Młodzi Socjaliści Młodzi Socjaliści
193
BLOG

Stanowisko Młodych Socjalistów ws. społeczeństwa informacyjnego

Młodzi Socjaliści Młodzi Socjaliści Technologie Obserwuj notkę 5

 

Żyjemy w erze informacji. Jest oczywistym, że przy dalszym rozwoju technologicznym Społeczeństwo Informacyjne będzie się rozszerzać. Młodzi Socjaliści dostrzegają ten proces zmian oraz wynikające z niego szanse i zagrożenia. Społeczeństwo informacyjne to społeczeństwo wiedzy, które daje osobom w każdym wieku możliwość dotarcia do wiadomości oraz zaspokojenia potrzeby informacyjnej w coraz szybszy sposób.

Korzystanie m.in. z bibliotek cyfrowych daje dużą oszczędność czasu dla zarówno uczniów, studentów jak i naukowców. Jednak zysk, jaki wynika z tego może zapewnić tylko sektor publiczny. Rola SI w rozwój edukacji jest też dostrzegalna na innych polach jak: kultura, gospodarka czy demokracja uczestnicząca. Nowe technologie powinny dawać możliwość partycypacji w życiu społecznym. Głosowanie za pomocą Internetu byłoby dobrą zapowiedzią legitymizacji społeczeństwa sieciowego jako społeczeństwa ogółem. Nie można również zapominać, że społeczeństwo informacyjne przyczynia się do zniesienia barier międzykulturowych. Dlatego ważnym jest, aby jednostki samorządu terytorialnego, począwszy od gminny zapewniły bezpłatny dostęp do Internetu. Największym zagrożeniem jest wykluczenie informacyjne, które dotyka ponad 35% obywateli naszego kraju. Sektor publiczny powinien przeciwdziałać barierom w dostępie do informacji, zwłaszcza wśród ludzi młodych, którzy mają największy potencjał w korzystaniu z zasobów nowych technologii. Nie oznacza to oczywiście, że należy zaniechać włączanie w SI innych grup. Obecna polityka rządu pokazuje jak bardzo osoby niepełnosprawne wykluczane są poza społeczeństwo wiedzy. Należy temu przeciwdziałać tak samo jak należy walczyć z barierami tworzonymi przed podmioty. Ważna jest też edukacja, która przybliży ludziom takie korzyści sfery informacji jako narzędzia do poszerzenia swoich kompetencji bądź znalezienia pracy. Społeczeństwo informacyjne to szansa, ale tylko przy zrównoważonym rozwoju bez wykluczenia cyfrowego. Polityka Młodych Socjalistów uwzględnia SI w sposób całościowy i zakłada:

  1. Powszechny dostęp do Internetu. Jest to medium prospołeczne i nie należy dopuścić do braku możliwości korzystania z niego.

  2. Społeczeństwo Informacji winno być społeczeństwem uczestniczącym. Obywatel powinien mieć możliwość partycypacji oraz mieć możliwość korzystania z informacji publicznej.

  3. Bezpieczeństwo i wiarygodność informacji. Należy zapewnić bezpieczny dostęp do zasobów cyfrowych (jak korzystanie z konta bankowego czy ochrona danych osobowych) oraz zagwarantować wiarygodne źródła informacji.

  4. Dbać o rozwój edukacji za pomocą nowych technologii. Sektor publiczny powinien popierać rozwój bibliotek cyfrowych, które dają dostęp do dziedzictwa narodowego oraz działać na rzecz domeny publicznej.

  5. Ekologia informacji. Społeczeństwo informacji nie może zapominać o zagrożeniach jakie płyną z uczestnictwa w nim. Należy informować o złych stronach infosfery jak np. syndrom IDA, czyli przymus bycia ciągle w sieci.

Uchwała przyjęta przez IX Kongres Krajowy Młodych Socjalistów (Łódź, 2 maja 2011 r.) 

W dziale publicystyka zamieszczamy wypowiedzi członków, sympatyków i zaproszonych do dyskusji z nami osób. Debata ma służyć wypracowaniu stanowisk Młodych Socjalistów i wymianie poglądów w ramach pluralistycznej dyskusji. Jednocześnie głoszone w tekstach tezy są poglądami prywatnymi autorów.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (5)

Inne tematy w dziale Technologie