska za wiedzą władz III Rzeszy przegłosował wniosek o zorganizowaniu gdańskiej jednostki wojskowej pod pretekstem utworzenia własnych sił obronnych.

W rezultacie drogą morską w cywilnych ubraniach został przerzucony nielegalnie do Gdańska III batalion 4 Pułku SS Totenkopf, który stał się podstawą gdańskiej SS-Heimwehr. Wzmocniono go około 500 ochotnikami z Gdańska, pododdziałem przeciwpancernym (Panzerabwehr Lehrsturm der SS-Totenkopfstandarten) z Prettin w Saksonii oraz dywizjonem artylerii przeciwlotniczej z Prus Wschodnich. 18 sierpnia 1939 SS-Heimwehr Danzig była gotowa do działania. Tego dnia nastąpiło uroczyste wręczenie sztandaru, a następnie oficjalna defilada ulicami miasta. Od nazwiska dowódcy, SS-Obersturmbannführera Hansa-Friedemanna Götzego, był także zwany Batalionem „Götze”. SS-Heimwehr Danzig weszła w skład tzw. Brygady Ochotniczej gen. Friedricha Eberhardta. Posiadał znaczne walory bojowe ze względu na pełne zmotoryzowanie oraz dobre wyposażenie w broń ciężką i środki techniczne. 

SS-Heimwehr Danzig liczący ok. 1550 żołnierzy uczestniczył 1 września 1939 w ataku na budynek Poczty Polskiej w Gdańsku. W późniejszych dniach brał udział w dwóch nieudanych atakach na polską placówkę na Westerplatte (1-2 i 4–5 września), ponosząc znaczne straty. Według części źródeł wykonywał tylko działania zabezpieczające[potrzebny przypis]. Brał udział w walkach o Kępę Oksywską w okolicach Kazimierza[potrzebny przypis]. Po zakończeniu działań jednostka została podporządkowana Dywizji Pancernej Kempf. W październiku 1939 weszła w skład nowo powstałej 3 Dywizji Pancernej SS Totenkopf. 

W okresie od października 1939 do kwietnia 1940 roku grupa 12 członków SS Heimwehr Danzig pod dowództwem SS-Obersturmführera Wilhelma Fasta brała udział w masowych mordach polskiej inteligencji w Lesie Szpęgawskim pod Starogardem Gdańskim. 

źródło: Wikipedia.




#profanacja

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj10 Obserwuj notkę

Każda opublikowana tu notka jest produktem kolekcjonerskim. Nie służy do czytania, ani też do zamieszczania w niej informacji bądź opinii. Uwaga: CACATOR CAVE MALUM!

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (10)

Inne tematy w dziale Polityka