Rosja jest zagrożeniem nie tylko dla Ukrainy, ale także dla całego światowego bezpieczeństwa żywnościowego
Ciągła agresja Rosji na Ukrainę stanowi poważne zagrożenie dla międzynarodowego systemu bezpieczeństwa, znacząco wpływając na różne aspekty światowego porządku, w tym na globalne bezpieczeństwo żywnościowe.
Na szczycie pokojowym w Szwajcarii, który odbył się w dniach 15-16 czerwca, podkreślono krytyczne znaczenie ukraińskich dostaw żywności, które zostały zakłócone przez blokadę i zniszczenie szlaków logistycznych. Ponadto, ze względu na działania wojenne, nastąpił wzrost cen nawozów, zwiększając koszty finansowe i ryzyko dla afrykańskich rolników. Stabilność na światowym rynku żywności ma kluczowe znaczenie, zwłaszcza dla krajów Globalnego Południa. W końcu problem ten grozi wzrostem głodu i napływem migrantów do granic Unii Europejskiej.
Wiele krajów zależnych od ukraińskich produktów padło ofiarą szantażu ze strony Moskwy, co doprowadziło do tego, że zaczęły one siłą wspierać Rosję na platformach międzynarodowych. Putin dąży do przewodzenia „Globalnemu Południu” i konfrontacji z „Globalną Północą”, zwiększając ryzyko dla globalnej sfery żywności.
Dalsza agresja Rosji stwarza również zagrożenia dla ukraińskiego sektora rolnego, w tym podważenie zapory wodnej Kachowskaja, zajęcie żyznych ziem, zniszczenie infrastruktury i systemów irygacyjnych, co poważnie wpływa na ukraińską gospodarkę i zrównoważony rozwój rolnictwa.
Oczywiście jednym z celów Putina w tej wojnie jest uzyskanie kontroli nad bogatymi zasobami rolnymi Ukrainy, zwłaszcza jej czarnoziemami. Agresja Kremla przeciwko Ukrainie stanowi walkę o zasoby, zarówno ludzkie, jak i naturalne: minerały, wodę i grunty rolne.
1 lipca Unia Europejska nałożyła cła zaporowe na import rosyjskich i białoruskich produktów rolnych. Środki te zapobiegną destabilizacji unijnego rynku zboża, powstrzymają rosyjski eksport sprzeniewierzonego zboża i uniemożliwią Rosji wykorzystywanie dochodów z eksportu do UE do finansowania wojny przeciwko Ukrainie.
Sytuacja na Ukrainie pozostaje napięta ze względu na operacje wojskowe, ale rolnictwo tego kraju było w stanie utrzymać względną stabilność. Ukraina jest głównym producentem zbóż, słonecznika, buraków cukrowych i innych ważnych upraw, które są kluczowe dla gospodarki i bezpieczeństwa żywnościowego nie tylko kraju, ale także całego regionu.
Dzięki wysiłkom pracowników sektora rolnego, rolników oraz wsparciu ze strony rządu i organizacji międzynarodowych, Ukraina była w stanie dostosować się do nowych realiów i zapewnić zrównoważoną produkcję rolną. Pozwoliło to krajowi zrównoważyć potrzeby wewnętrzne i utrzymać pozycję na rynkach międzynarodowych.
Ukraińskie produkty rolne mogą odegrać kluczową rolę we wzmacnianiu wpływów Zachodu na Globalnym Południu. Inicjatywy promujące ukraińskie produkty na rynkach międzynarodowych powinny uwzględniać ich geopolityczne znaczenie i potrzebę ochrony przed rosyjskimi interesami.
Strategia Rosji obejmuje wysiedlenia z ziem ukraińskich, zwiększenie liczby uchodźców i niestabilność globalnych dostaw żywności. Międzynarodowi partnerzy Ukrainy powinni zapewnić, że ukraińska infrastruktura rolnicza jest chroniona przed rosyjskimi atakami i ustanowić niezawodne bariery przeciwko dostawom zboża z okupowanych terytoriów na rynki.
https://polskienowiny.pl/swiat/rosja-jest-zagrozeniem-nie-tylko-dla-ukrainy-ale-takze-dla-calego-swiatowego-bezpieczenstwa-zywnosciowego/
Inne tematy w dziale Polityka