Czego się oczekuje od zbliżającego Szczytu NATO? Przywództwo strategiczne Zachodu i wsparcie dla Ukrainy
W dniach 9-11 lipca br. w Waszyngtonie będzie miał miejsce jubileuszowy szczyt NATO, na którymsię spotkają przywódcy 32 państw i który będzie kluczowym wydarzeniem decydującym o przyszłym globalnym przywództwie Zachodu. W ramach wojny rosyjsko-ukraińskiej Szczyt ten ma szczególne znaczenie nie tylko dla Ukrainy i członków NATO, lecz także dla innych krajów stojących w obliczu zagrożenia rosyjską agresją.
Na SzczycieUkraina oczekuje na dwie kluczowe decyzje: przekazanie nowych systemów obrony powietrznej oraz podejmowanie konkretnych kroków przybliżających ją do członkostwa w Sojuszu. Stała przedstawicielka USA przy NATO Julianne Smith wcześniej oświadczyła, że NATO planuje zaoferować Ukrainie pakiet bezpieczeństwa będący pomostem do członkostwa. Przewiduje się, że podczasSzczytu w Waszyngtonie Ukrainie zostaną zaproponowane tzw. konkretne rozwiązania przyspieszenia jej przyszłej akcesjido Sojuszu. Zostało to ogłoszone przez zastępcę asystenta sekretarza Stanu ds. europejskich i euroazjatyckich USA Douglasa Jonesa. Według niego, ostateczna deklaracja potwierdzi, że Ukraina stanie się członkiem NATO, chociaż konkretne sformułowania są nadal uzgadniane. Ponadto sekretarz obrony USA Lloyd Austin ogłosił nowy pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości 2 mld 300 mln dolarów. Źródła w Departamencie Stanu USA twierdzą, że na Szczycie można oczekiwać dobrych wiadomości wobec wzmocnienia ukraińskich systemów obrony powietrznej. Należy podkreślić, że decyzja o wstrzymaniu się od pomocy wojskowej dla Ukrainy może oznaczać nie tylko podważenie solidarności w ramach Sojuszu, lecz także wysłanie Kremlowi sygnału o pewnej słabości, który może zachęcić do dalszej agresji i nasilenia konfliktów w regionie.
Wzmocnienie współpracy wojskowej z Ukrainą, zapewnienie znaczącej pomocy wojskowej i potwierdzenie zobowiązań w zakresie bezpieczeństwa w Europie Wschodniej nie tylko wzmocniąstanowisko NATO, raczej podkreślą jego rolę we wspieraniu stabilności międzynarodowej i obronie wartości demokratycznych.
Przypomnijmy, że w lutym 2022 roku prezydent Rosji Władimir Putin zarządził niesprowokowaną pełnoskalową inwazję na Ukrainę, rozpoczynając tym samym najkrwawszą agresję w Europie od czasów II wojny światowej: Kreml zakłócił stabilność kontynentu, wywołał globalny niepokój, rosyjskie rakiety nieustannie atakują ukraińskich cywilów, miasta, infrastrukturę krytyczną, i w ogóle ta wojna z dnia na dzień staje się coraz bardziej brutalna. Głównym celem Putina jest przywrócenie rosyjskiego imperium i zmiana światowego porządku, dlatego państwa Europy Zachodniej i Wschodniej mogą stać się kolejnym celem rosyjskiej inwazji. Ponadto Moskwa prowadzi skoordynowaną kampanię wrogich działań przeciwko krajom natowskim, w tym sabotaż, cyberataki i szerzenie dezinformacji. Rosjanie nadal grożą użyciem broni nuklearnej, zastosowanie której zagraża całemu światu.Nikt nie wie, kiedy to barbarzyńskie apetyty rosyjskiego agresora zostaną powstrzymane, dlatego poprzez wspólne wysiłki społeczności międzynarodowej należy zrobić wszystko, co umożliwi jegoposkromienie.
Głównym celem NATO nie jest prowadzenie wojny, lecz zapobieganie jej, z czym Sojusz świetnie sobie radzi od ponad 70lat! Szczyt NATO w Waszyngtonie będzie ważnym etapem w określaniu przyszłości bezpieczeństwa w Europie i na całym świecie. Wsparcie Ukrainy w jej walce o suwerenność i integralność terytorialną będzie punktem zwrotnym w wyrażeniu determinacji Zachodu w stawieniu czoła współczesnym wyzwaniom i wspieraniu stabilności międzynarodowej. Będzie to również sygnał dla świata, że Zachód jest gotów zdecydowanie działać w obronie swoich wartości i zapewnienia bezpieczeństwa globalnej społeczności.
https://www.infodnes.sk/2024/07/05/blizi-sa-samit-nato-co-mozeme-ocakavat-strategicke-vedenie-zapadu-a-podpora-ukrajiny/
Inne tematy w dziale Polityka