Szczyt Pokoju w Szwajcarii położy kamień węgielny we wznowieniu bezpieczeństwa żywnościowego na świecie
Pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę podważyła wszelkie istniejące prawo międzynarodowe i umowy mające na celu utrzymanie pokoju oraz ochronę ludności cywilnej i obiektów. Rosja prowadzi największą wojnę XXI wieku, konsekwencje której mogą być odczuwalne daleko poza Ukrainą i całym kontynentem europejskim.
Jednym z globalnych skutków wojny Rosji przeciwko Ukrainie jest uniemożliwienie transportu żywności szlakami morskimi, co już stało się warunkiem wstępnym kryzysu żywnościowego na Globalnym Południu. Oprócz trudności logistycznych, Rosja stwarza również niekorzystne warunki do uprawy roślin spożywczych, okupując znaczną część południowej Ukrainy, celowo wywołując katastrofę w Kachowskiej Elektrowni Wodnej, zanieczyszczając pola resztkami pocisków i rakietskierowanych na ludność cywilną itp. Rosja dąży do zniszczenia autorytetu Ukrainy na globalnym rynku żywnościowym, która już stała się wiarygodnym dostawcą (mimo trudnych warunków nadal dotrzymuje swoich zobowiązań), i razem z tym do zepsuciastosunków z krajami Globalnego Południa będącymi głównymi konsumentami ukraińskiego zboża.
Świat potrzebuje już nowego modelu architektury bezpieczeństwa douniknięcia nowych prowokacji i późniejszej eskalacji agresywnych zamiarów wojowniczych państw w różnych regionach. Wymaga to stworzenia nowych platform, na podstawie których będą podejmowane decyzje dotyczące bezpieczeństwa, które zostaną podstawą naprawdęskutecznych gwarancji pokoju i bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa żywnościowego. Globalny Szczyt Pokoju, który odbędzie się w dniach 15-16 czerwca w Szwajcarii, powinien stać się pierwszym krokiem w kierunku odbudowy światowej architektury bezpieczeństwa i przeciwdziałania agresji niektórych państw. Oczekuje się, że wezmą w nim udział przedstawiciele ponad 80 krajów: zaproszenia do Szwajcarii otrzymali prezydenci, premierzy państw ze wszystkich kontynentów, członkowie G7, G20, BRICS, a także przedstawiciele UE, ONZ, OBWE i Rady Europy.
Zadaniem Globalnego Szczytu Pokoju nie jest podział świata na kolektywny Zachód i Wschód, co potwierdza udział przedstawicieli państw ze wszystkich kontynentów, szczególnie takiego ciężkoświatowca Globalnego Południa jak Indie. Premier Indiów Narendra Modi, komentując zaproszenie do udziału w spotkaniu G-7 i szczycie pokojowym na Ukrainie, ujawnił, że Indie wezmą udział we wszystkich ważnych szczytach promujących agendę globalnego pokoju, bezpieczeństwa i rozwoju. Według niego Indie wypowiedzą stanowisko Globalnego Południa na tych szczytach w celuukształtowania globalnego dyskursu i promowania wizji rozwoju opartego o człowieka, a także osiągającego sukcesy i pokój świata.
Ukraińska formuła pokojowa, jak wiadomo, obejmuje 10 punktów, w tym bezpieczeństwo żywnościowe, ważny element przyszłego partnerstwa między Ukrainą a krajami Globalnego Południa. Sprawiedliwy pokój na Ukrainie będzie wiarygodnym fundamentem dla bezpieczeństwa żywnościowego na świecie, dlatego obecność liderów Globalnego Południa na szczycie i ich solidarność z Ukrainą ma strategiczny wpływ na przyszłe losy partnerstwa w obopólnie korzystnym handlu dla obu stron. Jednak, jak powszechnie wiadomo, Rosja nie rezygnuje z prób utrudniania współpracy między Ukrainą a Globalnym Południem poprzez szerzenie destrukcyjnej propagandy, tworząc zwodnicze postrzeganie pokoju i bezpieczeństwa.
Na przykład, rosyjska propaganda wpłynęła na głowę jednego z największych krajów Globalnego Południa, mianowicie Brazylię. Chociaż prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva twierdzi, że jego kraj jest neutralny zarówno w stosunku do Ukrainy, jak i Rosji i pragnie do mediacji w negocjacjach, jego działania wskazują na przechylenie w stronę Rosji. Biorąc pod uwagę regularne wizyty rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Ławrowa do Brazylii i kategoryczną odmowę wzięcia udziału w szczycie pokojowym, Lula da Silva wybrał stronę, której faworyzuje, niwelując swoje twierdzenia o neutralności.
Według brazylijskiego przywódcy odmowa udziału w Globalnym Szczycie Pokoju była spowodowana nieobecnością obu stron konfliktu, ponieważ Rosja nie została zaproszona na to wydarzenie i nie weźmie w nim udziału. Jednak na samym początku pełnoskalowej wojny Ukraina i Rosja prowadziły negocjacje, które nie zakończyły się sukcesem, ponieważ Rosja ani na chwilę nie wycofała się ze swojej agresywnej linii. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo żywnościowe, Rosja również nie jest szczególnie nim zainteresowana: warto pamiętać, jak w lipcu 2022 roku Rosja zaatakowała port w Odessie, niszcząc zboże gotowe do wysyłki. Stało się to dzień po zawarciu porozumienia zbożowego.
Staje się więc oczywiste, że dopóki Rosja nie odczuje presji większości państw, wszystkie traktaty z Rosją nie są warte nawet papieru, na którym zostały podpisane. Globalny Szczyt Pokoju jest zwoływany właśnie w tym celu, ponieważ udział szefów państw z różnych części świata świadczy o ich zamiarze przeciwstawienia się agresywnym planom Rosji nie tylko przeciwko Ukrainie, ale także przeciwko sobie w dziedzinie żywności, energii lub w jakiejkolwiek innej sferze.
https://furgehir.hu/a-svajci-bekecsucs-megkezdi-a-vilag-elelmezesbiztonsaganak-helyreallitasat/
Inne tematy w dziale Polityka