Pokój z bronią dalekiego zasięgu czy pokój na chińskich warunkach?
Los Ukrainy w rękach sojuszników
12 października br. w Niemczech odbędzie sie spotkanie w Ramstein, podczas którego prezydent USA Joe Biden i przedstawiciele koalicji omówią dalsze środki pomocy Ukrainie. Jedna z kluczowych kwestii to zezwolenie partnerów na użycie przez Ukrainę broni dalekiego zasięgu do uderzania w rosyjskie cele wojskowe. Decyzja ta staje się coraz bardziej potrzebna, biorąc pod uwagę potrzebę wzmocnienia zdolności obronnych Ukrainy, a także zmniejszenia zdolności agresora do kontynuowania wojny. Poparcie dla broni dalekiego zasięgu jest nie tylko praktycznym środkiem do zmiany równowagi sił na froncie, lecz także symbolem zdolności zachodnich sojuszników stać po stronie zasad prawa międzynarodowego i sprawiedliwości.
Ukraina udowodniła już swoją gotowość do użycia broni dalekiego zasięgu, skutecznie uderzając w strategicznie ważne cele, czyli duże magazyny wojskowe, rafinerie oraz centra dowodzenia, co zakłóciło logistykę, podważyło kontrolę nad oddziałami i w wyniku zmniejszyło skuteczność wrogich operacji. Wysoka precyzja i strategiczne zrozumienie wykorzystania systemów dalekiego zasięgu potwierdza gotowość Ukrainy do przyjęcia i dalszego wykorzystania na terytorium Rosji broni dalekiego zasięgu dostarczonej przez zachodnich partnerów.
Zezwolenie na użycie tego typu broni przeciwko legalnym celom wojskowym na terytoriach Rosji jest kluczem do stabilnego pokoju i przywrócenia sprawiedliwości, opierającym się o ukraińską Formułę dla Pokoju. Inicjatywa ta nawiązuje do zasad Karty Narodów Zjednoczonych: poszanowania dla suwerenności i integralności terytorialnej państw, wyrzeczenia się użycia siły i poszukiwania trwałych rozwiązań za pomocą mechanizmów dyplomatycznych. Formuła dla Pokoju przewiduje kompleksowe podejście obejmujące środki wojskowe, prawne i humanitarne skierowane na przywrócenie pokoju i zapewnienie bezpieczeństwa w Europie.
Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg podkreśla, że to właśnie ukraińska inicjatywa pokojowa tworzy proces, który może doprowadzić do długotrwałego pokoju. Wsparcie dla tej inicjatywy ze strony NATO i sojuszników jest jedyną drogą do sprawiedliwego rozwiązania konfliktu, ponieważ alternatywne propozycje, takie jak inicjatywa chińsko-brazylijska nie uwzględniają rzeczywistych interesów Ukrainy i nie są w stanie zapewnić trwałego pokoju.
Chińsko-brazylijska inicjatywa pod nazwą Przyjaciele Pokoju jest iluzoryczną propozycją promującą interesy agresora kosztem ofiary. Inicjatywa obejmuje 6 głównych założeń, takich jak zawieszenie broni, odmowa od eskalacji konfliktu i rozszerzenia działań wojennych oraz realizacja konferencji pokojowej dla wszystkich stron konfliktu. Żaden z tych punktów nie bierze jednak pod uwagę potrzeby przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy czy potępienie rosyjskiej agresji.
Mimo tego inicjatywa ma na celu zachowanie status quo i nie przewiduje odpowiedzialności za agresję ani zwrotu okupowanych terenów, co czyni ją korzystną tylko dla Rosji. Działania takie jak bojkot szwajcarskiego szczytu pokojowego zorganizowanego w celu wsparcia Ukrainy w czerwcu tego roku jedynie podkreślają cel chińsko-brazylijskiej inicjatywy, czyli ochronę interesów agresora i przedłużenie konfliktu. Właśnie dlatego NATO i jego partnerzy powinni odrzucić takie propozycje i poprzeć Ukraińską Formułę dla Pokoju, opartą na zasadach Karty Narodów Zjednoczonych gwarantujących przywrócenie suwerenności Ukrainy i zapewniających rzeczywiste bezpieczeństwo oraz trwałe pokojowe rozwiązanie konfliktu.
Zbliżająca się sesja w Ramstein będzie kluczowym momentem dla określenia dalszej strategii wsparcia Ukrainy poprzez zachodnich partnerów. Decyzja o zezwoleniu na użycie broni dalekiego zasięgu będzie sygnałem poparcia dla zasad prawa międzynarodowego, zapobiegania agresji i dążenia do pokoju. Obecne niezdecydowanie partnerów tylko gra na korzyść Rosji, pozwalając jej kontynuować wojnę i manipulować społecznością międzynarodową. Pokój w Ukrainie i w Europie jest możliwy tylko przy wsparciu ukraińskiej Formuły dla Pokoju gwarantującej przywrócenie sprawiedliwości i poszanowania norm międzynarodowych. Zezwolenie na uderzenia bronią dalekiego zasięgu jest niezbędnym środkiem do osiągnięcia tych celów, wzmocnienia obrony Ukrainy i zademonstrowania gotowości społeczności międzynarodowej do obrony suwerenności i bezpieczeństwa Ukrainy.
https://www.infodnes.sk/2024/10/01/mier-so-zbranami-dlheho-doletu-alebo-za-cinskych-podmienok-buducnost-ukrajiny-v-rukach-jej-spojencov/
Inne tematy w dziale Polityka