Komentarze do notki: Dla miłośników sił odśrodkowych: rozwiązanko Nr 1.

« Wróć do notki

nanotrol9 lutego 2021, 08:32
Proszę ciągnąć dalej o siłach odśrodkowych. Mnie się podoba.
deda9 lutego 2021, 09:07
Rozszerzeniem i zastosowaniem tej tematyki jest równanie dla ultrawirówki ( Lamma, na rozkłady stężeń podczas wirowania). W czasach wzmożonego zainteresowania wirusami i biologią molekularną niepodobna nie otrzeć się o stałą Svedberga, a droga do niej wiedzie właśnie przez wirówkę....
Ten komentarz został ukryty. Aby przeczytać, wyłącz filtr treści.
SNAFU9 lutego 2021, 10:19
@deda 
Drogi Dedo,

Przy rozdzielaniu izotopów metodą wirowania, istotnym parametrem jest potencjał chemiczny składników. Izotopy o róznej masie atomów wnoszą różny potencjał chemiczny. W wirowanej substancji wypadkowu potencjał (chemiczny + odśrodkowy) pozostaje stały w funkcji r. Policzenie tego nie jest bardzo proste... Ale mozna zacząc od gazu z jednym tylko rodzajem atomów, wtedy można obliczyć gęstość gazu w funkcji prędkości kątowej i r. . Mam rozwiązanie takiego zadania, z tym, że nie rozważano w nim potencjałów -- ale mozna by zrobic i taka metodą. Wzór na potencjał chemiczny gazu składającego sie z jednakowych atomów gdzieś mam, muszę to odgrzebać.

Serdecznie pozdrawiam!
deda9 lutego 2021, 10:28
@SNAFU 
RT ln ( p/p_o) + stała [ dotyczy mola gazu]
Ten komentarz został ukryty. Aby przeczytać, wyłącz filtr treści.
Prze9 lutego 2021, 09:19
Obracana ciecz o niskiej lepkości zachowa się jak na rysunku tylko wtedy, kiedy w ruch obrotowy wprawi ją mieszadło umieszczone w cieczy. Kiedy lepkość cieczy będzie wyższa, można taki efekt uzyskać także obracając naczynie. Można też naczyne podzielić na sektory - jak w wirówkach.
spike9 lutego 2021, 09:27
Siła odśrodkowa ma pełnić kluczową rolę na stacji kosmicznej, do wytwarzania sztucznej grawitacji, wg mnie bez specjalnych "sztuczek" to nie możliwe, podobnie jak prezentowany przykład z wodą, w kosmosie się nie sprawdzi.
deda9 lutego 2021, 09:34
@spike na karuzeli czy na wirówce dla lotników działa bez sztuczek....
Ten komentarz został ukryty. Aby przeczytać, wyłącz filtr treści.
spike9 lutego 2021, 11:14
@deda --- czytać ze zrozumieniem, karuzeli wirówki w kosmosie nie mają, bo po co, wirująca stacja orbitalna karuzelą nie jest. Swoją drogą ciekawe jak rozwiążą problem grawitacji w załogowym locie na Marsa, astronauci którzy wracają z naszej stacji, muszą przejść rehabilitację z tego powodu, a tam jak sobie dadzą radę po wylądowaniu ?
SNAFU9 lutego 2021, 10:09
W treści zadania było wyraźnie powiedziane: "kiedy ustali się równowaga". Kiedy wprawimy naczynie w ruch, to bezwładność cieczy spowoduje, że od razu nie zacznie ona wirowaćwraz z naczyniem. Ale po pewnym czasie zacznie, nawet bez mieszadła. Ciecz nie pozostanie bezwładna przez wieczność....


Jeśli są wątpliwości, to warto zrobić eksperyment -- z wodą, chociażby, chyba ma wystarczająco małą lepkość? Ja, niestety, nie mam w domu odpowiednich elementów, nie zrobię takiego doświadczenia od ręki. Ale mam pomysł, jak to zrobić -- tylko zajmie mi to jakiś czas. Więc poczekajmy aż ja taki eksperyment przeprowadzę. Gdybym miał gramofon z wirującym talerzem, to dało by się zrobić od ręki... Niestety, od ćwierci wieku już takowego nie mam... Ale spróbuję zrobić inaczej. No i wtedy porozmawiamy.

Pozdrawiam!
Prze9 lutego 2021, 12:05
@SNAFU 
Założenie stanu równowagi O.K. Zastanawiam się tylko czy taki sam będzie stan równowagi w naczyniu o podstawie koła jak na wąskim prostokącie. Łatwo się domyśleć, że w tym drugim przypadku ustali się szybciej, ale nadal nie jestem pewien czy poziom cieczy przy ścianie zewnętrznej podniesie się na taką samą wysokość i czy krzywa wzniesienia ma szansę być w obydwu przypadkach identyczna....

Pozdrawiam :-)
SNAFU9 lutego 2021, 10:25
U mnie jst teraz druga w nocy, a rano mam pilne zajęcia, tak, że na dalsze komentarze odpowiem może dopiero jak u mnie będzie późne popołudnie -- czyli, niestety, już po północy polskiego czasu (ja jestem na 123-cim południku długosci zachodniej, dziewięc godzin różnicy z czasem w Polsce).
Bjab9 lutego 2021, 11:12
@SNAFU

We wzorze (2) zabrakło dwójek w wykładnikach.

"potencjał grawitacyjny to po prostu iloraz przyśpieszenia grawitacyjnego g i współrzędnej pionowej z" ->
U nas wynik mnożenia nazywamy iloczynem a nie ilorazem (może to nie jest za bardzo logiczne ale taka jest tradycja).
SNAFU9 lutego 2021, 20:03
@Bjab 
"We wzorze (2) zabrakło dwójek w wykładnikach."

Dzięki wielkie, już poprawiłem!
Bjab9 lutego 2021, 11:16
@SNAFU
Mnie bardzo podobają się Twoje notki i komentarze, więc im ich więcej tym lepiej.
Ryszard589 lutego 2021, 11:35
Czy  , można wyprowadzić wzór jak w okresie pandemii w czasie ruchu autobusu po torze zakrzywionym, przyspieszenie Coriolisa wpływa na siłę koronowirusa ??
deda9 lutego 2021, 11:43
@Ryszard58 wirus unosi się jak cząstka brownowska, nie ma wici ani rzęsek czy innych nanosilników , więc nie jest zdolny do aktywnego ruchu....
Wzory na wpływ siły Coriolisa na cząstkę brownowską są w grubszych podręcznikach biofizyki wyprowadzane w rozdziale o sedymentacji osadów.....
Ten komentarz został ukryty. Aby przeczytać, wyłącz filtr treści.
spike9 lutego 2021, 12:12
@Ryszard58 --wpływ będzie,  powietrze zawarte w autobusie nie nadąży za autobusem jak pasażerowie. będzie poruszać się na zewnątrz, atakując siedzących dalej od osi skrętu, tak więc w czasie jazdy autobusem, należy się zawsze przemieszczać  w kierunku skrętu autobusu, tylko jak takich zakrętów będzie kilka, to nic to nie da. :)
Ryszard589 lutego 2021, 13:36
@spike  Dziękuję za wyjaśnienia. Od dnia dzisiejszego miejsca siedzące będę kulturalnie ustępował starszym. Postaram się, by  na zakrętach  aktywnie przemieszczać się bliżej wewnętrznej części łuku drogi. Ale jak wszystkie miejsca siedzące będą zajęte i znajdę się na środku bez możliwości ruchu, to cały ten misterny plan może spalić na panewce a mnie będą bolały nogi.
spike9 lutego 2021, 13:46
@Ryszard58 - na koniec komentarza napisałem, że przemieszczenie się nie ma sensu, więc spokojnie zająć miejsce i się dokładnie zamaskować, najlepiej w gazmaskę, chroni oczy, nos i usta. Rozwala mnie, jak widzę lekarza wirusologa mającego maseczkę z zaworami po obu stronach, to by świadczyło, że powinien zmienić zawód.
Tak więc9 lutego 2021, 14:43
Ciągnij pomalutku
Aż do skutku
Jak te New York girls
Co nie tańczą polki.

A poza tym sìła odśrodkowa nie istnieje. To ułuda.
Ten komentarz został ukryty. Aby przeczytać, wyłącz filtr treści.
SNAFU9 lutego 2021, 19:50
@Tak więc 
" To ułuda."
Niezupełnie sie z tym zgodzę. Fakt, że jakiekolwiek zadanie, w którym coś się dzieje w układzie rotującym, można rozwiązać pozostawszy w układzie stacjonarnym, bez "przenoszenia się" do układu wirującego. 

Już Don Xichote mawiał przecież, po swojej "jeździe" na skrzydle wiatraka: "La fuerza centrífuga no es una fuerza ilusoria; es una fuerza aparente. ¡Marca la diferencia!",  a Sancho Pansa za nim to powtarzał.

Ale uwaga dobra! Następne zadanie zrobimy więc na dwa sposoby, wchodząc do uładu wirującego i stosując potencjał odśrodkowy, i nie wchodząc, używając opisu wyłącznie w układzie stacjonarnym. Dla ułatwienia tego ostatniego, użyjemy mechaniki Lagrange'a -- ale może i spóbujemy "surowym Newtonem". 

Pozdrawiam!
SNAFU9 lutego 2021, 20:06
@Tak więc 

To, w czym do portu szedłem, 
Dość wytworną miało woń: 
Po mączce rybnej wór, ahoj! 
Jak ulał na Cape Horn!
kanarek-dwa9 lutego 2021, 22:24
O ile pamiętam, to daaaawno temu próbowano skonstruować (albo rozważano taką możliwość) zwierciadło do teleskopu z rtęci - obracanej jak w Twoim przykładzie.
Pozdrowienia, k.
SNAFU10 lutego 2021, 22:48
@kanarek-dwa 
Daaawno, ale i całkiem nieeeedaaawno, bo taki 6-metrowy teleskop w Kanadzie zdemontowano w 2019 po kilkunastu latach, ale myśli się o zrobieniu jeszcze większego.
Szczegóły tutaj: https://en.wikipedia.org/wiki/Liquid-mirror_telescope

Wzajemnie pozdrawiam!
Komentarz został usunięty przez autora komentarza.
Komentarz został usunięty