Młodzi Socjaliści Młodzi Socjaliści
135
BLOG

W obronie wolnego Internetu!

Młodzi Socjaliści Młodzi Socjaliści Technologie Obserwuj notkę 3

Młodzi Socjaliści wyrażają swój zdecydowany sprzeciw wobec wszelkich prób ograniczania treści w Internecie. Uważamy, że Internet, jako najbardziej wartościowe medium musi zachować swoją obecną, zdecentralizowaną formę, przeciwko czemu występują korporacyjni lobbyści i światowe rządy.

Z niepokojem przyglądamy się kolejnym doniesieniom prasowym o próbach koncesjonowania Internetu przez rząd RP. Obawiamy się, że zakończyć się mogą cenzurą jedynego prawdziwie wolnego źródła informacji. Pod przykrywką walki z pornografią próbuje się wprowadzić do polskiego ustawodawstwa zapisy pozwalające na uznaniowe blokowanie witryn internetowych. Definicje niezgodności z „polską racją stanu” czy „dobrymi obyczajami” są niejasne i stwarzają pole do nadużyć, łącznie z blokadą politycznej opozycji. W kontekście pierwotnych propozycji, takich jak kary dla osób udostępniających materiał wideo bez zgody KRRiT, również i one budzą nasze wątpliwości. Nie mają tu zastosowania powyższe motywy, propozycję tą należy więc odbierać jako jawną próbę ograniczenia swobody wymiany informacji.

Obecna forma praw autorskich jest nie do przyjęcia. Twórcy dzieł zmuszani są do zrzekania się ich na rzecz wytwórni, których jedynym celem jest mnożenie kapitału, bez dbałości o rozwój kultury. Działając w interesie wąskiej grupy zarządu, nie mają nic wspólnego z walką o interesy artystów, dla których zyski ze sprzedaży albumów stanowią niewielki procent przychodów. Organizacje działające w obronie praw intelektualnych posuwają się do coraz bardziej absurdalnych działań, jak na przykład blokady kontynentalne, w dużej mierze dotyczące mieszkańców Polski.

Niestety, problemy te nie dotyczą jedynie naszego kraju. Nie tak dawno byliśmy świadkami internetowej burzy w sprawie ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), kontrowersyjnego porozumienia między kilkudziesięcioma rządami dotyczącego kontroli treści z prawami autorskimi. Zawarty w nim niezrozumiały system kar i antydemokratyczne rozwiązania szczęśliwie doprowadziły do wstrzymania prac. Fakt, iż mimo uczestnictwa w negocjacjach Wspólnoty Europejskiej instytucja Parlamentu Europejskiego nie była informowana o pracach, oddaje prawdziwy obraz sytuacji, w której rządy państw chcą pozbawić zwykłych obywateli dostępu do obiektywnych wiadomości.

Wzywamy rząd RP do zaniechania wszystkich prac nad projektami ustaw ograniczających swobodę danych w Internecie. Do walki z pedofilią wystarczy skuteczne egzekwowanie obecnego prawa. Kontrowersyjne i niejednoznaczne zapisy staną się bublem prawnym, w dodatku wyjątkowo niebezpiecznym. Komizmu sytuacji dodają raporty finansowe RIAA (Recording Industry Association of America) mówiące o sięgających 64 milionów dolarów wydatkach, z których jedynie 1.4 miliona zostało odzyskane w procesach sądowych. Jako organizacja demokratyczna udzielamy poparcia ruchom wolnej kultury, mówiąc wyraźne „nie” centralizacji i komercjalizacji Internetu w rozmaitych formach. Wyrażamy także nadzieję, że społeczne protesty w wystarczający sposób pokazały opinię społeczeństwa, co przełoży się na koniec chybionych propozycji.

W dziale publicystyka zamieszczamy wypowiedzi członków, sympatyków i zaproszonych do dyskusji z nami osób. Debata ma służyć wypracowaniu stanowisk Młodych Socjalistów i wymianie poglądów w ramach pluralistycznej dyskusji. Jednocześnie głoszone w tekstach tezy są poglądami prywatnymi autorów.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Technologie