Młodzi Socjaliści Młodzi Socjaliści
247
BLOG

Walczmy o "stracone pokolenie" - list otwarty

Młodzi Socjaliści Młodzi Socjaliści Polityka Obserwuj notkę 1

 

W związku z planowanymi na maj demonstracjami NSZZ "Solidarność", które mają wzywać rząd do walki z biedą, rosnącymi cenami i wykluczeniem, Młodzi Socjaliści wystosowali list otwarty do przewodniczącego związku, pana Piotra Dudy. Zwracają w nim uwagę na często pomijany problem, jakim jest sytuacja młodych ludzi, dopiero wchodzących na rynek pracy, pracujących na umowach śmieciowych. Według Młodych Socjalistów potrzebna jest walka z zagrożeniami, które dotykają młodych ludzi pracy.

Poniżej treść listu:

"Walczmy o „stracone pokolenie”, solidarnie – list otwarty.

Komisja Krajowa NSZZ “Solidarność” planuje na 25 maja demonstracje wzywające rząd do ochrony najuboższych i walki z rosnącą biedą Zapowiadając akcje strajkowe, przewodniczący związku, Piotr Duda, zwracał uwagę na rosnące ceny oraz związaną z nimi coraz gorszą sytuację wielu z nas, a szczególnie grup najbardziej zagrożonych wykluczeniem i marginalizacją.

Zgadzamy się, że Polska nie jest “zieloną wyspą na morzu kryzysu”, tylko krajem, w którym dotychczasowe rosnące rozwarstwienie społeczne – jedne z największych wśród państw członkowskich UE – spotyka się z pogłębiającym je wysokim bezrobociem i niekiedy dramatycznym wzrostem kosztów życia. Naszym zdaniem, do tego katalogu problemów należy włączyć jeszcze jeden.

Tym problemem jest sytuacja młodych ludzi, głównie studentów i absolwentów uczelni wyższych, dla których w obecnym systemie nie ma miejsca. Widzimy, jak nasi koledzy i koleżanki wędrują z jednej niskopłatnej, wykonywanej na umowie-zlecenie albo umowie o dzieło, pracy do drugiej, takiej samej, albo gorszej. Widzimy oferty staży, które mając nam dać „doświadczenie”, sprowadzają się do świadczenia pracodawcom półdarmowej pracy. Jednocześnie, słyszymy z ust „niezależnych ekspertów” mantry o konieczności „obniżenia wymagań” i „ciągłego zdobywania nowych kwalifikacji”. Widzimy również kolejne doniesienia o milionowych pensjach prezesów i członków rad nadzorczych banków i przedsiębiorstw, w call-center których pracujemy zatrudniani przez zewnętrzne firmy.

Kraje Europy, w tym Polska, mogą stać przed zjawiskiem „straconego pokolenia”. Apelujemy, by polski ruch związkowy, wzorem swoich zachodnich kolegów, w swych działaniach uwzględniał także sytuację, potrzeby i problemy młodych ludzi, dopiero wchodzących na rynek pracy. W przeciwnym przypadku „stracone pokolenie” zostanie stracone również dla ruchu związkowego, który ostatecznie znajdzie się, bez reprodukcji swoich kadr, w jeszcze większym niż dotychczas, kryzysie. Bądźmy solidarni w walce z zagrożeniem, które dotyka ludzi młodych - ludzi pracy.

Młodzi Socjaliści"

W dziale publicystyka zamieszczamy wypowiedzi członków, sympatyków i zaproszonych do dyskusji z nami osób. Debata ma służyć wypracowaniu stanowisk Młodych Socjalistów i wymianie poglądów w ramach pluralistycznej dyskusji. Jednocześnie głoszone w tekstach tezy są poglądami prywatnymi autorów.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Polityka