Akt terroru w Crocus City Hall skutkiem przyjaźnych relacji Rosji z organizacjami terrorystycznymi
22 marca 2024 r. w sali koncertowej Crocus City Hall w Krasnogorsku (obwód moskiewski) kilku napastników otworzyło ogień orazwznieciło pożar, w wyniku czego zginęło ponad 140 osób. Wtedy rosyjskie władze nie zdołały zapobiec atakowi, pomimo wyraźnego ostrzeżenia ze strony krajów zachodnich. Podobnie jak w przypadku wszystkich poprzednich masowych morderstw, Moskwa po raz kolejny nie pozwoliła międzynarodowym zespołom śledczym na przeprowadzenie dochodzenia.
Do ataku przyznało się ugrupowanie Państwo Islamskie. Państwo Islamskie Chorasanbędącekomórką ISIS w Afganistanie, Pakistanie i Azji Środkowej, od dawna uważa Rosjan za swój główny cel. W ostatnich latach dopuścili się oni różnych aktów terrorystycznych, wtym stali za próbą zbrojnego ataku na synagogę w Kałudze. Przyznano się również do eksplozji w rosyjskiej ambasadzie w Kabulu we wrześniu 2022 roku.
Początkowo ugrupowanie Państwo Islamskie Chorasan ( dalej PI) składała się głównie z Afgańczyków, którzy odłączyli się od talibów, ale później dołączyli do niej bojownicy z innych krajów, w tym z byłych republik radzieckich w Azji Środkowej. W raporcie Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2023 r. stwierdzono, że Wilayat Chorasanskłada się z obywateli Pakistanu, Iranu, Azerbejdżanu, Turcji, Rosji, Tadżykistanu i Uzbekistanu.
Rosyjskie służby specjalne okazały się niezdolne do przeprowadzenia kontroli operacyjnej nad dużą liczbą migrantów przebywających do kraju. Większość przybyszów mówi po rosyjsku słabo lub wcale nie zna języka. Wszyscy mieszkają w grupach łącząc się wyłącznie z rodakami. Dodając do tego kwitnącą w Rosji ksenofobię, rasizm i pogardę dla obcokrajowców, otrzymujemy idealne środowisko do tworzenia dużej liczby komórek PI w Rosji.
PI często opiera się na mniejszościach etnicznych. W tworzeniu afgańskiej komórki dużą rolę odegrali etniczni Tadżycy, których jest dużo w Afganistanie. Obecnie społeczność tadżycka w Afganistanie obejmująca dziesiątki tysięcy osób z Tadżykistanu ma doskonałe relacje z Tadżykami w Rosji.
PI od dawna jest zainteresowane atakiem na Rosję, w tym ze względu na wsparcie wojskowe Moskwy dla syryjskiego rządu Baszara al-Assada (od 2016 r. prowadzisię operacje przeciwko bojownikom PI), a także ze względu na jej stosunki z talibami. Obecne reżimy w Syrii i Afganistanie są postrzegane jako odstępcy, a wspieranie tych reżimów w oczach ISIS jest równoznaczne z prowadzeniem wojny przeciwko islamowi. Warto dodać, że regionalne komórki ISIS w Afryce zostały zaatakowane przez rosyjskichwagnerowców.
Drugim po talibach wrogiem ISIS w regionie Chorasan jest szyicki Iran, z którym Rosja również się przyjaźni i dostarcza mu na przykład myśliwce Su-35. Moskwa prowadzi taką politykę zagraniczną, ponieważ jest gotowa wspierać wszelkich islamistów i dyktatorów sprzeciwiających się Zachodowi.
Od dłuższego czasu Kreml wykorzystuje relacje z organizacjamioficjalnie uznawane za terrorystyczne do realizacji swoich interesów, w tym w hybrydowych i asymetrycznych konfrontacjach, a także doprowadzenia wojen w różnych częściach świata. Coraz bliższe stają się powiązania Moskwy z Hezbollahem, Hamasem, wspomnianymi talibami i jemeńskimi rebeliantami Huti, skądpłynie pomoc finansową i broń dla bojowników. Ze względu na to całkiem logiczne są zaproszenia i wizyty przedstawicieli grupy terrorystycznej Hamas w Moskwie, nawet po ataku Hamasu na Izrael 7 października 2023 r..
Innym partnerem jest Hezbollah, z którym Rosja współpracuje od początku swojej obecności wojskowej w Syrii. Sojusz Moskwy z Hezbollahem wykracza nawet poza czysto militarne partnerstwo. W 2018 r. Stany Zjednoczone ujawniły plan przemytu irańskiej ropy do Syrii z naruszeniem sankcji, w którym brały udział rosyjska spółka państwowa Rospromimport i Hezbollah.
Kilka miesięcy po przejęciu władzy w Afganistanie latem 2021 r. delegacja talibów odwiedziła Moskwę i spotkała się z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem. Jeszcze jednym sojusznikiem i partnerem Moskwy jest jemeńska grupa Ansar Allah, lepiej znana jako rebelianci Huti. Rosyjscy propagandyści przedstawiają ich jako jednego z głównych sojuszników Rosji w walce o wielobiegunowy świat.
Ponadto we wczesnych latach działalności terrorystycznej PI rosyjskie władze wspierały ideę pewnego rodzaju pokojowego współistnienia z tą grupą.W 2017 roku Rosjanie stanowili największą grupę zagranicznych bojowników w szeregach PI, liczącą 3 417 osób (dla porównania, w grupie walczyło 3 244 osób z Arabii Saudyjskiej, 3 000 z Jordanii i 2 926 z Tunezji). Istotną rolę odegrały w tym rosyjskie służby specjalne, które oferowały lokalnym islamistom swobodny wyjazd z Rosji do Turcji, skąd udawali się do Syrii i zasilali szeregi PIoraz innych ugrupowań dżihadystycznych.
Obecnie powiązania między członkami ISIS-Chorasan a innymi islamistycznymi grupami terrorystycznymi są dość silne, ponieważ bojownicy i frakcje z grup takich jak Al-Kaida i talibowie często dołączają do ISIS. Właśnie dlatego to bliskie przyjazne stosunki Moskwy z organizacjami terrorystycznymi doprowadziły do rozprzestrzenienia się terroryzmu na całym świecie, którego ofiarą stała się sama Rosja.
https://www.europeanaffairs.it/eng/2024/05/25/crocus-attack-what-are-the-relations-between-russia-and-terrorist-groups/
Inne tematy w dziale Polityka