Rosyjska agresją jest zagrożeniem nie tylko dla Ukrainy. „Czyjaś głupia siła nie powinna wyznaczać sposobu życia wszystkich …”
Rosyjska agresja przeciwko Ukrainie miała swój początek w 2014 roku od zajęcia Krymu i rozpoczęcia działań wojennych w Donbasie, a24 lutego 2022 roku doszło już do pełnoskalowej inwazji. Kreml prowadzi kolonialną i imperialistyczną wojnę w celu zniszczenia ukraińskiej państwowości i Ukraińców jako narodu. Co więcej, Putin nie zamierza poprzestać na Ukrainie, ponieważ ma dalekosiężne plany zagrażające zarówno Europie, jak i całemu światu.
W listopadzie 2022 r. na szczycie G20 prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przedstawił kompleksową inicjatywę pokojową, określoną jako Formuła pokoju. Ona ma na celu przywrócenie bezpieczeństwa Ukrainy oraz porządku międzynarodowego, i zawiera następne 10 punktów:
1. Bezpieczeństwo radiacyjne i nuklearne. Obejmuje to demilitaryzację elektrowni jądrowej w Zaporożu okupowanej przez wojska rosyjskie. Oznacza to wycofanie wojsk, przekazanie kontroli nad elektrownią do MAEA i ukraińskiego personelu oraz podłączenie elektrowni do ukraińskiej sieci energetycznej.
2. Bezpieczeństwo żywnościowe to bezterminowe przedłużenie ukraińskiej inicjatywy eksportu zboża, która nie powinna zależeć od terminu zakończenia wojny.
3. Bezpieczeństwo energetyczne. Konieczne jest wysłanie misji ekspertów ONZ do uszkodzonych obiektów krytycznej infrastruktury energetycznej Ukrainy. Odmowa Rosji od uderzenia w ukraińską energetykę. Wprowadzenie ograniczeń cenowych na rosyjskie surowce energetyczne, aby nie były wykorzystywane jako broń.
4. Uwolnienie więźniów i deportowanych. Model wymiany „wszystkich na wszystkich”.
5.Przestrzeganie przez Rosję postanowień Karty Narodów Zjednoczonych, przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy i porządku światowego. Uznanie przez Rosję w ramach rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ szeregu dokumentów prawno-traktatowych.
6. Wycofanie wojsk rosyjskich i zaprzestanie działań wojennych. Chodzi o wszystkie regularne oddziałyoraz inne formacje zbrojne. Przywrócenie ukraińskiej kontroli nad wszystkimi odcinkami granicy państwowej.
7. Przywrócenie sprawiedliwości. Powołanie specjalnego trybunału ds. zbrodni agresji Rosji przeciwko Ukrainie, a także międzynarodowego mechanizmu reparacji kosztem rosyjskich aktywów.
8. Rozminowywanie i przeciwdziałanie ekocydowi. Ustanowienie platformy oceny szkód. Zwiększenie skali rozminowywania. Pozyskanie funduszy i technologii na odbudowę zniszczonych oczyszczalni ścieków.
9. Zapobieganie eskalacji. Skuteczne gwarancje bezpieczeństwa Ukrainy.
10. Ustalenie terminu zakończenia wojny.Podpisanie przez strony odpowiedniego dokumentu po dokonaniu wszystkich niezbędnych kroków antywojennych.
Ukraińska Formuła pokoju znalazła szerokie poparcie wśród krajów partnerskich, jednak w obecnej sytuacji nie może być jeszcze wprowadzona w życie. Postanowienia Formuły pokoju są bowiem całkowicie sprzeczne z planami i intencjami Rosji, kraju-agresora, który robi wszystko, by nie dopuścić do jej realizacji. Kreml zgadza się jedynie na tymczasowe „zamrożenie” wojny na własnych warunkach.
Bezpieczeństwo i pokój na Ukrainie są ważne zarówno dla samej Ukrainy, jak i dla Europy. W końcu rosyjscy urzędnicy państwowi i propagandyści wielokrotnie podkreślali, że po Ukrainie rosyjska armia pójdzie dalej. Putin jest zdeterminowany, by przywrócić byłemu Związkowi Radzieckiemu jego imperialną chwałę i granice geograficzne. Ukraina jest dla niego satelitą Federacji Rosyjskiej, dlatego Kazachstan, Mołdawia, kraje bałtyckie, Polska, Niemcy... mogą być następne.
Ukraina chce przywrócenia wszechstronnego, sprawiedliwego i trwałego pokoju, i Formuła pokoju daje rozumienie tego, jak można to osiągnąć. W związku z tym 15 stycznia 2024 r. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i jego szwajcarska odpowiedniczka Viola Amherd ogłosili, że kraje rozpoczynają przygotowania do Globalnego Szczytu Pokoju (który odbędzie się na podstawie 10 punktów Formuły pokoju) na poziomie szefów państw i rządów, liderów organizacji międzynarodowych.Szczyt powinien rozpocząć proces opracowywania wspólnych ram dla pokojowego rozwiązania, aby powstrzymać rosyjską wojnę agresji przeciwko Ukrainie. Konferencja ta będzie platformą do dialogu na wysokim szczeblu na temat sposobów osiągnięcia pokoju na Ukrainie w oparciu o prawo międzynarodowe i Kartę Narodów Zjednoczonych.
Oczekuje się, że Globalny Szczyt Pokoju odbędzie się w dniach 15-16 czerwca w Szwajcarii i weźmie w nim udział ponad 100 krajów. Szwajcaria przeprowadziła już rozmowy z krajami członkowskimi G7, Unią Europejską i przedstawicielami Globalnego Południa, takimi jak Chiny, Indie, RPA, Brazylia, Etiopia i Arabia Saudyjska. Szwajcarski rząd oświadczył, że „w tym momencie istnieje wystarczające międzynarodowe poparcie dla konferencji wysokiego szczebla w celu rozpoczęcia procesu pokojowego”. Udział Federacji Rosyjskiej w szczycie pokojowym nie jest brany pod uwagę. Szczyt powinien przypominać formatem cztery poprzednie konferencje w sprawie pokojowego rozwiązania sytuacji na Ukrainie, które odbyły się w Danii, Arabii Saudyjskiej i na Malcie w 2023 roku oraz w Davos w styczniu 2024 roku.
Inicjując Formułę pokoju Ukraina demonstruje całemu światu swoje dążenie do zakończenia wojny w oparciu o prawo międzynarodowe i wartości ogólniludzkie. Ponadto Szczyt Pokoju będzie skuteczną platformą dla Ukrainy do zademonstrowania swojego stanowiska, a także do podkreślenia agresywnych celów i działań Kremla oraz do szerokiego nagłośnienia jego zbrodni przeciwko pokojowej ludności Ukrainy.Konferencja przyczyni się do konsolidacji oficjalnych partnerów Kijowa we wzmacnianiu wsparcia i pomocy dla Ukrainy. Przyczyni się również do zwiększenia presji na Rosję, w tym poprzez zaostrzenie i wprowadzenie nowych sankcji wobec agresora.
Ukraina była i pozostaje niezłomna w swoim dążeniu do pokoju. „Szczyt pokojowy - może i musi udowodnić, że nie ktoś sam będzie decydował o tym, jak żyć wszystkim innym na świecie, nie czyjaś głupia siła będzie o tym decydować, ale światowa większość - razem, na podstawie prawa międzynarodowego, na podstawie Karty Narodów Zjednoczonych, na podstawie Formuły pokoju, która przywraca siłę prawa międzynarodowego” - podkreślił prezydent Ukrainy W. Zełenski.
Dlatego konieczne jest klarowne zrozumienie, że wdrożenie wszystkich punktów Formuły pokoju pozwoli uwolnić terytorium Ukrainy spod okupacji, przywrócić pełną moc prawu międzynarodowemu i pozwoli postawić Rosję przed sądem, co zagwarantuje, że takie agresywne działania nie powtórzą się przeciwko żadnemu krajowi na świecie.
https://moldova-news.md/agresiunea-rusa-ameninta-nu-numai-ucraina-puterea-stupida-a-cuiva-nu-ar-trebui-sa-decida-cum-ar-trebui-sa-traiasca-toata-lumea/
Inne tematy w dziale Polityka