Jako demokratyczni socjaliści uważamy, że prywatna własność środków produkcji i zespolony z nią system pracy najemnej są głównymi czynnikami wpływającymi na rosnące wciąż rozwarstwienie społeczne, ubóstwo, bezrobocie i wiele innych form wykluczenia.
Praca najemna, niezależnie od innych czynników, jest nierozerwalnie związana z wyzyskiem pracownika, który znakomitą większość swej pracy oddaje w celu przysporzenia zysku prywatnemu pracodawcy. Głównym celem pracodawcy nie jest zaspokajanie potrzeb pracowników czy też odbiorców wytwarzanych towarów i usług lecz maksymalizacja własnej korzyści. Cel ten najłatwiej osiągnąć poprzez minimalizację kosztów pracy czyli w praktyce zaniżanie pensji, ograniczanie ilości zatrudnionych i pozbawianie ich praw pracowniczych choćby w wyniku zatrudniania w oparciu o umowy cywilnoprawne.
W obliczu instytucji dziedziczenia oraz znikomej redystrybucji dochodów, prywatna własność staje się instrumentem ogromnej niesprawiedliwości społecznej. Dziedziczenie bogactwa ma swą drugą ciemną stronę – dziedziczenie biedy.
Zarządzanie prywatnym przedsiębiorstwem nie ma nic wspólnego z zasadami demokracji. Brak tam kontroli społecznej, nie ma mowy o partycypacji pracowników w podejmowaniu decyzji, a udział płac pracowniczych w wypracowywanym przez nich zysku jest znikomy.
Prowadzony w Polsce od 1989 roku proces prywatyzacji i reprywatyzacji stał się areną wielu afer korupcyjnych, przekrętów, a także tragedii ludzkich związanych z tzw. restrukturyzacją prywatyzowanych przedsiębiorstw. Masowe zwolnienia, likwidacja rzekomo nierentownych zakładów, obniżenie standardów socjalnych, niepewność zatrudnienia, a tym samym godnej egzystencji – oto obraz polskiej prywatyzacji.
Dlatego Młodzi Socjaliści odpowiadają się za budową nowego, socjalistycznego modelu gospodarki, w którym dominującą formą własności środków produkcji będzie własność społeczna: państwowa, komunalna i spółdzielcza. Jesteśmy przekonani, że sprawnie zarządzane przedsiębiorstwa społeczne mogą być równie efektywne co prywatne. Przede wszystkim zapewniają one partycypację załogi w demokratycznym procesie podejmowania decyzji oraz najsprawiedliwiej rozdzielają ciężary i owoce pracy.
Funkcjonowanie i rozwój społecznie zarządzanych przedsiębiorstw jest kluczowym elementem budowy nowego w pełni demokratycznego i egalitarnego społeczeństwa.
Postulujemy:
-
Natychmiastowe zaprzestanie prywatyzacji własności Skarbu Państwa i własności komunalnej.
-
Rewizję dotychczasowych procesów prywatyzacyjnych i reprywatyzacyjnych połączoną z badaniem ich pod kątem legalności, rzetelności i celowości.
-
Renacjonalizację, bądź inną formę uspołecznienia strategicznych gałęzi gospodarki: górnictwa, hutnictwa, energetyki, przemysłu stoczniowego, chemicznego i zbrojeniowego, a także systemu bankowego oraz systemu ubezpieczeń.
-
Stworzenie instytucji wspierających tworzenie ruchu spółdzielczego, jego rozwój i promocję.
-
Usunięcie barier prawnych ograniczających działalność spółdzielczą.
-
Wyposażenie Rad Pracowniczych i Związków Zawodowych w realne narzędzia partycypacji w zarządzaniu przedsiębiorstwem.
-
Umożliwienie załogom pracowniczym przejęcia opuszczonego przez właściciela bądź upadającego z jego winy przedsiębiorstwa i prowadzenie jego dalszej działalności w formie spółdzielni lub spółki pracowniczej.
-
Stworzenia ram prawnych dla funkcjonowania spółdzielczości konsumenckiej.
W dziale publicystyka zamieszczamy wypowiedzi członków, sympatyków i zaproszonych do dyskusji z nami osób. Debata ma służyć wypracowaniu stanowisk Młodych Socjalistów i wymianie poglądów w ramach pluralistycznej dyskusji. Jednocześnie głoszone w tekstach tezy są poglądami prywatnymi autorów.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Gospodarka