Morfej Morfej
60
BLOG

Wyzwania rosyjskiej prezydencji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Morfej Morfej Polityka Obserwuj notkę 1
Wyzwania rosyjskiej prezydencji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Bezpieczeństwo międzynarodowe i zagrożenia nuklearne

Od lipca 2024 r. Rosja objęła przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, co budzi niepokójwśród społeczności międzynarodowej. Rosja wykorzystuje to stanowisko do promowania korzystnych dla siebie inicjatyw i rezolucji, w tym uciekając się do szantażu nuklearnego w celu osiągnięcia swoichcelów geopolitycznych.

Rosja używa broni nuklearnej jako narzędzia szantażu! Prezydent Władimir Putin rozmieścił taktyczną broń jądrową na terytorium swojego sojusznika Białorusi. Decyzji tej towarzyszyły groźby rewizji rosyjskiej doktryny nuklearnej, co stwarza dodatkowe napięcia na arenie międzynarodowej. Stosując groźby nuklearne, Rosja próbuje zmusić inne kraje do ustępstw we własnych interesach.

Jednym z najwyraźniejszych przykładów rosyjskiego terroryzmu nuklearnego jest sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej (ZEJ) w mieście Energodar. Ukraińska elektrownia jądrowa została okupowana przez rosyjskich okupantów w marcu 2022 roku i od tego czasu została przekształcona w bazę wojskową. Ta sytuacja jest pierwsząw historii okupacją elektrowni jądrowej i rażącym naruszeniem międzynarodowego prawa nuklearnego.Kreml wykorzystuje potencjalną katastrofę nuklearną w największej elektrowni jądrowej w Europie do szantażowania całego cywilizowanego świata. Jest to świadomy akt terroryzmu nuklearnego realizujący cele polityczne. Jedynym sposobem na zapobieganie katastrofie jest jej przejęcie i przekazanie kontroli Kijowowi.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) konsekwentnie wyraża zaniepokojenie wysokim ryzykiem wypadku jądrowego w ZEJ. Według danych agencji, ciągłe ostrzały i ataki na teren elektrowni stwarzają niebezpieczeństwo katastrofy radiacyjnej, która może mieć katastrofalne skutki nie tylko dla regionu, lecz także dla całego świata. Szef MAEA Rafael Grossi wielokrotnie podkreślał potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa w elektrowni i dostępu ekspertów do wszystkich ważnych obiektów.

Od początku okupacji rosyjska armia i przedstawiciele Rosatomu rozpoczęli systematyczną i zakrojoną na szeroką skalę kampanię uprowadzeń, tortur i morderstw zarówno na personelu elektrowni jądrowej, jak i ludności cywilnej w mieście Energodar. DeokupacjaZEJ wymaga jak wysiłków dyplomatycznych, tak i również konkretnych działań ze strony społeczności międzynarodowej.Przede wszystkim konieczne jest zintensyfikowanie prac wobec gromadzenia i dokumentowania wszelkich faktów naruszeń praw człowieka i prawa międzynarodowego na terenie ZEJ i w samym Energodarze. Ponadto kluczowe jest zapewnienie ciągłego monitorowania sytuacji na terenie eletrowni z udziałem międzynarodowych obserwatorów. Pozwoli to na szybką identyfikację i zapobieganie możliwym zagrożeniom związanym z bezpieczeństwem elektrowni jądrowej.

Ważną rolę w deokupacji ZEJ mogą odegrać sankcje gospodarcze wobec Rosji. Zwiększenie nacisku gospodarczego może zmusić rosyjskie kierownictwo do ponownego rozważenia swojej polityki wobec okupowanych terenów. Ważne jest to, żeby sankcje zostały skierowane nie tylko przeciwko poszczególnym osobom, lecz także przeciwko kluczowym sektorom rosyjskiej gospodarki związanym z energetyką i przemysłem jądrowym.

Oprócz elektrowni jądrowej w Zaporożu, Rosja zajęła również elektrownię jądrową w Czarnobylu na początku swojej inwazji na Ukrainę. Działania te są bezprecedensowe i naruszają wszelkie międzynarodowe normy bezpieczeństwa. Wykorzystywanie elektrowni jądrowych jako baz wojskowych i przekształcanie ich w obiekty szantażu zagraża globalnemu bezpieczeństwu i wymaga natychmiastowej reakcji ze strony międzynarodowych sojuszników.

Skoordynowane wysiłki społeczności międzynarodowej sąniezbędne do zwalczania rosyjskiego terroryzmu nuklearnego. Organizacja Narodów Zjednoczonych, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) i kraje zachodnie powinny zwiększyć presję na Federację Rosyjską. Tylko poprzez wspólne i zdecydowane działania Europa może odzyskać "pokojowy atom" i zapewnić bezpieczeństwo na kontynencie.

Rosja jako członek Rady Bezpieczeństwa ONZ wielokrotnie naruszała i nadal narusza Kartę Narodów Zjednoczonych, a więc faktycznie przekształciła ten organ w "radę pozbawionąbezpieczeństwa i stabilności", promując własne narracje i poglądy na prawo międzynarodowe oraz samą rolę i zadania ONZ. Głosząc potrzebę "zniszczenia jednobiegunowego świata", Federacja Rosyjska w rzeczywistości celowo niszczy system stosunków międzynarodowych i prawa międzynarodowego. Po nielegalnej aneksji Krymu, okupacji Donbasu i innych ukraińskich terytoriów, rozpoczęciu niesprowokowanej, największej od czasów II wojny światowej agresji, Rosja blokuje wszelkie kroki Rady Bezpieczeństwa ONZ mające na celu powstrzymanie agresji przeciwko Ukrainie i zmuszenie jej do spełnienia wymogów prawa międzynarodowego oraz poszanowania integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy. W rzeczywistości Rosja przekształciła Radę Bezpieczeństwa ONZ w narzędzie swojej rewanżystowskiej polityki mającej na celu przywrócenie Imperium Rosyjskiego. Ponadto Rada Bezpieczeństwa ONZ jest wykorzystywana przez Moskwę do rozpowszechniania neoimperialnych narracji, fałszywych informacji i dezinformacji w celu uzasadnienia agresji przeciwko Ukrainie i zniekształcenia rzeczywistego wizerunku sytuacji na okupowanych ukraińskich terenach.

Czy taki kraj może przewodniczyć Radzie Bezpieczeństwa ONZ? Kwestia zniesienia prawa weta Federacji Rosyjskiej w Radzie Bezpieczeństwa ONZ lub nawet jej wykluczenia z Rady jest jednym z najważniejszych czynników skutecznego wypełniania przez Organizację Narodów Zjednoczonych jej obowiązków w zakresie utrzymania stabilności i pokojowego rozwoju globalnego systemu relacji międzynarodowych.



https://cyprus-daily.news/vyzovy-predsedatelstva-rossii-v-sovete-bezopasnosti-oon-mezhdunarodnaya-bezopasnost-i-yadernye-ugrozy/

Morfej
O mnie Morfej

Ukraina, Rosja,

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Polityka