W związku z organizacją przez miasto Wrocław trzech spotkań EURO 2012, w mieście prowadzonych jest wiele inwestycji, głównie drogowych i transportowych. Niestety, wydaje się że celem wielu z nich nie jest korzyść mieszkańców, a jedynie poprawa wizerunku i atrakcyjności centrum miasta.
Już kilka lat temu powstał plan utworzenia tzw. „Tramwaju Plus”, początkowo uznawany za przełomowy dla komunikacji miejskiej w mieście, jednak z biegiem czasu okrojony do minimalnych rozmiarów. Mimo tego ograniczenia, projekt, wydaje się być pożyteczny i korzystny dla miasta. Jednak działania podejmowane w związku z nim przez magistrat i Prezydenta Miasta budzą niepokój i niezadowolenie mieszkańców.
Władze miasta zdają się być skupione jedynie na turystach, którzy przyjadą do miasta na Mistrzostwa Europy – korzyść i interes „szarych” mieszkańców Wrocławia jest zupełnie marginalizowany. Otóż planują one zamknąć całe centrum miasta dla ruchu autobusowego, pozostawiając jedynie tramwaje. Prezydent tłumaczy to faktem, że powstaną dwie nowe linie szybkiego tramwaju, które jakoby zapełnią lukę po autobusach. Co ciekawe, wycofanie autobusów z centrum miałoby nastąpić już we wrześniu br., kiedy projekt „Tramwaj Plus” ruszy najwcześniej w marcu 2012.
Plan ponadto zakłada likwidację co najmniej dwóch linii autobusowych, uznanych za niepotrzebne i dublujące się z „Tramwajem Plus”, co nie jest do końca prawdą, gdyż koligują one ze sobą jedynie na niewielkim fragmencie. Warto zaznaczyć, że są to linie, które przebiegają przez wielkie „blokowiska”, z których codziennie tysiące mieszkańców dostaje się do centrum właśnie tymi, przeznaczonymi do likwidacji, połączeniami.
W obecnej sytuacji pewne jest, że tramwaje nie są w stanie zapewnić całej komunikacji w centrum, nie są wystarczająco duże, jak i nie są w stanie dotrzeć w każdą lokalizację. Miastu potrzebny jest zrównoważony rozwój komunikacji miejskiej, w oparciu o dotychczasowe linie, nie zaś polityka oszczędności i niszczenia dobrych rozwiązań. Popieramy politykę ograniczania ruchu samochodowego w centrum miasta. Uważamy jednak, że musi się ona łączyć z rozwojem sieci komunikacji publicznej, a nie z likwidowaniem połączeń.
Jako Młodzi Socjaliści wyrażamy głęboką dezaprobatę wobec powyższych planów i działań władz Wrocławia. Wrocław powinien być miastem przyjaznym wszystkim – zarówno mieszkańcom, jak i turystom. Nie można jednak skupiać się na poprawie wizerunku kosztem jakości życia mieszkańców. Nowoczesne, dobrze zorganizowane miasto nie potrzebuje tylko nowoczesnych tramwajów – potrzebuje rozwiniętej sieci komunikacji publicznej, spełniającej potrzeby i oczekiwania mieszkańców oraz turystów.
Okręg wrocławski Młodych Socjalistów
W dziale publicystyka zamieszczamy wypowiedzi członków, sympatyków i zaproszonych do dyskusji z nami osób. Debata ma służyć wypracowaniu stanowisk Młodych Socjalistów i wymianie poglądów w ramach pluralistycznej dyskusji. Jednocześnie głoszone w tekstach tezy są poglądami prywatnymi autorów.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka