Przed wyborami samorządowymi w Hiszpanii, które miały miejsce 22 maja 20011 roku, wydarzyło się coś, co poruszyło całą Europę. Demonstracja przeciwko psuciu demokracji przez wszechwładzę instytucji finansowych i system wyborczy promujący największe partie, przerodziła się w długotrwałą okupację placu Puerta del Sol w Madrycie, i stworzyła ruch, który rozprzestrzenił się na całą Hiszpanię oraz wiele miejsc w Europie.
Pod wpływem kryzysu ekonomicznego i wzrostu bezrobocia podczas rządów PSOE wzrosło niezadowolenie społeczne. Wybory samorządowe okazały się porażką partii rządzącej. Zwyciężyła prawicowa Partia Ludowa. Jednak tym razem duża część społeczeństwa nie uwierzyła w istnienie różnic między wymieniającymi się u władzy od 1978 roku partiami. W tegorocznych wyborach znacząco wzrosła liczba głosów pustych i nieważnych. Co najważniejsze, wybory odbyły się w cieniu ogromnych demonstracji obywateli hiszpańskich domagających się miejsc pracy, zmiany polityki mieszkaniowej a przede wszystkim prawdziwej demokracji.
Demonstracji nie organizują żadne ugrupowania polityczne ani związki zawodowe. Uczestniczą w nich zwykli ludzie chcący wpłynąć na kształt swojego życia. Postulaty demonstrujących są bardzo różne. Niektóre są czysto reformistyczne, niektóre domagają się pójścia dalej. Część chce jedynie poprawić sytuację w ramach obecnego systemu, zlikwidować korupcję, usunąć obecną władzę. Pojawiają się również głosy o konieczności zmiany systemu, mówiące, że “kapitalizmu nie należy naprawiać, a zniszczyć.” W tej chwili, gdy formułowane są postulaty Ruchu 15 maja, jego uczestnicy skupiają się na tym, co skłoniło ich do wyjścia na ulice – na naprawie demokracji.
Ruch 15 maja powstał w opozycji do hiszpańskiej klasy politycznej. Z tego powodu jest przez komentatorów i samych uczestników określany jako apolityczny. Nie zgadzamy się z tym stwierdzeniem. Według nas to, czego żądają demonstranci z Madrytu i innych hiszpańskich miast – prawo do decydowania o swoim losie, demokracja bezpośrednia, walka z władzą świata finansów - to właśnie to, co powinno nazywać się polityką.
Za skandaliczne uważamy wszelkie formy represji przez władze stosowane wobec pokojowych demonstrantów.
Rada Krajowa Młodych Socjalistów
W dziale publicystyka zamieszczamy wypowiedzi członków, sympatyków i zaproszonych do dyskusji z nami osób. Debata ma służyć wypracowaniu stanowisk Młodych Socjalistów i wymianie poglądów w ramach pluralistycznej dyskusji. Jednocześnie głoszone w tekstach tezy są poglądami prywatnymi autorów.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka