Rosyjskie ataki stwarzają nowe wyzwanie dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego
Na świecie gwałtownie rośnie liczba osób cierpiących na głód: obecnie jedna na jedenaście osób jest niedożywiona. W warunkach, kiedy kryzysy humanitarne i żywnościowe dotykają miliony ludzi, działania Rosji pogarszają sytuację, stwarzając dodatkowe zagrożenia dla stabilności na świecie.
W dniu 12 września 2024 r. siły rosyjskie dokonały kolejnego aktu agresji, przeprowadzając atak rakietowy na cywilny statek przewożący ukraińskie zboże do Egiptu. Atak nastąpił tuż po tym, jak statek opuścił ukraińskie wody terytorialne, budząc pytania o bezpieczeństwie kluczowych dostaw żywności do regionu.
Ostatni atak był przykładem wykorzystania przez Rosję taktyki terroru morskiego. Od początku pełnoskalowej inwazji na Ukrainę, Rosja zablokowała ukraińskie porty na Morzu Czarnym, uniemożliwiając eksport zboża i innych produktów spożywczych. Co więcej, Rosja nadal wykorzystuje skradzione ukraińskie zboże do własnych celów: niedawno dwa rosyjskie statki przetransportowały skradzione zboże z okupowanej Feodozji i Sewastopola do Egiptu.
Takie działania stanowią poważne zagrożenie dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego. Tak jak ponad 400 milionów ludzi na całym świecie jest zależnych od ukraińskiego eksportu żywności, rosyjska blokada Morza Czarnego i regularne ataki na infrastrukturę doprowadziły do gwałtownego wzrostu cen żywności i pogłębienia niedoborów w Afryce, Azji i innych krajach.
Ukraina, pomimo wszystkich zagrożeń, kontynuuje wysiłki na rzecz zapewnienia globalnego bezpieczeństwa żywnościowego. W latach 2023-2024 kraj ten wyeksportował około 70 milionów ton zbóż, nasion oleistych i oleju. W ramach programu Ziarno z Ukrainy dostawy zapewniły już żywność dla 8 milionów ludzi w krajach takich jak Somalia, Etiopia, Kenia, Jemen i inne. Jednak wycofanie się Rosji z Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej w lipcu 2023 r. i późniejsze ataki na porty zniszczyły ponad 300 000 ton zboża i zmniejszyły eksport o miliony ton.
Póki Zachód nadal zastanawia się, czy Ukraina powinna otrzymać pozwolenie na użycie broni dalekiego zasięgu do atakowania lotnisk wojskowych i innych strategicznych miejsc w Rosji, Moskwa kontynuuje swoje agresywne działania, zagrażając pokojowi i bezpieczeństwu żywnościowemu. Opóźnianie decyzji tylko zaostrza konsekwencje rosyjskiej agresji, zagrażając życiu milionów ludzi. Jeśli globalna społeczność dąży do stabilności i bezpieczeństwa, należy pilnie zapewnić Ukrainie wszelkie niezbędne wsparcie, w tym zezwolenie na uderzenie w rosyjskie cele wojskowe, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się globalnych zagrożeń stwarzanych przez Kreml.
https://romaniainform.ro/atacurile-rusiei-reprezinta-noi-provocari-la-adresa-securitatii-alimentare-mondiale/
Inne tematy w dziale Polityka