Systematyczna, konsekwentna i metodyczna pomoc wojskowa i finansowa dla Ukrainy jest najlepszą gwarancją bezpieczeństwa Europy przed rosyjską agresją.
W ciągu ostatniego roku Rosja zacieśniła współpracę z innymi autokratycznymi krajami, stawiając swoją gospodarkę na stopie wojennej i próbując przejąć inicjatywę na polu bitwy. Pod koniec ubiegłego roku przywódca Kremla Władimir Putin podkreślił rosyjskie plany i zamiary prowadzenia wojny na wyniszczenie. Tymczasem Ukraina wzmacnia się i oczekuje zwiększonej pomocy wojskowej od krajów zachodnich w celu powstrzymania rosyjskich wojsk i przeprowadzenia operacji kontratakujących w 2024 roku.
Europa nie wypełniła szeregu swoich zobowiązań wobec Kijowa, w wyniku czego Ukraińcy muszą teraz płacić krwią. Unia Europejska obiecała dostarczyć Ukrainie milion pocisków artyleryjskich w 2023 roku, ale ostatecznie ukraińskie wojsko otrzymało około 300 000 sztuk amunicji.
Zachodnia pomoc, w tym dostawy systemów obrony powietrznej i pocisków rakietowych na Ukrainę, nadal odgrywa kluczową rolę dla ukraińskiej armii. Siły rosyjskie próbują dostosować się do możliwości obrony powietrznej tego kraju.
Jednocześnie ukraińskie siły obrony powietrznej pokazały w ciągu ostatnich 6 dni, że są w stanie odeprzeć zmasowane ataki rakietowe Rosji. Niemniej jednak, Misja Monitorowania Praw Człowieka ONZ na Ukrainie odnotowała 90 ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej na Ukrainie, w tym dwoje dzieci, oraz 421 przypadków obrażeń wśród ludności cywilnej w 12 regionach od czasu rozpoczęcia fali rosyjskich ataków w dniu 29 grudnia.
Dlatego odpowiedzią na zmasowany ostrzał Ukrainy przez Rosję powinna być ciągła, potężna i długoterminowa pomoc wojskowa i finansowa dla państwa ukraińskiego. Jeśli kraje UE/NATO przestaną wspierać Ukrainę, może to doprowadzić do rozszerzenia rosyjskiej kampanii powietrznej, a ostatecznie może przyczynić się do znacznego postępu wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy. Jednocześnie Rosja planuje inwazję na kraje bałtyckie, Polskę i Finlandię, a Rosjanom zależy nie tylko na Ukrainie.
Moskwa nie zgodzi się na zawieszenie broni i nie zrezygnuje z prób podważenia suwerenności Ukrainy, jeśli rozejm zostanie osiągnięty. Obecnie głównym założeniem Kremla jest to, że impas na linii frontu doprowadzi do spadku poparcia Zachodu. Dlatego kraje zachodnie powinny przyspieszyć dostawy systemów obrony powietrznej i amunicji na Ukrainę, a także zapewnić drony bojowe i pociski rakietowe dalekiego zasięgu, głównie balistyczne i manewrujące, od ATACMS po Taurus. Dostawy samolotów F-16 są jednym z najważniejszych elementów wsparcia wojskowego dla Ukrainy.
Amerykańskie i europejskie linie produkcyjne powinny konsekwentnie dostarczać Ukrainie broń, a amerykańskie i europejskie siły zbrojne powinny modernizować ukraińską armię. Postawi to Kreml przed perspektywą długoterminowych kosztów odtworzenia swojego potencjału militarnego w konkurencji z możliwościami UE i USA i może wpłynąć na jego postrzeganie perspektyw kontynuowania konfliktu.
Jednocześnie rozmowy pokojowe powinny zostać zainicjowane dopiero w momencie korzystnym dla Ukrainy, tj. po poniesieniu przez Rosję serii dotkliwych porażek na polu walki. Tak więc droga do rozmów pokojowych leży w determinacji Zachodu do kontynuowania i wzmacniania wsparcia wojskowego dla Kijowa na tym etapie. Świat zachodni musi opracować i skonsolidować wspólną długoterminową strategię, a przede wszystkim ustalić pomoc finansową i wojskową dla Ukraińców w długoterminowych cyklach budżetowych, aby utrudnić jej potencjalne ograniczenie w przyszłości i zademonstrować poważne zaangażowanie w realizację swoich celów strategicznych.
Terrorystyczny reżim w Moskwie musi zdać sobie sprawę, że społeczność międzynarodowa nie będzie przymykać oczu na zabijanie cywilów i niszczenie infrastruktury cywilnej na Ukrainie i będzie pomagać Ukraińcom w walce z rosyjskim agresorem.
https://polskienowiny.pl/swiat/systematyczna-konsekwentna-i-metodyczna-pomoc-wojskowa-i-finansowa-dla-ukrainy-jest-najlepsza-gwarancja-bezpieczenstwa-europy-przed-rosyjska-agresja/
Inne tematy w dziale Polityka