“W czasach powszechnego kłamstwa, głoszenie prawdy jest prawdziwie rewolucyjnym aktem.”- George Orwell
Obraz niecodzienny pod dworcem Śródmieście w centrum Warszawy. Szereg transparentów ułożonych na trawniku, a obok siedząca, medytująca postać. Z plakatów przedziera się do świadomości tłumu snującego się nieopodal krzykliwy kontrast, jeszcze bardziej natężony wyrazem spokoju medytującego.
Z plakatów przemawia do przechodniów twarz, na dwóch zdjęciach: przed i po. Atrakcyjna młoda Chinka, przechodzień może się doczytać, że to 31-letnia księgowa z miasta Shenyang, o nazwisku Gao Rongrong, aresztowana w Chińskiej Republice Ludowej za przynależność do ruchu Falun Gong. Wersja „po” to ta sama osoba, tyle ze większość jej twarzy zgliszczała na zeskorupiałą czerń. Czytając dalej dowiadujemy się, ze w takim stanie udało się jej uciec z obozu pracy. Następnie sfotografowała swoje rany i podpisane własnym nazwiskiem zdjęcie opublikowała w internecie wraz z otwartym listem opisującym doświadczenia w areszcie, m.in. tortury jakimi ją poddano (rażono ją prądem i bito). Po paru tygodniach ukrywania się przed pościgiem, została schwytana i ponownie uwieziona. Tym razem funkcjonariusze dokończyli nieskończone dzieło – kobieta została zakatowana na śmierć.
Na innym plakacie widać coś innego. Trochę informacji o tym, czym jest Falun Gong lub Falun Dafa (tych dwóch nazw używa się zamiennie). Są to tradycyjne chińskie ćwiczenia, starożytna praktyka, której korzenie tkwią w 5000-letniej chińskiej kulturze. Dobra dla ciała i umysłu. Oprócz tego zasady, których wdrażanie w życie w połączeniu z medytacją i ćwiczeniami pozwala na uzyskanie wewnętrznej równowagi i spokoju ducha: Prawda, Życzliwość, Cierpliwość. Życie zgodnie z nimi polega na traktowaniu wszystkich pojawiających się konfliktów czy trudnych sytuacji życiowych, jako dobrych okazji do spojrzenia w siebie i skorygowania złych cech charakteru. Przykładowo, gdy ktoś nas znieważy, odpowiadamy uśmiechem. Gdy ktoś nas uderzy, pozostajemy niewzruszeni. I nie tylko to. Praktyka uczy że jako pracownik, powinieneś dobrze wypełniać swoje zadania w pracy. Jako rodzic, powinieneś prawidłowo wychowywać swoje dzieci. Jednym słowem, musisz być osobą, która w każdej dziedzinie życia, używa zasad Prawdy Życzliwości i Cierpliwości do rozwiązywania rzeczy. To trudne i wymaga ciągłej pracy nad sobą. Natomiast owocami ciągłego dążenie do zjednania się z tymi uniwersalnymi zasadami jest możliwość wzmocnienia charakteru moralnego i stanie się dobrym człowiekiem. Korzyści płynące z tej praktyki są duże, ze szczególnie pozytywnym wpływem na zdrowie, o czym może świadczyć stumilionowa popularność Falun Gong w Chinach.
Skąd tak brutalne represje? Co spowodowało delegalizację Falun Gong i rozpoczęcie prześladowań?
Na początku Falun Gong zostało przyjęte z otwartymi rękami przez władze chińskie ze względu na szeroko udokumentowane korzyści zdrowotne płynące z jej uprawiania. Szacowano, że dzięki temu państwo poprzez odciążenie służby zdrowia jest w stanie zaoszczędzić miliardy juanów. Praktykę podjęło wielu wysokiego szczebla urzędników państwowych, służb mundurowych oraz miliony zwykłych obywateli.
Badania społeczne przeprowadzone przez rząd w 1996 r. ujawniły, że liczba Chińczyków praktykujących Falun Gong przekracza ookoło 40 milionów liczbę należących do partii komunistycznej. Ówczesny przywódca partii - Jiang Zemin, potraktował szybko wzrastającą popularność Falun Gong jako zagrożenie dla monopolu władzy partii komunistycznej. Następnie, pomimo sprzeciwu ze strony większości członków Stałego Komitetu Biura Politycznego Komunistycznej Partii Chin, Jiang Zemin osobiście przeforsował decyzję, aby 20 lipca 1999 roku zdelegalizować Falun Gong i aresztować kluczowych działaczy. I takjuż od 12 lat partia komunistyczna, wykorzystując wszystkie szczeble aparatu władzy,w brutalny sposóbprześladuje apolitycznych i pokojowo nastawionych praktykujących Falun Gong.
Mateusz Filipkowski (Polskie Stowarzyszenie Falun Dafa)
Polskie Stowarzyszenie Falun Dafa zbiera podpisy pod petycją w obronie praktykujących w Chinach: www.PetycjaChiny.pl
W dziale publicystyka zamieszczamy wypowiedzi członków, sympatyków i zaproszonych do dyskusji z nami osób. Debata ma służyć wypracowaniu stanowisk Młodych Socjalistów i wymianie poglądów w ramach pluralistycznej dyskusji. Jednocześnie głoszone w tekstach tezy są poglądami prywatnymi autorów.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka