Fizyk-dośwadczalnik weteran, taki, co to "z niejednego reaktora neutrony wykorzystywał". Od pewnego czasu już tylko działający na niwie dydaktycznej w amerykańskiej uczelni. Własnie amerykańskośc tej uczelni skłania mnie ku S24, bo strasznie mi brakuje kontaktu z polską mową. Pisywałem przez wiele lat w "Dziale Nauka", ale ostatecznie zadecydowałem, że jako szanujący się fizyk, już tam nie moge się wiecej pojawiać. Dział ów został bowiem straszliwie zapaskudzony przez liczne pseudonaukowe indywidua (podobnie, człowiek ucieka z pokoju, w którym ktos narzygał lub zrobił kupę na środku). A ponieważ interesuję się historią (głownie wielkich konfliktów w okresie ostatnich 200 lat), to próbuję swych sił w Dziale "Historia" -- czasem też w Dziale "Enegetyka", bo akurat kazą mi wykładać m. in. o OZE.
Nowości od blogera
Drogi Dedo,
Przy rozdzielaniu izotopów metodą wirowania, istotnym parametrem jest potencjał chemiczny składników. Izotopy o róznej masie atomów wnoszą różny potencjał chemiczny. W wirowanej substancji wypadkowu potencjał (chemiczny + odśrodkowy) pozostaje stały w funkcji r. Policzenie tego nie jest bardzo proste... Ale mozna zacząc od gazu z jednym tylko rodzajem atomów, wtedy można obliczyć gęstość gazu w funkcji prędkości kątowej i r. . Mam rozwiązanie takiego zadania, z tym, że nie rozważano w nim potencjałów -- ale mozna by zrobic i taka metodą. Wzór na potencjał chemiczny gazu składającego sie z jednakowych atomów gdzieś mam, muszę to odgrzebać.
Serdecznie pozdrawiam!
RT ln ( p/p_o) + stała [ dotyczy mola gazu]
Jeśli są wątpliwości, to warto zrobić eksperyment -- z wodą, chociażby, chyba ma wystarczająco małą lepkość? Ja, niestety, nie mam w domu odpowiednich elementów, nie zrobię takiego doświadczenia od ręki. Ale mam pomysł, jak to zrobić -- tylko zajmie mi to jakiś czas. Więc poczekajmy aż ja taki eksperyment przeprowadzę. Gdybym miał gramofon z wirującym talerzem, to dało by się zrobić od ręki... Niestety, od ćwierci wieku już takowego nie mam... Ale spróbuję zrobić inaczej. No i wtedy porozmawiamy.
Pozdrawiam!
Założenie stanu równowagi O.K. Zastanawiam się tylko czy taki sam będzie stan równowagi w naczyniu o podstawie koła jak na wąskim prostokącie. Łatwo się domyśleć, że w tym drugim przypadku ustali się szybciej, ale nadal nie jestem pewien czy poziom cieczy przy ścianie zewnętrznej podniesie się na taką samą wysokość i czy krzywa wzniesienia ma szansę być w obydwu przypadkach identyczna....
Pozdrawiam :-)
We wzorze (2) zabrakło dwójek w wykładnikach.
"potencjał grawitacyjny to po prostu iloraz przyśpieszenia grawitacyjnego g i współrzędnej pionowej z" ->
U nas wynik mnożenia nazywamy iloczynem a nie ilorazem (może to nie jest za bardzo logiczne ale taka jest tradycja).
"We wzorze (2) zabrakło dwójek w wykładnikach."
Dzięki wielkie, już poprawiłem!
Mnie bardzo podobają się Twoje notki i komentarze, więc im ich więcej tym lepiej.
Wzory na wpływ siły Coriolisa na cząstkę brownowską są w grubszych podręcznikach biofizyki wyprowadzane w rozdziale o sedymentacji osadów.....
Aż do skutku
Jak te New York girls
Co nie tańczą polki.
A poza tym sìła odśrodkowa nie istnieje. To ułuda.
" To ułuda."
Niezupełnie sie z tym zgodzę. Fakt, że jakiekolwiek zadanie, w którym coś się dzieje w układzie rotującym, można rozwiązać pozostawszy w układzie stacjonarnym, bez "przenoszenia się" do układu wirującego.
Już Don Xichote mawiał przecież, po swojej "jeździe" na skrzydle wiatraka: "La fuerza centrífuga no es una fuerza ilusoria; es una fuerza aparente. ¡Marca la diferencia!", a Sancho Pansa za nim to powtarzał.
Ale uwaga dobra! Następne zadanie zrobimy więc na dwa sposoby, wchodząc do uładu wirującego i stosując potencjał odśrodkowy, i nie wchodząc, używając opisu wyłącznie w układzie stacjonarnym. Dla ułatwienia tego ostatniego, użyjemy mechaniki Lagrange'a -- ale może i spóbujemy "surowym Newtonem".
Pozdrawiam!
To, w czym do portu szedłem,
Dość wytworną miało woń:
Po mączce rybnej wór, ahoj!
Jak ulał na Cape Horn!
Pozdrowienia, k.
Daaawno, ale i całkiem nieeeedaaawno, bo taki 6-metrowy teleskop w Kanadzie zdemontowano w 2019 po kilkunastu latach, ale myśli się o zrobieniu jeszcze większego.
Szczegóły tutaj: https://en.wikipedia.org/wiki/Liquid-mirror_telescope
Wzajemnie pozdrawiam!