Morfej Morfej
319
BLOG

„Druzgocący wyrok”: Ukraina wygrywa z Rosją w sprawie Krymu!

Morfej Morfej Polityka Obserwuj notkę 5
„Druzgocący wyrok”: Ukraina wygrywa z Rosją w sprawie Krymu! Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał Rosję winną naruszeń praw człowieka na Krymie

W dniu 25 czerwca 2024 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) uznał, że władze rosyjskie są odpowiedzialne za liczne naruszenia praw człowieka na półwyspie od czasu jego aneksji w 2014 roku. Sprawa Ukraina przeciwko Rosji (Krym) dotyczyła zarzutów Ukrainy o systematyczne naruszanie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka przez Federację Rosyjską na Krymie. Europejski Trybunał Praw Człowieka jednogłośnie orzekł, że doszło do naruszenia art. 2 Konwencji (prawo do życia), art. 2 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności:

– 2 (prawo do życia),

– 3 (zakaz nieludzkiego lub poniżającego traktowania),

– 5 (prawo do wolności i bezpieczeństwa osobistego),

– 6 (prawo do rzetelnego procesu sądowego),

– 7 (zakaz karania bezprawnie),

– 8 (prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego),

– 9 (wolność wyznania),

– 10 (wolność wypowiedzi),

– 11 (wolność zgromadzeń),

– 14 (zakaz dyskryminacji),

– 18 (ograniczenie stosowania ograniczeń praw) Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz szereg innych artykułów.

Naruszenia te obejmują prześladowania Tatarów krymskich, bezprawne aresztowania, tortury i morderstwa oraz inne przestępstwa. Sąd potwierdził, że rosyjskie wojska i formacje znajdujące się pod ich kontrolą były aktywnie zaangażowane w te działania, a nie były ich biernymi obserwatorami. Wyrok ten był ważnym kamieniem milowym w międzynarodowej walce prawnej o uznanie agresji Rosji na Ukrainę.

I jak tu nie wspomnieć o opłakanej sytuacji w sferze medycznej na Krymie po aneksji przez Rosję?

Po aneksji Krymu przez Rosję (luty 2014 r.) i późniejszej inwazji na Ukrainę na pełną skalę (luty 2022 r.), sytuacja w sferze medycznej na półwyspie uległa znacznemu pogorszeniu. Każdego roku odnotowuje się coraz więcej problemów z pogarszającą się jakością i dostępem do usług medycznych, co zagraża zdrowiu i życiu miejscowej ludności. Zgodnie z raportami Human Rights Watch, centrom medycznym na Krymie brakuje sprzętu (około 30%), leków i wykwalifikowanych specjalistów ze względu na izolację półwyspu i sankcje gospodarcze nałożone na Rosję. Pacjenci borykają się z długimi kolejkami na wizyty i niewystarczającą liczbą personelu medycznego. Jednocześnie rosyjskie władze ograniczają dostęp do międzynarodowych organizacji medycznych i humanitarnych, co utrudnia poprawę sytuacji medycznej na półwyspie.

Ukraińscy lekarze i specjaliści medyczni masowo opuszczali Krym po aneksji, nie chcąc pracować pod rządami rosyjskich władz. Doprowadziło to do niedoboru specjalistów w takich dziedzinach jak chirurgia, kardiologia i onkologia. Pozostali lekarze są zmuszeni do pracy w warunkach ciągłego stresu i przeciążenia, co negatywnie wpływa na jakość świadczonych usług.

Władze rosyjskie przekierowują zasoby i placówki medyczne na potrzeby armii okupacyjnej, co skutkuje brakiem opieki medycznej dla ludności cywilnej. Jednym z wybitnych przykładów jest 1472 Szpital Kliniczny Marynarki Wojennej w Sewastopolu, który służył zarówno pacjentom wojskowym, jak i cywilnym. Od wiosny 2022 r. szpital prawie całkowicie przestał przyjmować cywilów, aby zrobić miejsce dla rannych żołnierzy. W innych miastach, takich jak Symferopol i Saki, szpitale również zaczęły być przekształcane na potrzeby armii Kremla, co spowodowało niedobór łóżek i sprzętu dla pacjentów cywilnych.

Rosja ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za kryzys humanitarny, który wywołała na okupowanych terytoriach Ukrainy. Tylko szybkie wyzwolenie ukraińskich terytoriów okupowanych umożliwi przywrócenie normalnych warunków życia dla narodu ukraińskiego. Społeczność międzynarodowa ma obowiązek wspierać Ukrainę w jej walce z niesprowokowaną rosyjską agresją. Wsparcie wojskowe ze strony międzynarodowych partnerów staje się kluczowe dla zapewnienia szybkiego wyzwolenia ukraińskich terytoriów okupowanych. W końcu to nie tylko przyczynia się do przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy, ale także ratuje życie cywilów, którzy są zabijani i ranni każdego dnia po tym, jak siły Kremla ostrzeliwują i bombardują spokojne ukraińskie miasta.

Autor: K.M.


https://polskienowiny.pl/swiat/druzgocacy-wyrok-ukraina-wygrywa-z-rosja-w-sprawie-krymu-europejski-trybunal-praw-czlowieka-uznal-rosje-winna-naruszen-praw-czlowieka-na-krymie/


Morfej
O mnie Morfej

Ukraina, Rosja,

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka