1. Wyścig mrówki z samochodem
Czy mrówka dogoni szybszy samochód? To znana i ciekawa zagadka matematyczna nazywana czasem nawet paradoksem (tzw. „Ant On A Rubber Rope Paradox”), chociaż to żaden paradoks a tylko zwykła matematyka.
Na czym polega to fascynujące zagadnienie opisywane choćby w Wikipedii tutaj? Możemy je streścić następująco: Czy mrówka dogoni szybszy od niej samochód, jeśli będzie poruszała się po gumce przyczepionej jednym końcem do samochodu, a drugim końcem do ściany skąd mrówka startuje? Zobaczmy to na rysunku.
v – prędkość samochodu,
c – prędkość mrówki,
x0 – odległość samochodu od ściany w momencie startu mrówki.
Niektórzy poruszeni zjawiskiem dość sugestywnie prezentują przebieg ruchu mrówki, spójrzmy tutaj:
Zagadkę rozwiązuje się przyjemnie, zachęcam do własnych obliczeń. Metod obliczeniowych spotkałem kilka, natomiast wynik jest oczywiście jeden – tak mrówka dogoni samochód, bez względu na różnicę prędkości v i c. Można wyliczyć, że mrówka dotrze do samochodu w momencie, gdy ten oddali się na odległość x wyrażoną następującym wzorem:
A czas Δt, po jakim mrówka dogoni samochód zapiszemy jako:
W powyższym wzorze zakładamy, że w momencie startu mrówki, podróż samochodu trwała już t0. Czyli (uwzględniając Δt=t-t0), czas podróży samochodem t wyniesie:
Przy czym wzór jest taki sam bez względu na to, czy mrówka biegnie od ściany do samochodu, czy w przeciwną stronę. Jeśli dodamy współrzędną czasową, wtedy tor ruchu mrówki będzie wyglądał następująco:
Przykładowy sposób uzyskania powyższych wzorów można znaleźć tutaj lub we wspomnianej wcześniej stronie Wikipedii, ja osobiście wybieram proste obliczeniowo rozwiązanie, które podałem w swojej notce.
2. Dylatacja czasu
No dobrze, ale co ten pasjonujący wyścig ma wspólnego z tytułową dylatacją czasu?
Aby odpowiedzieć na to pytanie załóżmy, że foton porusza się wg tych samych praw fizyki, co mrówka. Co z takiego założenia wynika? Zobaczmy.
Niech teraz naszą mrówką będzie foton, a samochodem oddalająca się rakieta, natomiast rolę ściany niech pełni obserwator. Model ruchu we współrzędnych (x, t) jest widoczny na poniższym rysunku. Dodatkowo załóżmy, że foton odbija się od lustra rakiety i wraca do punktu wyjścia.
Mamy zatem następujący przebieg zjawiska:
- Rakieta mija obserwatora w punkcie początkowym układu współrzędnych.
- W chwili t0 obserwator wysyła sygnał fotonowy w kierunku rakiety.
- Foton dociera do rakiety w chwili t1 i odbija się od lustra.
- Odbity foton wraca do obserwatora w chwili t2.
Pytanie jest takie: Jak obliczyć czas t1, w którym foton dogoni rakietę i w jakiej chwili tS zarejestruje to zdarzenie obserwator?
Czas t1 można wyliczyć wprost na podstawie przytoczonych wcześniej wzorów.
Natomiast czas tS wynika bezpośrednio z wartości t0 i t2 zmierzonych przez obserwatora oraz założenia, że foton w każda stronę podróżuje tyle samo czasu.
Szukana dylatacja czasu jest proporcją tych dwóch wartości, gdzie w mianowniku jest wskazanie zegara rakiety t1, a w liczniku wskazanie zegara obserwatora tS. Miarą tak zdefiniowanej wielkości jest współczynnik Lorentza γ.
Lustro jest też po to, żeby obserwator mógł wyliczyć prędkość rakiety na podstawie odbitego promienia. Oznaczmy tak wyznaczoną prędkość symbolem u:
Wartość xS jest współrzędną miejsca, w którym foton dogonił rakietę. Obserwator wie, że foton pokonał w obie strony odległość c(t2-t0), a zatem w jedną stronę przebył drogę:
Podstawmy tS i xS do wzoru na u.
A teraz skorzystajmy ze wzorów będących rozwiązaniem wcześniejszej zagadki. Okazuje się, że wyliczone przez obserwatora u jest po prostu funkcją prędkości v, z jaką rakieta oddala się od obserwatora.
Również współczynnik Lorentza możemy wyrazić za pomocą prędkości v.
A jak wygląda ten współczynnik wyrażony za pomocą prędkości u wyznaczonej przez obserwatora?
Jak widać, w efekcie otrzymaliśmy dobrze znaną postać wzoru na dylatację czasu w Teorii Względności:
Mam nadzieję, że po tym wyjaśnieniu dla każdego zainteresowanego tematem, dylatacja czasu nie jest już tajemnicą.
Inne tematy w dziale Technologie