Młodzi Socjaliści wyrażają zdecydowane poparcie dla obywatelskiego projektu ustawy o płacy minimalnej przygotowanego przez NSZZ Solidarność. Projekt zakłada stopniowe podwyższanie minimalnego wynagrodzenia do poziomu 50% średniej płacy w gospodarce narodowej.
Uważamy, że obecny poziom ustawowo ustalanej najniższej płacy jest skandalicznie niski. Najniższe wynagrodzenie w 2011 r. wyniosło 1386 zł brutto. Tak mizerna pensja uniemożliwia godne życie osobom ją pobierającym. Zarabiając tak niewiele nie sposób myśleć o założeniu rodziny, zakupie bądź wynajmie przyzwoitego mieszkania, czy uczestnictwu w życiu kulturalnym. W związku z powyższym Młodzi Socjaliści deklarują pomoc w zbieraniu podpisów oraz aktywne promowanie akcji w dostępnych nam mediach
W pierwszym kwartale 2011 r. płaca minimalna wynosiła 39.98% średniej krajowej. Wynik taki sprzyja wzrostowi rozwarstwienia społecznego, które i tak jest w Polsce na bardzo wysokim poziomie. Należy robić wszystko, ażeby powstrzymać ten proces, który skutkuje nie tylko problemami ekonomicznymi ogromnych mas ludzi, ale również dezintegruje społeczeństwo. Uważamy zatem, że projekt NSZZ Solidarność jest bardzo dobrym punktem wyjścia do zmniejszania różnic społecznych oraz do poprawienia sytuacji materialnej wielkiej części obywateli.
Według art. 4 zrewidowanej Europejskiej Karty Społecznej minimalne wynagrodzenie za pracę jest godziwe wtedy, jeśli jego wysokość wystarcza na zaspokojenie podstawowych potrzeb pracownika i jego najbliższej rodziny. W Polsce natomiast płaca minimalna ma jedynie zaspokoić podstawowe potrzeby samego pracownika. Niestety w praktyce jest tak niska, że nie jest w stanie sprostać nawet temu zadaniu. Naszym zdaniem minimalna płaca spełniająca swoją funkcję powinna wynosić 68% przeciętnego wynagrodzenia.