Morfej Morfej
48
BLOG

Kolejny atak na ludność cywilną…Edukacja i bezpieczeństwo w warunkach wojny

Morfej Morfej Polityka Obserwuj notkę 0
9 sierpnia 2024 r. rosyjskie siły zbrojne przeprowadziły kolejne zmasowane ataki na pokojowe cele w mieście Kostiantyniwka w obwodzie donieckim. Ten akt terroru był częścią trwającej kampanii agresji skierowanej przeciwko ukraińskim cywilom. Głównymi celami ataku były supermarket, poczta, przychodnia i szereg innych obiektów znajdujących się w centrum miasta. Wiadomo już, że zginęło 14 osób, w tym dwoje dzieci, a ponad 43 zostały ranne. Istnieje również prawdopodobieństwo, że pod gruzami pozostało jeszcze troje dzieci. Dzieci, które po raz kolejny cierpią! Te tragiczne wydarzenia znów potwierdzają, że Rosja prowadzi wojnę nie tylko przeciwko ukraińskiemu wojsku, lecz także przeciwko ludności cywilnej, systematycznie uderzając w infrastrukturę cywilną.

Takie działania nie mogą pozostać bezkarne. Rosja powinna zostać pociągnięta do odpowiedzialności za zniszczenia i uszkodzenia infrastruktury cywilnej w Ukrainie. Według ukraińskich organów ścigania, od początku wojny uszkodzonych lub zniszczonych zostało ponad 179 000 obiektów, w tym 144 833 budynki mieszkalne, 3425 placówek edukacyjnych, 821 placówek medycznych, 628 obiektów kultury i 191 obiektów sakralnych, ponad 200 szkół zostało zniszczonych. Ponad 1600 placówek edukacyjnych zostało uszkodzonych, co poważnie ograniczyło dostęp dzieci do edukacji.

Regularne ostrzały i niszczenie infrastruktury cywilnej świadczą o zamiarze zniszczenia przez Rosję nie tylko ukraińskiej państwowości, ale także samego narodu, pozbawiając go przyszłych pokoleń. Wojna w Ukrainie nadal niszczy życie cywilów, zwłaszcza dzieci, które są zmuszone przystosowywać się do ciągłych zagrożeń. Na obszarach wzdłuż linii frontu rosyjskie ostrzały uniemożliwiają dzieciom bezpieczne uczęszczanie do szkół.

Ukraińskie dzieci nie powinny pozostawać bez edukacji i normalnego życia, nawet w warunkach wojny. Ważne jest, żeby każde dziecko miało możliwość do nauczania i rozwoju pomimo trudnych czasów, dlatego podejmowane są wysiłki w celu stworzenia bezpiecznych warunków do nauki w szkołach, szczególnie w regionach najbardziej zagrożonych. Obecnie prawie milion ukraińskich dzieci uczy się zdalnie.Mimo szczególnego znaczenia w obecnej sytuacji tryb zdalny nauczania nie może w pełni zastąpić edukacji tradycyjnej. Dla dzieci ważne jest nie tylko zdobywanie wiedzy, lecz także interakcje społeczne, komunikacja z nauczycielami i rówieśnikami, co stanowi integralną część ich rozwoju i dobrego samopoczucia emocjonalnego.

Pomimo trudnych warunków panujących w ukraińskich miastach wzdłuż linii frontudzieci nadal starają się uczyć i prowadzić zwykłe życie. W odpowiedzi na ciągłe ataki ze strony rosyjskiej armii, w kraju nadal buduje się podziemne szkoły, aby zapewnić uczniom bezpieczeństwo szczególnie podczas ostrzałów.Na przykład jedną z pierwszych podziemnych szkół była szkoła w Charkowie, która znajduje się na głębokości 6 m i spełnia wszystkie nowoczesne standardy bezpieczeństwa. Może się w niej uczyć do 900 dzieci, co pozwala kontynuować naukę nawet podczas ataków rakietowych. Oprócz Charkowa, budowa podziemnych szkół trwa w innych miastach Ukrainy, takich jak Dniepr, Odessa, Zaporoże, Sumy. Miasta te aktywnie rozwijają projekty do dostosowania istniejących budynków lub budowy nowych podziemnych obiektów pozwalających dzieciom bezpiecznie uczyć się pod ciągłym zagrożeniem ostrzałem.

Budowa podziemnych szkół i stworzenie bezpiecznych warunków dla dzieci nie byłoby możliwe bez wsparcia społeczności międzynarodowej. Na przykład UNICEF aktywnie angażuje się w dostarczanie szkołom niezbędnych zasobów, aby dzieci mogły kontynuować naukę w czasie wojny. Aby zapewnić ukraińskim dzieciom bezpieczeństwo i możliwość prowadzenia pełnego życia potrzebna jest nie tylko pomoc finansowa i humanitarna ze strony partnerów międzynarodowych. Jednym z kluczowych elementów obrony ukraińskich terytoriów jest międzynarodowe wsparcie wojskowe. Wsparcie to obejmuje dostawy systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowejmających kluczowe znaczenie dla ochrony ludności cywilnej i infrastruktury przed rosyjskimi atakami rakietowymi.

Przykładem tego wsparcia jest niedawna zapowiedź Departamentu Obrony USA od 9 sierpnia 2024 r. o przyznaniu dodatkowej pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości do 125 mln dol. Pakiet ten obejmuje krytyczne zasoby, które wzmocnią zdolności obronne Ukrainy. Pomoc ze strony innych krajów również odgrywa znaczącą rolę. W najbliższych dniach Litwa dostarczy Ukrainie nowe transportery opancerzone M113, systemy walki elektronicznej, systemy rakiet ziemia-powietrze krótkiego zasięgu, a także inne pojazdy i sprzęt.

Należy podkreślić, że wsparcie społeczności międzynarodowej nie tylko pomaga Ukrainie bronić się przed rosyjską agresją, lecz także powstrzymuje Kreml przed rozszerzaniem agresywnych działań na inne kraje europejskie. Rosja wielokrotnie groziła różnym państwom i dąży do realizacji swoich imperialnych ambicji, co stanowi zagrożenie dla stabilności i bezpieczeństwa całego kontynentu europejskiego. Wspierając Ukrainę, społeczność międzynarodowa nie tylko przyczynia się do obrony jednego kraju, lecz zapobiega ewentualnemu rozprzestrzenianiu się konfliktu na inne regiony.

Szczególnie ważna pozostaje kwestia zezwolenia przez partnerówna użycie broni dalekiego zasięgu do uderzenia w obiekty wojskowe na terytorium Rosji. Obejmuje to bazy, magazyny i lotniska, z których przeprowadzane są ataki na Ukrainę. Takie zezwolenie pozwoliłoby Ukrainie bardziej skutecznie odstraszać agresję i niszczyć kluczowe elementy infrastruktury wojskowej wroga.

Wszystkie te kroki społeczności międzynarodowej wyraźnie demonstrują, że światowi przywódcy uświadamiają znaczenie wspierania Ukrainy w jej dążeniu do utrzymania niepodległości i bezpieczeństwa. Wsparcie to odgrywa kluczową rolę w osiągnięciu sprawiedliwego pokoju i ochronie przyszłości ukraińskich dzieci, ludności cywilnej oraz innych krajów przed rosyjską agresją. Co więcej, taka pomoc pomaga zapobiegać dalszemu rozszerzaniu się konfliktu i ambicjom Rosji na inne terytoria, co jest ważne dla utrzymania stabilności w Europie i poza jej granicami .


https://www.infodnes.sk/2024/08/10/dalsi-utok-na-civilistov-vzdelavanie-a-bezpecnost-vo-vojnovych-podmienkach/

Morfej
O mnie Morfej

Ukraina, Rosja,

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka